Udruženje Logos provelo je opsežno istraživanje, koje je rezultiralo izdavanjem "Osnovne studije o vjerskom razvoju u Bosni i Hercegovini: Izazovi vanpatrijarhalnih pristupa i zajednica". [više]

Logos (λόγος) okuplja osobe čiji je primarni cilj promoviranje dijaloga i razumijevanja te razvoj kapaciteta među individuama koje ne prihvaćaju i/ili odstupaju od patrijarhalnog normativnog sistema, a koje smatraju različite oblike duhovnosti, vjere i međuvjerskog dijaloga značajnim za njihov život i identitete.

U kontekstu duhovnosti i vjere, Logos predstavlja centar za zagovaranje, istraživanje, učenje i razmjenu na nivou Bosne i Hercegovine, otvoren za sve ljude dobre volje, posvećene vjeri i duhovnosti, vrijednostima građanskog društva, feminističkim, rodnim (gender) i queer društvenim teorijama i praksama, bez obzira na njihovu vjeroispovijest, nacionalnu ili etničku pripadnost, spolni ili rodni identitet, dob, sposobnosti, društveni položaj ili rasu.

Logos se posebno zalaže za uklanjanje svih oblika diskriminacije i represije na osnovu samoodređenja i identiteta osobe (prije svega unutar ili od institucija organiziranih vjerskih zajednica).

Vrijednosti na kojima Logos temelji svoj rad su:
>> promocija i zaštita prava na samoodređenje,
>> promocija dijaloga i razumijevanja,
>> vrijednosti otvorenog građanskog društva,
>> zaštita svih zagarantiranih prava i sloboda,
>> kreiranje mogućnosti za razvoj i unapređenje pojedinca/ke u njegovom/njenom punom kapacitetu, te društva u cjelini,
>> međuvjersko razumijevanje i dijalog,
>> reafirmacija pozitivnih vrijednosti bosanskohercegovačke kulture.


Dugoročni cilj Udruženja Logos je dekonstrukcija patrijarhalnog normativnog sistema putem konstruktivnog društvenog dijaloga, kako bi se stvorile pozitivne i održive društvene promjene u kojima će u cjelosti biti poštovano i zaštićeno pravo na samoodređenje i integritet osobe.

Neposredni ciljevi su:
>> doprinos i zagovaranje uklanjanja svih oblika stereotipa i diskriminacije unutar patrijarhalnog normativnog sistema, te binarnih spolnih i rodnih odrednica,
>> promoviranje dijaloga, razumijevanja i učenja, te razvoj kapaciteta i pružanje podrške osobama koje ne prihvataju i/ili odstupaju od patrijarhalnog normativnog sistema, a koje smatraju različite oblike duhovnosti, vjere i međuvjerskog dijaloga značajnim za njihov život i identitete,
>> podrška punoj provedbi i unapređenju Zakona o ravnopravnosti spolova BiH.


Logos podržava koncept rodno-senzibiliziranog jezika kao osnovu za neophodni dalji rad na slobodi i mogućnosti samoodređenja pojedinca/ke.

 
 
 
 



Udruženje Logos
P.P. 453
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

logos@logos.org.ba

© 2006 Udruženje Logos, design: Logos, e-mail: webmaster@logos.org.ba
Ova stranica kreirana je uz ljubaznu podršku: HIVOS / COC Netherlands

>> Uspostavljanje Istraživačkog, obrazovnog i dokumentacijskog centra (RED Centre) u Sarajevu, u kojem se promoviraju queer kultura i identiteti u okviru različitih programa i aktivnosti.

>> Osnovni program obuke za mlade LGBTIQ aktivistice i aktiviste iz regije (prva u seriji sesija održana je u Prištini, na Kosovu, u suradnji s Inicijativom mladih za ljudska prava).

>> Predstavnice i predstavnici Logosa učestvovali su u osnivanju i svim aktivnostima Muslimanske zagovaračke inicijative (Muslim Advocacy Initiative - MAI). Logos je bio pokroviteljska organizacija Strateškog susreta MAI-a u Jakarti u Indoneziji. Na sličan način, Logos učestvuje u samoorganiziranju queer zajednica posvećenih i drugim vjerama i duhovnim praksama širom svijeta.

>> Sudjelovanje u izradi nacrta zakona o zabrani diskriminacije u Bosni i Hercegovini.

>> Sudjelovanje u izradi pratećeg izvještaja o položaju prava lezbijki, gay muškaraca, biseksualnih i transrodnih osoba u Bosni i Hercegovini (PDF download).

Logos (grč. λόγος):
najčešće se prevodi kao riječ, ali može značiti i misao, govor, razlog, odnos, princip ili logika. Ima različita značenja u filozofiji, analitičkoj psihologiji, retorici i religiji. U religiji može označavati Riječ Božiju, tj. samu mogućnost da božansko/transcendentno komunicira s ljudima.

Vjera:
sposobnost duha koja, neovisno o svijesti i razumu, dovodi čovjeka u stanje da shvati beskonačnost (Friedrich Max Müller).

Duhovnost:
posvećenost razumijevanju i osobnom iskustvu duhovnog svijeta.

Patrijarhalni normativni sistem:
tradicionalno binarno društveno uređenje u kojem muškarac ima izraženo dominantnu ulogu.

Rodna ravnopravnost
("ravnopravnost spolova")
:
ravnopravnost svih rodova/spolova u svim sferama života. Ne ograničava se isključivo na muški i ženski rod/spol.

Rod:
poimanje vlastitog identiteta i izražavanja koje potvrđuje, negira i/ili nadilazi u društvu normirane uloge muškaraca i žena.

Spol:
društveni koncept zasnovan na biološkim karakteristikama. Ljudska se bića tradicionalno klasificiraju na muški i ženski spol. Neka savremena tumačenja uključuju i treći, interseks spol.

Rodni identitet:
rodno samoodređenje koje nije nužno identično spolu s kojim je individua rođena. Može odstupati od binarnog poimanja "muškog" i "ženskog".

Rodno izražavanje:
vanjsko izražavanje vlastitog rodnog identiteta putem izgleda, pokreta i ponašanja.

Spolni identitet:
spolno samoodređenje koje nije nužno identično spolu s kojim je individua rođena. Može odstupati od binarnog poimanja "muškog" i "ženskog".

Seksualna orijentacija:
emocionalno-fizička naklonost prema osobama istog ili drugih spolova.

Homoseksualnost:
emocionalno-fizička naklonost prema osobama istog spola.

Biseksualnost:
emocionalno-fizička naklonost prema osobama istog i drugih spolova.

Heteroseksualnost:
emocionalno-fizička naklonost prema osobama drugih spolova.

Lezbijka:
ženska osoba koja je emocionalno-fizički naklonjena ženama.

Gay muškarac:
muška osoba koja je emocionalno-fizički naklonjena muškarcima.

Biseksualna osoba:
osoba koja je emocionalno-fizički naklonjena osobama i istog i drugih spolova.

Transrodna osoba:
osoba čiji se rodni identitet i izražavanje razlikuju od tradicionalne rodne uloge zasnovane na spolu individue.

Transeksualna osoba:
osoba koja želi ili je već promijenila (fizičkom operacijom i/ili hormonalnom terapijom) spol s kojim je rođena.

Interseksualna osoba:
osoba koja se rađa sa spolnim i reproduktivnim organima koji se ne uklapaju u tradicionalno poimanje "muških" i "ženskih".

Queer:
društvena, kulturna, politička, rodna i/ili seksualna identitetska odrednica osoba koje ne prihvaćaju patrijarhalni normativni sistem i zalažu se za društveni, kulturni, politički, rodni i seksualni pluralizam.

Download: Pojmovnik (MS Word)

english