INWESTYCJE  

Aktualna oferta inwestycyjna - ( BIP )

Położona w sercu Karkonoszy Gmina Podgórzyn jest miejscem niezwykłym z wielu powodów.

Ludność
Gmina to przede wszystkim jej mieszkańcy. Historia, położenie, oraz piękno krajobrazu wpłynęły na nietypowy przekrój społeczny gminy.

Liczba mieszkańców i struktura płci
Gminę Podgórzyn zamieszkuje 7822 osoby, w tym 3802 mężczyzn i 4019 kobiet;
Na 100 kobiet przypada prawie 96 mężczyzn. Przewaga liczby kobiet nad liczbą mężczyzn jest typowa dla struktury płci w Polsce i na Dolnym Śląsku.

Struktura wieku
Wyraźnie zaznacza się przewaga ilościowa mieszkańców gminy w wieku przedprodukcyjnym w stosunku do tych w wieku poprodukcyjnym.

Struktura pracujących
Struktura pracujących (wg PKD):
- Produkcja - 518
- Ochrona zdrowia i opieka - 207
- Budownictwo - 163
- Edukacja - 141
- Hotelarstwo i gastronomia - 64
- Administracja publiczna i obrona - 64
- Transport i składowanie - 38
- Handel i naprawy - 14
- Pozostali - 134

Zatrudnienie
W gminie na koniec 1997 roku było zarejestrowanych w systemie REGON 648 jednostek prowadzących działalność gospodarczą (obecnie ponad 700), a w tym wg form własności:
- osoby fizyczne 570
- spółki prawa handlowego 33
- spółdzielnie 6
- inne państwowe 21
- inne prywatne 18
Zgodnie z tendencją ogólnokrajową najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej na terenie gminy jest forma prowadzenia działalności przez osobę fizyczną. Według danych US w Jeleniej Górze, dominującym pod względem ilościowym przedmiotem działalności gospodarczej są sekcje: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów, transport, działalność produkcyjna, hotele i restauracje, budownictwo, obsługa nieruchomości, rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo.
Poniższy wykres przedstawia zmiany ilości podmiotów gospodarczych w gminie Podgórzyn od początku transformacji ustrojowej.

Skłonność do aktywności gospodarczej
Skłonność mieszkańców gminy do aktywności gospodarczej obrazuje wskaźnik natężenia przedsiębiorczości, pokazujący liczbę mieszkańców gminy przypadająca na jedną firmę prywatną (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą). W poszczególnych latach jego wartość była następująca:

Skłonność do aktywności gospodarczej w gminie jest większa od średniej regionalnej gmin wiejskich. Możliwości zatrudnienia w sektorze usług oraz duża aktywność gospodarcza mieszkańców, są jednym z fundamentów rozwoju gminy.

Bezrobocie
Oficjalna stopa bezrobocia wynosiła w 1996 roku 14,6%, a w roku 1999 wzrosła do 17,3%. Dane na dzień 31.05.2002 r. wskazywały na wysokie bezrobocie przekraczające 24,8%.

Wykształcenie
Poziom wykształcenia ludności (powyżej 15-go roku życia) charakteryzuje się znacznym odsetkiem osób z wykształceniem podstawowym i niepełnym średnim (ok. 44%) oraz z wykształceniem zasadniczym zawodowym (ok. 25%). Odsetek osób z wykształceniem pełnym wyższym jest niewielki (ok. 3,5%) lecz wykazuje tendencję wzrostową, co między innymi spowodowane jest osiedlaniem się na terenie gminy osób wykształconych.

Migracje
Migracja ludności wynosiła w roku 1978 minus 197 osób, w roku 1988 minus 80 osób, a w roku 1997 +2 osoby, czyli saldo migracji zwiększa się.

Rozmieszczenie ludności
Przestrzenny rozkład liczby mieszkańców w gminie Podgórzyn pokazuje poniższy rysunek:

Większość mieszkańców mieszka w miejscowościach położonych w prawie równinnym pasie terenu wzdłuż Drogi Śródsudeckiej (...- Podgórzyn - Sosnówka - Miłków - Ścięgny - ...). Wyraźnie widoczne jest obniżenie gęstości zaludnienia w miejscowościach górskich (Zachełmie, Przesieka, Borowice) niezależnie od tego, czy są popularnymi ośrodkami turystycznymi, czy też nie.

Cechy psychospołeczne mieszkańców
Mieszkańcy regionu mają opinię osób chętnie przyjmujących gości spoza kraju. Spowodowane jest to w dużej mierze przekonaniem, że "turystyka sentymentalna" związana z przedwojenną przynależnością tych ziem do Niemiec, przynosi gminie duże dochody. Dodatkowo warto zauważyć, że wbrew powszechnej opinii, turyści z Niemiec stanowią niewielki procent odwiedzających środkową część Karkonoszy. Wybierają oni raczej duże miejscowości turystyczne, takie jak Szklarska Poręba, czy Karpacz.
Ludność jest tolerancyjna i otwarta na przyjezdnych. Dowodem na to są w gruncie rzeczy obce i orientalne dla miejscowej kultury ośrodki medytacyjne w Głębocku (Amanda Putta Bhumi) oraz w Przesiece (Stary Młyn). Na przedstawione cechy miejscowej ludności miała wpływ wymiana ludności po II wojnie światowej. Ludność zamieszkująca Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze nadal wykazuje cechy ludności napływowej. Z jednej strony jest to otwarcie na przyjezdnych, nowości i tolerancja. Z drugiej strony, społeczność lokalna jest "zatomizowana" - charakteryzuje ją znaczne ograniczenie więzi społecznych spowodowane brakiem przywiązania do tych terenów.
 


Środowisko przyrodnicze
Cennym walorem gminy Podgórzyn jest zróżnicowane środowisko przyrodnicze. Nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie w tafli podgórskich jezior odbijają się masywne szczyty Karkonoszy, górskie potoki zamieniają się w meandrujące po równinie rzeki, a pod ziemią kryją się tajemnicze źródła termalne.
Położenie geograficzne, rzeźba terenu
Gmina Podgórzyn leży w południowo - zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim, powiecie ziemskim jeleniogórskim.

Z punktu widzenia przyrodniczego, obszar gminy Podgórzyn znajduje się w dwu mezoregionach : Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej.

Karkonosze z pogórzem stanowią południową część gminy od granicy państwowej z Czechami do linii Podgórzyn - Miłków .
Kotlina Jeleniogórska obejmuje pozostałą część terenu, gdzie wyróżniają się mikroregiony Obniżenie Sobieszowa, Obniżenie Mysłakowic i Wzgórza Łomnickie.
Położenie geomorfologiczne pozwala na wyróżnienie dwóch podstawowych typów rzeźby terenu: - pagórkowato - górski (różnorodne, drobne formy rzeźby, urozmaicone linie grzbietowe i ściekowe), - górski (formy rzeźby wyraźne, strome zbocza i wyraźnie rysujące się linie grzbietów gór, głębokie doliny ze strumieniami).

Budowa geologiczna
Obszar gminy buduje w całości jedna jednostka geologiczna - masyw granitu karkonoskiego (karbon). Wchodzi on w skład jednej z czterech głównych jednostek geologicznych Sudetów Zachodnich - krystaliniku karkonosko - izerskiego.
Masyw ten powstał na przełomie wczesnego i późnego karbonu, około 330 min lat temu. Sudety wydźwignięte zostały w młodszym trzeciorzędzie, około 20 mln lat temu i świadczą o tym intruzje magmowe (żyły bazaltu).
Charakterystyczną cechą rzeźby Karkonoszy jest występująca na wysokości 1320 - 1420 m n.p.m. paleogeńska powierzchnia zrównania nad którą występują liczne skałki granitowe. Druga generacja skałek rozwinięta jest na stokach Karkonoskich oraz w szczytowych partiach pogórza. Są to wzgórza Rudzianki, Lisiura, Grabowiec, Bukowna, Chełm, Głaźnica, Czartowiec i inne.
Teren ze względu na swoją rzeźbę charakteryzuje się obfitością naturalnych odsłonięć skał w postaci pojedynczych skałek, blokowisk i skarp - ścian skalnych. Tereny pagórkowate stanowią ok. 45% , a tereny górzyste o stromych stokach ok. 55% powierzchni gminy.

Złoża kopalin
Granit, jako jedyna kopalina występująca na terenie gminy, był wykorzystywany przez miejscową ludność oraz stwarza potencjalnie duże możliwości przyszłej eksploatacji. Jedynym praktycznie miejscem, gdzie jest możliwa eksploatacja minerałów, jest rejon w Marczycach położony około 500 m na północ od centrum wsi, przy drodze do Cieplic. Jest to złoże granitu porfirowatego o względnie dużych zasobach. Jest tu możliwe kontynuowanie i rozszerzenie eksploatacji.

Wody powierzchniowe
Zgodnie z informacjami zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy z 2002 roku, cały obszar gminy jest położony w zlewni Bobru. Przez Miłków przepływa rzeka Łomnica (4,5 km), będąca bezpośrednim dopływem Bobru, a jej źródła znajdują się w rejonie Równi pod Śnieżką. Jej dopływami na terenie gminy są strumienie Łomniczka (1,2 km), Skałka (2,8 km), Miłkówka i Głębocka Struga. Przez Miłków przepływa także "Kanał Miłkowski", pozostałość po fabryce papieru. Kanał jest zasilany wodami Łomnicy.
Przez Przesiekę i Podgórzyn z kolei przepływa rzeka Podgórna (10,9 km), będąca dopływem rzeki Kamiennej. Źródła Podgórnej znajdują się w niszy źródliskowej na południowych stokach góry Mały Szyszak i Tępy Szczyt, na wysokości ok. 1245 m n.p.m. Jej głównymi dopływami są strumienie Srebrny Potok, Czerwień (7,7 km), Myja (5,2 km) i Kacza (6,2 km). Kacza zaczyna swój bieg w Borowicach, gdzie zlewają się wody pięciu potoków górskich - Granicznika, Borówki, Modrzyka, Jodłowki i Jeleniego Potoku. Przez teren Staniszowa przepływają niewielkie strumienie, które zbierają się w strumień Lutynka (5,0 km) wpływający do rzeki Kamiennej.

W Podgórzynie znajduje się przerzut wód rzeki Podgórnej do sztucznego zbiornika "Sosnówka". Przerzut ten jest uruchamiany okresowo. Zbiornik "Sosnówka" jest zasilany w sposób naturalny potokiem Czerwonką i potokami Sośniak (8,8 km) z Sosnówką.
Górne partie zlewni na terenie Gminy cechują duże spadki. Lokalnie nachylenia zboczy osiągają 40o - 50o. Wszystkie cieki wodne w gminie cechuje bardzo duża okresowa zmienność przepływów wód.
Charakterystyczne dla krajobrazu gminy są duże kompleksy Stawów Podgórzyńskich (67 stawów rybnych hodowlanych), o łącznej powierzchni 106 ha. Stawy te w XIV w. zakładali Cystersi. Od lat 90 ubiegłego wieku powstają nowe, mniejsze kompleksy stawów hodowlanych - głównie na potrzeby turystyki.

U zbiegu Podgórzyna, Sosnówki i Marczyc znajduje się sztuczny zbiornik "Sosnówka", wybudowany na zabagnionym w przeszłości terenie. Zgodnie, z danymi zawartymi w Studium gminy z 2002 r. , zbiornik ma powierzchnię 145 ha i mieści ok. 14 milionów m3 wody. Zbiornik powstał z przegrodzenia łagodnie opadającej w kierunku Stawów Podgórzyńskich doliny dwiema przegrodami - czołową o boczną. Zaprojektowano go, jako zbiornik retencyjny i wody pitnej.

Fauna i Flora
Gmina Podgórzyn jest położona na terenach o bogatej i urozmaiconej szacie roślinnej i różnorodnym świecie zwierzęcym. Ze względu na powyższe, znaczny obszar terenu gminy zajmuje Karkonoski Park Narodowy i jego otulina.
Z tych także względów liczne fragmenty terenu kwalifikują się do objęcia ochroną ze względów przyrodniczych.

Ochrona przyrody
Obecnie terenami objętymi ochroną prawną są :
- tereny Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny,
- tereny na których znajdują się obiekty przyrodnicze prawnie chronione (wpisane do Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody),
- tereny gleb klasy III pochodzenia nieorganicznego.

W czerwcu 1991 roku zawarto międzynarodowe porozumienie transgraniczne mające na celu poprawę stanu środowiska przyrodniczego w obszarze tak zwanego "Czarnego Trójkąta". Obszar ten obejmuje po stronie polskiej dawne województwa jeleniogórskie i wałbrzyskie, po stronie niemieckiej okręgi Drezno i Chemintz, a po stronie czeskiej 12 nadgranicznych powiatów. W ramach tego porozumienia jest głównie monitorowany stan zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.

Obszar Chronionego Krajobrazu Karkonosze - Góry Izerskie był utworzony w 1986 roku. Powierzchnia ogólna tego obszaru wynosiła 43,4 tys. hektarów na obszarze kilku gmin. Obszar ten jako nie wnoszący istotnego wkładu do ochrony przyrody, zastał Zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego w marcu 1999 roku anulowany. Obecnie jest rozważana kwestia jego przywrócenia.

Obszary chronione wchodzące w skład Karkonoskiego Parku Narodowego tworzą wraz z obszarami chronionymi po stronie czeskiej jeden z największych kompleksów chronionych w Europie Środkowej i składają się na "Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonosze / Krkonose". Obszar ten został powołany w 1992 r. przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną Programu UNESCO-MaB.

Uroda krajobrazu
Marketingowe określenie "uroda krajobrazu" należy zaliczyć do uwarunkowań (zasobów) przyrodniczych mających wpływ na możliwości rozwoju gminy. Na urodę krajobrazu w rejonie gminy mają wpływ między innymi:
- położenie gminy na granicy dwóch mezoregionów, znacznie się różniących rzeźbą terenu, florą,
  rodzajami spływu wód powierzchniowych,
- malowniczo rozrzucone zespoły skalne,
- wkomponowane w krajobraz układy zespołów ruralistycznych,
- duży udział lasów - ponad połowa gminy jest porośnięta lasami mieszanymi,
- wyjątkowe połączenie na niewielkim obszarze - wysokich gór, terenów pagórkowatych, równinnych i
  zbiorników wodnych,
- duża ilość punków widokowych, otwarć, dróg widokowych,
- różnorodność flory.
Uroda krajobrazu jest najważniejszym zasobem gminy wpływającym na atrakcyjność turystyczną tego obszaru.



 

 

 • instytucje i gospodarka
 • inwestycje
 • kontakt
 • ważne adresy
 • miasta partnerskie


 • kalendarium imprez
 • informacja turystyczna
 • atrakcje
 • informacje o miejscowościach
 • noclegi i gastronomia
 • wędrówki piesze i rowerowe
 • sport
 • położenie i dojazd
 • historia gminy
 • gmina na  widokówkach


 • Biuletyn Informacji Publicznej


 • aktualności


Spindlerova Bouda


Stawy Podgórzyńskie


Leśny Bank Genów Kostrzyca


Bar Pod Skałką w Podgórzynie


Pałac Spiż Miłków