Strona główna Polska Niezapominajka Nasi przyjaciele Konkurs Kodaka i PP Krótko


NUMER 
MAJOWY
NR 5/ 2003

Czasopismo zalecane dla szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

   

BIULETYN            EKO- EDUKACYJNY

Stanisław Abramczuk
SZKODLIWA KONKURENCJA Z USA

Sławomir Trzaskawski
NIEZŁY PTASZEK

Grzegorz Bobrowicz
SUCHE WRZOSOWISKA

Wiktor Pawłowski
ABC PRZYRODY

Włodzimierz Stachoń
KLEJNOTY WIOSNY
Łukasz Łukasik
MAJOWE HISTORIE
Hanna Sikora
W KRÓLESTWIE POLSKIEJ LIANY
Anna Drozd
ŚLIMAK ŻÓŁTAWY
Marcin Sielezniew
ZORZYNEK RZEŻUCHOWIEC
Adam Stępień
PSTRĄG POTOKOWY
Marzena Siejka
BORELIOZA
Łukasz Łukasiuk
W TATRZAŃSKICH DOLINACH
Krzysztof Wojtańskich
PTASI BUDZIK
Wiktor Pawłowski
KAPUSTNY CZOSNEK
Marzenna Stempień - Sałek
NARWIAŃSKI PN
Damian Duchalski
Z UKRYCIA
Prenumerata

Stopka Redakcyjna

Archiwum



 

Nie zapomnij
15 maja – Święto
Polskiej Niezapominajki


Niezapominajka – za sprawą redaktora Andrzeja Zalewskiego staje się symbolem pamięci i miłości. Pana Andrzeja, który prowadzi w radiowej Jedynce „Eko-Radio” te swojskie, wiosenne kwiaty urzekły tak bardzo, że przed rokiem postanowił zorganizować Święto Polskiej Niezapominajki. Tłumaczył, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyze, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Dzięki poparciu radiosłuchaczy, czytelników kilku tytułów prasowych (pierwsza była „Gazeta Wyborcza”, do grona patronów medialnych wstąpiła latem 2002 roku „Przyroda Polska”), idea odniosła sukces.
W ten oto sposób 15 maja stał się Dniem Polskiej Niezapominajki. Niektóre wsie i miasteczka stały się niebieskie, kwiatki sadzono w ogródkach, na balkonach, działkach, rabatkach, przy szkołach i kościołach, na skwerach miejskich i przy cmentarzach. Skromne kwiatki zdawały się mówić – „nie zapomnij o mnie, o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji, przyrodzie, o serdecznych ludziach”.
Akcja zdobyła rozgłos. W tym roku nabrała wymiaru ogólnopolskiego i przebiega pod hasłem „Kochajmy niezapominajki, kochajmy polską przyrodę”.
Pod sztandarem Polskiej Niezapominajki wędruje po kraju wystawa dębów rogalińskich, słynnych pomników przyrody z Wielkopolski. Autorem fotografii, wykonywanych przez 40 lat jest poznaniak – Janusz Korpal, który swoje prace oddał do dyspozycji „Eko-Radia” i Kapituły Polskiej Niezapominajki. Wędrującą wystawę fotogramów słynnych dębów rogalińskich zaprosiło do siebie prawie 90 szkół.
Z żywym zainteresowaniem spotkała się zainicjowana na łamach „Przyrody Polskiej” akcja powstawania Klubu Szkół Parkowych. Uczniowie tych placówek dbają o „mieszkającą” w parkach przyrodę.
W odpowiedzi na konkurs Kapituły Niezapominajki nadeszły propozycje Polany Polskiej Niezapominajki.
Do Redakcji „Przyrody” jak i do „Eko-Radia” i innych patronów medialnych wciąż napływają listy dotyczące Polskiej Niezapominajki. Akcja wyzwoliła wiele inicjatyw. Ideę podchwycili pszczelarze, szkółkarze, leśnicy i inne środowiska. 15 maja w całym kraju pełno będzie „niezapominajkowych” imprez, na czele z Galą Polskiej Niezapominajki w Polskim Radiu.
Czekamy na listy od naszych czytelników. Piszcie do nas o Dniu Niezapominajki (a także o wielu innych sprawach, ważnych dla Was i Waszego środowiska).
Redakcja
„Niezapominajka”
Wiosenne słonce wstaje
wczesnym rankiem,
Wysusza rosę zachwyca
się rumiankiem

Cicho przemierza
lasy, łąki, pola
Wita go zieleń
i brązowa rola

Aż nagle staje
nad brzegiem strumienia,
Patrzy na złote
swoich oczu lśnienia

I znowu widzi
błękitny płatek
Jeszcze schowany
w zieleni łatek

Słońce go pieści
delikatnie muska
Zimną kropelką
na płatki pluska

W końcu kwiatuszek
otwiera oczy –
Błękitny wian
uszek
szyję mu otoczył

Patrzy oczami złotymi
mądrą główkę wznosi
Słońce wschodzące
o ciepło prosi

A słońce go tuli
kołysze wietrzykiem
I na wodzie pisze
brzozowym patykiem

Złociste wyznanie
do błękitnego kwiatu
Co oczami mądrymi
przygląda się światu.

Anna Gacek
IV „a” L.O. Dukla
Koło Ekologiczne
Opiekun Maria Walczak

Myosotis, a nie „Mysotis”

Nasz czytelnik, Wiesław Gawryś zwrócił nam uwagę na błędy, jakie za sprawą chochlika drukarskiego wkradły się do tekstu Stanisława Pelca o niezapominajkach w marcowym numerze „Przyrody Polskiej”. Po pierwsze zamiast Myosotis napisaliśmy „Mysotis”. Rodzina szerokolistna po łacinie nazywa się Boraginaceae a nie „Borignacae”.
Przepraszamy wszystkich czytelników za nieświadomie popełnione, podczas przepisywania tekstu błędy.
Pan Wiesław Gawryś przesłał nam pełniejszy, niż pan Stanisław Pelc – wykaz gatunków i podgatunków niezapominajek występujących w Polsce wraz ze skrótami autorów. Wykaz cytowany jest za: Mirek Z., Piękoś Mirkowa H., Zając A., Zając M., 1995. Vascular plant of Poland a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Polish Botanical Studiem, Guidebook Series 15. Nazwy roślin z tej pozycji przyjęte zostały przez botaników polskich za obowiązujące:
Myosotis alpestris F.W. SCHMIDT – Niezapominajka alpejska
Myosotis arvensis (L.) HILL – Niezapominajka polna
Myosotis caespitosa SCHULTZ – Niezapominajka darniowa
Myosotis decumbens HOST – Niezapominajka rozłogowa
Myosotis decumbens subsp. variabilis (ANGELIS) GRAU
Myosotis decumbens subsp. kerneri (DALLA TORRE & SARNTH.) GRAU
Myosotis discolor PERS. – Niezapominajka różnobarwna
Myosotis nemorosa BESSER – Niezapominajka górska
Myosotis palustris (L.) L. em RCHB. – Niezapominajka błotna
Myosotis palustris subsp. laxiflora (RCHB.) SYCHOWA
Myosotis palustris subsp. radicans (OPIZ) R. SCHUST.
Myostis praecox HULLPH. – Niezapominajka wczesna
Myosotis ramoisissima ROCHEL – Niezapominajka pagórkowa
Myosotis sparsiflora POHL. – Niezapominajka skąpokwiatowa
Myosotis stenophylla KNAF – Niezapominajka smukła
Myosotis stricte LINK ex ROEM. & SCHULT. – Niezapominajka piaskowa
Myosotis sylvatica EHRH. ex HOFFM. – Niezapominajka leśna


Wierszyki o niezapominajkach napisane przez internautów portalu www.gazeta.pl

Kamilamk
Co ci dać na urodziny. Siedziałam na łące, myślałam: kupię ci dwa zające. Wróciłam do domu. Nie mówiłam nikomu. I zapomniałam o sprawieniu ci tego podarka. Oj, przydałaby się niezapominajka!!!

Marta Wysocka
Są ludzie co lubią różę. Są ludzie, co lubią bzy. A ja kocham niezapominajki. A nimi jesteś Ty.

Jarysiek
Niezapominajką moją jesteś Ty, choć oczy masz zielone jak żabki albo lwy. Aleś w maju urodzona, Aleś Zosia i moja najdroższa żona!

Afoch
Nie zapomnę miły tamtych dni, gdy bukiecik niezapominajek wręczałeś mi. Delikatne kwiatki szeptały mi, że świat jest piękny i że przy mnie jesteś Ty. I dzisiaj, choć przybyło nam lat, niebieskie niezapominajki to mój ulubiony kwiat.

Magdageo
Kocha, lubi szanuje. Nie chce, nie dba, żartuje! Nieważne, czy kocha. Nieważne, czy lubi. Wszak w życiu nigdy nie jest jak w bajce. Ważne, że będzie o tobie pamiętał dzięki błękitnej niezapominajce!

Incca
Niezapominajki nie zapominają, niezapominajki wciąż Cię pamiętają...

Krystyna4
Odszedłeś na palcach, po cichu. Jeszcze czuję zapach fajki. Przekwitły w moim ogródku niezapominajki...

Romek.cz
Niezapominajki świadczą o tym, że o nas ktoś pamięta. Na co dzień, nie tylko od święta. Gdy je dostaję, czuję się jak postać z bajki. Bo to najpiękniejsze na świecie kwiaty – niezapominajki.


Szanowna pani
Walentyna Rakiel-Czarnecka
Redaktor naczelna „Przyrody Polskiej”

Wszyscy pracownicy naszej placówki mają świadomość, że jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia miały czym się zachwycać, co podziwiać i co kochać oraz gdzie żyć – należy już od przedszkola rozpocząć edukację ekologiczną. Dlatego też już czwarty rok realizujemy autorski program „Edukacji ekologicznej”. Staramy się rozbudzić w dzieciach miłość i szacunek do otaczającej nas przyrody. Wierzymy, że poprzez szacunek do niej wzbudzimy w naszych wychowankach takie pozytywne uczucia jak miłość, przyjaźń, opiekuńczość i tolerancja. Wspólnie z rodzicami postanowiliśmy, że wszystkie przedszkolaki zostaną członkami Ligi Ochrony Przyrody. Nawet ci najmłodsi chcą aktywnie dbać o naturę. Nawiązaliśmy współpracę z Zarządem Okręgowym LOP w Kielcach, który jest dla nas wsparciem.
Obecnie realizujemy projekt „Dobre rady na złe odpady”, który został zakwalifikowany przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Eko-Oko” w Warszawie do IV edycji programu Zielony Certyfikat.
Jest to dla nas nowe wyzwanie, które ogromnie wszystkich mobilizuje do aktywnej pracy. W swoje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego angażujemy rodziców, społeczność lokalną oraz rówieśników innych placówek oświatowych.
Bardzo nam się podoba pomysł akcji „Polskiej Niezapominajki”. Ma ona ogromne przesłanie, że nie wystarczą sporadyczne imprezy czy przedsięwzięcia propagujące potrzebę troski o przyrodę. Niezapominajka ma być symbolem pięknej polskiej natury, która bez pomocy człowieka może ulec zniszczeniu.
Aby rozwijać świadomość ekologiczną społeczeństwa należy oddziaływać różnymi metodami i wszelkimi możliwymi środkami.
Wspólnie z rodzicami zastanowiliśmy, jak możemy wesprzeć „Polską Niezapominajkę”. Wpadliśmy na pomysł, aby uroczystość nadania naszej placówce nazwy „Tęczowe przedszkole” odbyła się 15 maja. Zaplanowaliśmy gdzie zakwitną w naszym ogrodzie błękitne niezapominajki i jak wśród naszych mieszkańców rozpropagować tę akcję.
Dzięki wsparciu miejscowych leśników w ten dzień każda grupa posadzi swoje drzewko lub krzew na terenie naszego ogrodu i placu zabaw.
Wierzymy, że „Przyroda” pomoże rozpropagować nasze przedsięwzięcie. Pragniemy podziękować za tak wspaniałe czasopismo, które dostarcza nam bogatej wiedzy i wiele pomysłów.
Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Połańcu, Anna Kaniszewska z Radą Pedagogiczną





Od Redakcji: Bardzo dziękujemy za zaproszenie, ale 15 maja zatrzymają nas w Warszawie pilne obowiązki (gala Polskiej Niezapominajki). Bardzo spodobała nam się państwa inicjatywa, popieramy ją, informacje o uroczystości przekazaliśmy redaktorowi Andrzejowi Zalewskiemu. Pan Redaktor w „Eko-Radiu” opowiedział o Przedszkolu w Połańcu wszystkim słuchaczom Radiowej Jedynki.