Szlovénia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Nem tévesztendő össze a következővel: Szlovákia.
Nem tévesztendő össze a következővel: Szlavónia.
Szlovén Köztársaság
Republika Slovenija
Szlovénia zászlaja Szlovénia címere
zászló címer
Himnusz: Zdravljica
Szlovénia fekvése
Főváros Ljubljana
é. sz. 47° 26′ k. h. 19° 15′
Államforma köztársaság
 - Köztársasági elnök Danilo Türk
 - Miniszterelnök Borut Pahor


Hivatalos nyelv szlovén, olasz¹, magyar¹
Függetlenség
 -kikiáltása
 -elismerése Jugoszláviától

1991. június 25.
1992 
Csatlakozás az EU-hoz 2004. május 1.
Terület  
 - Összes 20 273 km² (150.)
 - Víz (%) 0,6
Népesség  
 - 2007 évi becslés 2 009 000  (142.)
 - 2002-es évi népszámlálás 1 964 036
 - Népsűrűség 98,3 fő/km²
GDP
 - Összes
 - Egy főre jutó
PPP: 20 900 USD
HDI ()  (.) – 
Pénznem Euró (EUR)
Időzóna CET (UTC+1)
 - Nyári időszámítás CEST (UTC+2)
Internet TLD .si
Nemzetközi gépkocsijel SLO
Hívószám +386
Az ENSZ, az EU, a NATO tagja.
térkép szerkesztése

A Szlovénia (szlovénül Slovenija, teljes nevén Szlovén Köztársaság, szlovénül Republika Slovenija) Közép-Európa déli részén, az Alpok lábánál terül el. Nyugaton Olaszország, délnyugaton az Adriai-tenger, délen és keleten Horvátország, északkeleten Magyarország, északon Ausztria határolja. Szlovénia, a korábbi jugoszláv tagköztársaság 1991 óta független állam, 2004. május 1. óta tagja az Európai Uniónak. 2007. január 1-jén csatlakozott az euróövezethez.

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Földrajz

Szlovénia tájegységei

██ Alpok-Előalpok

██ Pannon-síkság

██ Dinári-hegység-Karszt

██ Mediterráneum

Kamnik Alpok

Négy nagy európai földrajzi régió találkozik az országban: az Alpok, a Dinári-hegység, a Kárpát-medence és a Mediterráneum. Szlovénia legmagasabb hegycsúcsa a Triglav (2 864 m); az ország átlagos tengerszint feletti magassága 557 m. Az ország kb. felét (10 124 km²) erdő borítja, ezzel Szlovénia az erdőterület nagysága alapján a harmadik helyen áll Európában, Finnország és Svédország után. A terület 5 593 négyzetkilométere rét, legelő, 2 471 km² pedig mezőgazdasági terület; ezenkívül van 363 km²-nyi gyümölcsös és 216 km² szőlőültetvény.

[szerkesztés] Vízrajz

Vízfolyásokban, tavakban gazdag. A Triglav lábánál ered a Száva, s mellékfolyók vizével gyarapodva szeli át. A nyugati határvidék bővizű folyója a Soča (Isonzó), Olaszországban ömlik az Adriai-tengerbe. Az Alpok lábánál jégkori végmorénák mögött festői tavak, magashegységekben apró jég vájta tavak, tengerszemek alakultak ki.

[szerkesztés] Éghajlat

Éghajlata a tengerparton mediterrán, a hegyekben hegyvidéki, a keleti fennsíkokon és völgyekben pedig kontinentális. Az átlaghőmérséklet -2 °C januárban és 21 °C júliusban. Az éves csapadék 1 000 mm a tengerparton, 3 500 mm az Alpokban, 800 mm délkeleten és 1 400 mm Közép-Szlovéniában.

[szerkesztés] Növény- és állatvilág

Az Euro-turáni faunavidéken találkozik a keleti sün és az európai sün. Itt él a vakond is. Megtalálható a legkisebb európai emlős, a kisdedcickány. A ragadozók közül előfordul a farkas, aranysakál, barnamedve, nyest, vidra és a nyuszt. A patások közül jellemző az őz, gímszarvas, vaddisznó magasabb területeken a balkáni zerge.

[szerkesztés] Környezetvédelem

[szerkesztés] Történelem

Feltételezések szerint a mai szlovén nép szláv ősei a 6. században telepedtek le először a Kárpát-medencében, a Dunántúlon és a mai Szlovénia területén. A 7. században jött létre az első szlovén, és egyben az első szláv állam, Karantánia. 745-ben Karantánia a Frank Birodalom részévé vált, a szlávok többsége pedig lassan felvette a kereszténységet.

1000 körül keletkeztek a Freising-kéziratok, amelyek az első írásos szlovén és szláv nyelvemlékek, amelyek latin írással születtek. A 14. század során a legtöbb szlovén terület a Habsburgok birtokába került.

A középkorban az akkori szlovénségnek egyesek szerint negyede Magyarországon élt.

Az Osztrák-Magyar Monarchiában szlovének lakták Krajna, Görz és Gradisca nagy részét, valamint Isztria és Stájerország egyes területeit.

A monarchia 1918-as összeomlása után a szlovének a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz csatlakoztak, amely 1929-ben a Jugoszláv Királyság nevet vette fel. A II. világháború alatt az ország német, olasz és magyar megszállás alatt volt 1941–1945 között. A világháború után a királyság népköztársasággá alakult. 1991. június 25-én Szlovénia kikiáltotta Jugoszláviától való függetlenségét, melyet a Jugoszláv Néphadsereg (JNA) beavatkozása követ. Július 7-ére elhallgatnak a fegyverek, véget ér a szlovéniai tíznapos háború. A NATO-ba 2004. március 29-én, az Európai Unióba 2004. május 1-jén lépett be, 2007. január 1-jétől pedig a hivatalos fizetőeszköz az euró. Az ország 2008. január 1-től az Európai Unió soros elnöke, elsőként tölti be ezt a tisztet a 2004-ben csatlakozott 10 új tagállam közül.

[szerkesztés] Államszervezet

Danilo Türk köztársasági elnök

A szlovén államfő az elnök, akit 5 évente, népszavazással választanak. Ebben a szerepkörben a miniszterelnök és a kormány segíti, akiket a parlament választ.

A kétkamarás szlovén parlament a Nemzetgyűlésből (Državni zbor) és a Nemzeti Tanácsból (Državni svet) áll. A 90 fős nemzetgyűlés tagjait részben közvetlenül, részben listás szavazatok alapján választják. A Nemzeti Tanács 22 tagja gazdasági, szociális, és további érdekcsoportok jelöltjeiből áll, valamint 1-1 képviselője van a két hivatalos kisebbségnek, a magyaroknak és olaszoknak. Parlamenti választásokat 4 évente rendeznek.

Az országban élő két kisebbség (az olaszok és a magyarok) jogait az alkotmány határozza meg, lehetőséget adva az anyanyelv széles körű használatára is.

[szerkesztés] Közigazgatási felosztás

Szlovénia a tervek szerint 12 régióra (regija) lesz felosztva. A mostani közigazgatási rendszer szerint az országban 210 községnek nevezett járásra (občina) létezik.

Szlovénia régiói
  1. Gorenjska
  2. Goriška
  3. Jugovzhodna Slovenija
  4. Koroška
  5. Notranjsko-kraška
  6. Obalno-kraška
  7. Osrednjeslovenska
  8. Podravska
  9. Pomurska (Muravidék)
  10. Savinjska
  11. Spodnjeposavska
  12. Zasavska
Szlovénia régiói

[szerkesztés] Politikai pártok

A 2008. szeptemberében megtartott parlamenti választásokon balközép és liberális pártok szereztek parlamenti többséget, felváltva a megelőző négy év jobbközép koalíciós hatalmát. A választások után az SD, a Zares, a DeSUS és az LDS alakított kormányt, Borut Pahor (SD) vezetésével.

A választás a parlament alábbi összetételét eredményezte:

Párt Irányzat Mandátum
Szociáldemokraták (SD) balközép 29
Szlovén Demokrata Párt (SDS) jobbközép 28
Zares - Új Politika balliberális 9
Szlovén Nyugdíjasok Demokrata Pártja (DeSUS) balközép 7
Szlovén Nemzeti Párt (SNS) radikális jobb 5
Szlovén Néppárt - Szlovén Ifjúsági Párt (SLS-SMS) kereszténydemokrata 5
Liberális Demokrata Párt (LDS) centrista liberális 5
Nemzeti kisebbségek képviselői (magyar és olasz) 1-1

[szerkesztés] Védelmi rendszer

[szerkesztés] Gazdaság

A régió országai közül Szlovéniában legmagasabb a GDP / fő arány. A gazdaság stabil, de a privatizáció és a tőkepiac területein még további reformok szükségesek. A fő exportpartnerek az Európai Unió országai.

[szerkesztés] Közlekedés

[szerkesztés] Népesség

[szerkesztés] Általános adatok

A születéskor várható élettartam 2000-ben 71,8 év volt a férfiaknak és 79,5 év a nőknek.

95 fő/km²-es népsűrűségével Szlovénia az európai országok népsűrűség szerinti listája hátsó részén foglal helyet (összehasonlításul: Hollandia 320 fő/km², Olaszország 195 fő/km²). A lakosság kb. 50%-a városlakó.

[szerkesztés] Legnépesebb települések

Novo mesto, Délkelet-Szlovénia legnagyobb városa

[szerkesztés] Etnikai, nyelvi, vallási megoszlás

Szlovénia etnikai csoportjai a szlovének (89%), a volt Jugoszlávia népei (horvátok, szerbek, bosnyákok; összesen 10%) és magyarok, illetve olaszok (0,5%–0,5%). A magyarok az északkeleti Muravidék tájegységen élnek.

A hivatalos nyelv a szlovén, amely a szláv nyelvek közé sorolható. A magyar és olasz határ melletti területeken a magyar és az olasz nyelv is hivatalos.

Lásd még: Muravidéki magyarok.

[szerkesztés] Szociális rendszer

[szerkesztés] Vallás

A világ szlovénjainak több mint 60%-a vallásosnak tartja magát (keresztény, kisrészt muzulmán és más vallások). Szlovénia lakosságából 57,8% mondja katolikus vallásúnak magát, 22,8%-a nem közölte vallási hovatartozását, vagy nem ismeretlen a vallása. 10,1% mondja magáról, hogy ateista, 3,5% agnosztista nézetű. Ezenkívül az ország lakosságának 2,3% ortodox, mely áll az országban élő montenegrói és szerb kisebbségből. A muzulmánok 2,4%-os átlagát is jobbára a bosnyákok és albánok teszik ki. Az evangélikusok száma 0,8%, sokuk a Muravidéken él, amely magyar közigazgatás alatt állt évszázadokig, így ott könnyebben terjedt ott a reformáció. A fennmaradó 0,3% egyéb vallásokból áll, ezek között van a református, szintén jobbára a Muravidéken.

[szerkesztés] Kultúra

Szlovénia híres szülöttei közé tartozik Jozef Štefan fizikus, Franc Miklošič nyelvész, és Jurij Vega matamatikus. Legnevesebb költőjük, a szlovén Petőfiként ismert France Prešeren.

[szerkesztés] Iskolarendszer

[szerkesztés] Iskola előtti nevelés

Az iskola előtti képzési formák nem kötelezőek. Az iskola előtti képzés a gyerekek 1-6 éves koráig tart. A képzési tervet két szakaszra bontják:1-3, illetve3-6 éves gyerekek számára, és hat fő tevékenységi területet ölel fel: testmozgás, nyelv, művészet, természet, társadalom és matematika.

[szerkesztés] Általános Iskola

Az általános iskolai képzés időtartama az 1999/2000-es tanévtől 9 évre nőtt.A gyerekek hatodik életévük betöltésének évében kezdik meg tanulmányaikat. A kilenc éves tanulmányi idő három hároméves szakaszra oszlik.

[szerkesztés] Középiskola

A gimnázium célja a tanulók felsőokataási tanulmányaikra való felkészítése. A tanulmányi idő hossza négy év, melynek végeztével a tanulók érettségi vizsgát tesznek. Azon diákoknak, akik nem akarják tanulmányaikat felsőfokú intézményben folytatni, lehetőségük van szakmai kurzus elvégzésére. A szakközépiskolák és a szakmunkásképzők célja a diákok munkára való felkészítése.

[szerkesztés] Oktatási rendszer

könyvtárak, múzeumok, színházak, zene és tánc intézményei

[szerkesztés] Művészetek

Népművészet  •  Építészet  •  Festészet  •  Szobrászat  •  Iparművészet  •  Zene  •  Tánc  •  Irodalom  •  Színház  •  Fotóművészet  •  Filmművészet

Lásd még Híres szlovének listája, Szlovénia zenéje.

[szerkesztés] Hagyományok

[szerkesztés] Gasztronómia

[szerkesztés] Változatos szlovén ételek

A szlovénok sok mindent átvettek szomszédik étkezési szokásaiból. Az északi tájakon az osztrák, a tengerparton az olasz, keleten a magyar konyha hatása érvényesül. Az évszázadokon keresztüli osztrák hatásra meghonosodtak a tésztafélék, a palacsinták, rétesek, kuglófok.

A disznósült, a savanyúkáposzta és a virsli is fontos alapanyaga a konyhaművészetnek. Igazi különlegesség a karsztvidéken a levegőn szárított sonka és kolbász.

Megtalálhatók a halételek és a tenger gyümölcsei, a vad- és szárnyas-ételek. Gyakran használják a mediterrán fűszereket, a fokhagymát és az olivaolajat.

A balkáni hatás délen érvényesül. A jól átsütött és a grillezett húsok sem hiányoznak az étlapról. Köretként burgonyát vagy tésztát esznek. Helyi specialitás a hajdinából készült galuska. Kedvelt a paradicsomsaláta és barna babból, sárgarépából, káposztából, uborkából és zöldsalátából készített vegyes saláta. Ehhez friss fehér kenyeret adnak.

[szerkesztés] Turizmus, látnivalók

Lásd még: Szlovénia magyar emlékei, látnivalói

[szerkesztés] Sport

[szerkesztés] Ünnepnapok

Szlovéniában kétfajta ünnepnap létezik: nemzeti ünnepek és munkaszüneti napok. A nemzeti ünnepek az állammal kapcsolatosak, ekkor hivatalos rendezvényeket tartanak és kitűzik a nemzeti zászlót. A munkaszüneti napok általában katolikus vallási ünnepek, mint a karácsony vagy a húsvét, ekkor munka- és tanítási szünet van, de nincs állami ünnepség.

Dátum Magyar név Szlovén név Megjegyzés
Január 1. és 2. Újév Novo leto  
Február 8. Prešeren-nap, szlovén kulturális ünnep Prešernov dan, slovenski kulturni praznik France Prešeren szlovén költő halálának évfordulója, 1942 óta nemzeti kulturális ünnep
- Húsvét vasárnap és hétfő Velika noč in velikonočni ponedeljek Munkaszüneti nap, a dátum változó
Április 27. A megszállók elleni felkelés napja Dan upora proti okupatorju Korábbi elnevezése a Felszabadítási Front napja (Dan Osvobodilne fronte); a német, olasz, magyar megszállás ellen harcoló Felszabadítási Front 1941-es alapításának emléknapja
Május 1. és 2. A munka ünnepe Praznik dela  
- Pünkösd vasárnapja Binkoštna nedelja Munkaszüneti nap, a dátum változó
Június 25. A szlovén állam ünnepe Dan državnosti A függetlenség 1991-es kikiáltásának emléknapja
Augusztus 15. Nagyboldogasszony napja Marijino vnebovzetje (veliki šmaren) Munkaszüneti nap
Október 31. A reformáció napja Dan reformacije Munkaszüneti nap
November 1. Az Emlékezés napja Dan spomina na mrtve Halottak napja; korábban a szlovén elnevezés is ez volt (Dan mrtvih)
December 25. Karácsony Božič Munkaszüneti nap
December 26. A függetlenség napja Dan neodvisnosti Az 1990-es, függetlenségről tartott népszavazás eredményhirdetésének emléknapja

Ezek mellett több kisebb és helyi ünnep is létezik.

[szerkesztés] Egyéb témák

[szerkesztés] Külső hivatkozások

Mit gondolsz erről az oldalról?

Arra kérünk, szánj egy percet a cikk értékelésére! A visszajelzések segítenek az oldal fejlesztésében.

:  :  :  : 
Személyes eszközök
Más nyelveken