Google
 
Web www.malarze.walhalla.pl

Angelico, Fra (właśc. Guido da Pietro)

( ok. 1395?1455 )

[Przejdź do galerii]

Fra Angelico naprawdę nazywał się Guido da Pietro. Urodził się ok. 1395 lub 1400 pod Florencją i stał się przedstawicielem pierwszej generacji florenckiego renesansu.

Według przekazu Vasariego, Fra Angelico będąc już wykształconym malarzem, w wieku 20 lat wstąpił do klasztoru dominikanów w Fiesole w pobliżu Florencji, gdzie przybrał imię Giovanni da Fiesole. Ponieważ mówiono, że maluje pięknie jak aniołowie, przylgnął do niego przydomek "Fra Angelico" ? Anielski Brat. Był niezwykle pobożny. Malował wyłącznie obrazy religijne, przy czym nie brał do ręki pędzla, dopóki nie odmówił modlitwy. Już w XV w. nazywano go "il Beato" ? błogosławiony, ale beatyfikował go dopiero Jan Paweł II, ogłaszając go jednocześnie patronem artystów.
W 1436 przeniósł się razem z konwentem do klasztoru S. Marco we Florencji, który został ufundowany dla zakonu przez Cosimo de'Medici.
Na polecenie papieża Eugeniusza IV w 1447 przyjechał do Rzymu, skąd już w 1448 w związku z wyborem na opata San Marco powrócił do Florencji. Od 1452 ostatnie swe lata spędził w Rzymie, gdzie zmarł 18.02.1455.

Mistrzostwo Fra Angelico widać w jasności i dojrzałym wyczuciu formy, subtelnych, przejrzystych kolorach, którymi potrafi wyrazić piękno Madonny i pobożność świętych. Jego obrazy i freski robią wielkie wrażenie, budują artyście sławę twórcy o głębokiej, mistycznie odczuwanej religijności. Kompozycje wykorzystują wprawdzie perspektywiczno-przestrzenny dorobek współczesności, ale także cofają się do dziedzictwa Giotta i malarstwa miniaturowego Trecento; również wpływ Masolina daje się odczytać w najwcześniejszych pracach, np. w tryptyku dla S. Domenico w Fiesole (ok. 1425-30). We fresku Ukrzyżowanie w S. Domenico (1430) wykorzystał jako wzór dla wprowadzenia perspektywy centralnej fresk Masaccia Św. Trójca z S. Maria Novella.
Wkrótce po 1430 roku Fra Angelico stworzył jedną z najważniejszych swych prac Zwiastowanie dla S. Domenico w Cortonie (Museo Diocesano, Cortona). W prostocie kompozycji, rezygnacji z ornamentalnych detali oraz w subtelności postaci wyrażają się istotne cechy jego malarstwa.
Ok. 1440 roku średniowieczne złote tło w jego obrazach ustąpiło miejsca krajobrazowi, co pozwoliło wydobyć poczucie przestrzeni, nie zawsze charakteryzujące dzieła Fra Angelica. W tym czasie tworzył także na popularny w renesansie temat ?Sacra Conversazione?, likwidując tradycyjną formę poliptyku, przedstawiał Madonnę i świętych na jednej tablicy.

Powrót na górę strony
Koronacja Dziewicy - 1440-41
Koronacja Dziewicy - 1440-41
Madonna i dziecko - 1450
Madonna i dziecko - 1450
Noli me tengere - 1440-41
Noli me tengere - 1440-41
Rzeź Niewiniątek - 1451-53
Rzeź Niewiniątek - 1451-53
Zwiastowanie
Zwiastowanie
Dziewica z Dzieciątkiem i Świętymi Dominikiem i Tomaszem - ok1424-30 - Ermitaż, St. Petersburg
Dziewica z Dzieciątkiem i Świętymi Dominikiem i Tomaszem - ok1424-30
Madonna z Dzieciętkiem i Czterema Aniołami - ok1425 - Ermitaż, St. Petersburg
Madonna z Dzieciętkiem i Czterema Aniołami - ok1425
Więcej obrazów