РЕГІОНАЛЬНІ
ПОРТАЛИ
 КИЇВ  ЛЬВІВ  ХАРКІВ
 Українська версія |  Русская версия
РЕКЛАМА
АКЦЕНТ
На захід – хоч в труні
16.05.2005 13:49
Володимир Павлів

Минулого і цього року справжнім “хітом” для нелегалів стали паспорти громадян Литви, котрі на думку спеціалістів найлегше підробити зі всіх країн ЄС.

З моменту вступу Польщі до Європейського Союзу 1 травня 2004 року раптово зросла кількість спроб нелегального перетину західних та південних польських кордонів мешканцями країн на схід від Польщі – скаржаться польські прикордонники. Найбільшу кількість таких викритих спроб здійснили громадяни України – сигналізують українські дипломатичні представництва у цій країні. Зі зростанням злочинного прецеденту зростає і кількість людських трагедій. Спроба здійснити перетин кордону у вантажі з трунами – це не жарт – її справді здійснили дві молоді українки, що вибиралися на заробітки до Італії. Та буває й гірше - це коли внаслідок таких спроб на рідну землю наші земляки повертаються у труні за призначенням.

Те, на який ризик йдуть наші співгромадяни, щоб нелегально дістатися до західного “раю”, яку необережність і безвідповідальність при цьому проявляють, дивує не лише польських прикордонників, але й усіх, кому на очі практично щотижня потрапляють повідомлення прес-служби Прикордонної служби Республіки Польщі.

Польські прикордонники затримували, наприклад, українських жінок, котрі хотіли нелегально перетнути кордон у спосіб не тільки нетрадиційний, але й небезпечний для їхнього ж життя. Одна із затриманих українок сховалася під причепом великого вантажного автомобіля у місці, призначеному для зберігання інструментів. На дорозі з ямистою поверхнею, де автомобілем трясе особливо, вона могла б просто випасти – не приховував подиву у розмові з нами речник Любуського відділення Прикордонної охорони Польщі Маріуш Скжинський. Інша ж українка, на його думку, могла просто задушитися, оскільки сховалася під самим дахом вантажівки, наповненої блоками поліетиленової плівки.

Іншого разу польські прикордонники затримали вантажівку із українськими громадянами у причепі, які намагалися нелегально проїхати до Німеччини. Цього разу -у вантажі макулатури їхати 10 українок, котрі прямували в Італію на заробітки.

Одним з найбільш курйозних випадків при спробах нелегального перетину українцями польсько-німецького кордону польські прикордонники вважають намагання групи з сорока двох громадян України заховатися у морозильній камері вантажівки-рефрежиратора з температурою 12 градусів морозу.

Крім того, українських громадян виловлювали у водах прикордонної ріки Одра, вишуковували у вантажі торфу, чи витягували із багажників легкових автомобілів, складених по троє. “Інколи це відбувається в таких умовах, що ці люди насправді мають бути доведеними до великого відчаю, щоб на це погодитися” – сказав нам речник Прикордонної служби Польщі полковник Ярослав Жукович.

Полковник Жукович наголошує, що спроби нелегального перетину західних та південних польських кордонів східні сусіди здійснювали ще до розширення Європейського Союзу на країни Центрально-Східної Європи. Але після цього їх кількість зросла більш, ніж удвічі – від 1 травня до кінця 2004 року польські прикордонники при спробі нелегального перетину західного і південного кордону затримали 5762 особи. Найчастіше спроби нелегального перетину польських кордонів здійснюють громадяни України. Якщо у 2003 році польськими прикордонниками було затримано 873 українці, то у 2004-му їх було уже 1884. Це при тому, що значну частину потенційних порушників західного кордону було “відсіяно” ще під час контролю на кордоні східному. Минулого року польські прикордонники не впустили на територію Польщі 12 тисяч громадян України.

Спроби нелегально дістатися з Польщі на Захід, українці роблять також через польські міжнародні аеропорти. На найбільшому з них, тобто у варшавському аеропорту імені Шопена у 2004-му році прикордонники затримали 118 громадян України, а за три місяці цього року – 26 українців. Тут порушники кордону не використовують вишуканих сховків, а використовують фальшиві закордонні паспорти або підробні візи країн Європейського Союзу. Найпопулярніші напрямки таких порушників – це Сполучені Штати Америки і Велика Британія, хоч трапляється й Італія і Португалія.

Ще минулого року віце-консул Генерального консульства України у Варшаві Діана Іванова розповідала, що все частіше до посольства звертаються громадяни України, котрі тільки на західних кордонах Польщі виявили, що їхні візи чи паспорти є недійсними.

Однак, більшість із затриманих українців ідуть на цей злочин свідомо – переконані польські прикордонники, що служать в міжнародних аеропортах Польщі. Минулого і цього року справжнім “хітом” для нелегалів стали паспорти громадян Литви, котрі, на думку спеціалістів, найлегше підробити зі всіх країн ЄС. За інформацією, яку нам вдалося отримати, як кажуть, з “неофіційних, але вірогідних джерел”, у польських посередників такий паспорт можна придбати за 500-1000 USD. В той час, як за візу до країн ЄС посередники в Україні беруть від 600 до 2000 євро.

Головними клієнтами посередників є ті українці, котрі не мають можливості чи бажання стояти в чергах під іноземними посольствами, або ті, хто боїться, що у візі їм відмовлять. Своїм жертвам до українських паспортів шахраї вклеюють справжні візи західних країн, але такі, що їх з різних причин раніше вже було анульовано. Такі візи згідно правил повинні знищуватися. Можна лише здогадуватися, як вони потрапляють до нелегального обігу.

Для багатьох людей затримання польськими прикордонниками на півдорозі до західного “раю” стає справжньою фінансовою катастрофою. Адже, щоб здобути ті кілька тисяч євро, потрібних на оплату фальшивих документів, на квиток, а також, як виявляється, на покриття коштів депортації, деякі люди продають все своє майно – автомобілі, помешкання, чи позичають у родичів-знайомих з надією, що повернуть, коли зароблять на Заході.

У більшості випадків на цих людей ми дивимося не зі злістю, а зі співчуттям, яке, втім, їм мало допомагає – поділився з нами прикордонник з аеропорту ім. Шопена старший лейтенант Павел Голембійовський.

Співчуття – це часто єдине, що залишається для родичів тих нелегалів, котрі загинули при спробах нелегального перетину кордону. У червні минулого року польська поліція у місті Вроцлаві офіційно повідомила Генеральному консульству України у Кракові про вбивство трьох українських громадян- двох жінок середнього віку і молодого хлопця. У їх вбивстві підозрювали польських посередників, котрі замість допомогти тим перебратися нелегально до Німеччини вирішили просто відібрати гроші, а нелегалів “ліквідувати”. Вбивство українських громадян мало місце, найімовірніше, ще у березні того року, але тіла вбитих, які злочинцями було скинуто до річки, випадкові люди знайшли лише у квітні і травні. Однак, слідство ще якийсь час не вдавалося розпочати, бо виникли проблеми з офіційним упізнанням молодого мужчини. Його єдиний близький родич – батько – перебував на заробітках у Італії. І оскільки перебував там нелегально, то відмовлявся виїхати до Польщі на упізнання, щоб не втратити роботу.

ДрукуватиДрукуватиОбговоритиОбговоритиВідіслати статтю друговіВідіслати статтю другові



АКЦЕНТ
10:31

Закусити автографом Президента

16:45

Пошуки дешевої нафти

12:57

Як приватизовували “Динамо”

11:35

Стежте за глибиною дна

08:15

Прямий ефір Віктора Ющенка на телебаченні

17:06

Луценко як продавець індульгенцій

12:31

Поле дурнів української економіки

11:36

Священна війна проти торгівлі

12:04

Плюс атомізація всієї країни

10:08

Зварич, якого ми втратили

11:37

За кого проголосує „чорний електорат”?

20:13

Велика перемога. Інша версія

За умови повного або часткового відтворення посилання на proUA.com є обов'язковим (для інтернет-ресурсів гіперпосилання). Передрук, копіювання або відтворення інформації, що містить посилання на агентство "Українські Новини", у якому-небудь виді строго заборонений.
bigmir)net TOP 100