Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów
Oddział w Poznaniu
HISTORIA POWSTANIA
> Statut
> Historia powstania
> Gedeonici a kościoły
> Kto może zostać
   Gedeonitą?
> Artykuły w prasie
> Kalendarz czytania
   Słowa Bożego
DYSTRYBUCJA
> Co rozdajemy
> Gdzie działamy
> Zasady
> Miejsca dystrybucji
ZAMÓWIENIE
> Faksem
> E-mailem
KONTAKT
> W USA
> W Polsce
> W Poznaniu
 
 

NOWY TESTAMENT dla każdego            
            - gedeonici rozdają Biblie od stu lat

  W Hotelu Centralnym w Boscobi w USA jesienią 1898 roku zatrzymał się na noc John H. Nicholson z Janesville. Hotel był tego dnia przepełniony i zaproponowano mu wspólny dwuosobowy pokój z niejakim Samuelem E. Hillem. John Nicholson jako dwunastoletni chłopiec obiecał swej umierającej matce, że codziennie będzie się modlił i czytał Biblię przed udaniem się na spoczynek. Okazało się, że jego partner w pokoju także jest chrześcijaninem. W czasie wspólnej modlitwy i czytania Słowa Bożego zaczęła w nich kiełkować myśl, która w następnym roku stała się rzeczywistością.

  Wiara, posłuszeństwo, pokora
  Dnia 1 lipca 1899 roku w Janesville obaj oraz Will J. Knights powołali stowarzyszenie, które dzisiaj nosi nazwę: Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów. Nazwę zaczerpnięto z Biblii, gdyż biblijny Gedeon był człowiekiem gotowym wykonać wszystko, czego Bóg od niego zażądał. Głównymi cechami jego charakteru były: wiara, posłuszeństwo i pokora. I takie cechy chciano zaszczepić członkom stowarzyszenia, do którego początkowo należeli podróżujący biznesmeni. Konwencja Gedeonitów w 1908 roku na wniosek pastora dr E. Burkhaltera z Kościoła Prezbiteriańskiego postanowiła, by sponsorować zakup Biblii i umieszczać je w każdym pokoju hotelowym. W ten sposób amerykańskie Kościoły wsparły finansowo akcję rozdawnictwa.

  Cele i zadania
  Konstytucja Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów przewiduje członkostwo tylko dla mężczyzn, wyłącznie świeckich, a kobiety (tylko żony gedeonitów) pełnią rolę pomocniczą w realizacji celów stowarzyszenia. Członkami mogą być osoby, "które wierzą w Jezusa Chrystusa jako odwiecznego Syna Bożego, przyjęły Go jako swego osobistego Zbawiciela, usiłują naśladować Go w swym codziennym życiu i które są czynnymi członkami protestanckiego lub ewangelicznego Kościoła, kongregacji lub zboru" (wyjątek z Konstytucji Stowarzyszenia). Artykuł 2 Konstytucji głosi, że celem Gedeonitów jest pozyskiwanie ludzi dla Jezusa Chrystusa jako Pana poprzez:

      • stowarzyszanie chrześcijańskich biznesmenów i mężczyzn wykonujących wolne zawody dla służby Bogu,
      • osobiste świadectwo i osobistą pracę poszczególnych gedeonitów,
      • umieszczanie Biblii - świętego Słowa Bożego, lub jej części - w hotelach, szpitalach, szkołach, instytucjach.

  Te zadania towarzyszą gedeonitom na całym świecie. W związku z tym, że stowarzyszenie skupia ludzi różnych Kościołów, na spotkaniach i konwencjach zabrania się dyskutowania o sprawach doktrynalnych i wykonywania pewnych praktyk, co do których chrześcijanie różnych wyznań mają inne opinie. Należy się koncentrować na mocy Słowa Bożego i pozyskiwaniu zgubionych ludzi dla Chrystusa, to jest główne zadanie. Ale każdy gedeonita posiada prawo do własnego przekonania co do spraw doktrynalnych i praktyk.

  Rozwój na świecie i w Polsce
  W ciągu stu lat istnienia stowarzyszenia gedeonici rozdali około 600 milionów egzemplarzy Nowego Testamentu. W Polsce w ciągu zaledwie ostatnich kilkunastu lat działalności gedeonitów rozdano ok. miliona egzemplarzy.

  Gedeonici już w czasie pierwszego okresu działalności wyszli poza granice USA. W 1903 roku gedeonitą zostaje pierwszy Szkot, w 1911 r. zorganizowano stowarzyszenie w Kanadzie, w 1945 - w Islandii, 1949 - Wielkiej Brytanii, 1950 - w Japonii, 1951 - Finlandii i rok później w Meksyku. Łącznie do 1990 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów objęło swą działalnością 148 państw, w których zrzeszonych jest przeszło 100 tysięcy członków.

  Stulecie działalności Międzynarodowego Stowarzyszenia Gedeonitów w naszym kraju przeszło prawie niezauważalnie, mimo że organizacja ta położyła w ciągu kilkunastu lat swobodnej działalności nieocenione zasługi, udostępniając bezpłatnie Słowo Boże setkom tysięcy ludzi. Tysiące egzemplarzy przy łóżkach chorych w szpitalach, na stołach uczniowskich w szkołach, w więzieniach, trójjęzyczne w pokojach hotelowych - to efekt pracy członków stowarzyszenia, działających w wielu miastach Polski.

  Można ich spotkać w dużych ośrodkach, takich, jak: Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Poznań, Szczecin, ale również w mniejszych miejscowościach, jak Nowy Targ, Siedlce, Żyrardów czy Bielsk Podlaski. Niewidzialna i nieoceniona praca.

źródło: Zwiastun 8/2001


Copyright © Miedzynarodowe Stowarzyszenie Gedeonitów 2005
Code & Design by MiDas