Államforma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Államformának nevezik a hatalom gyakorlásának módját, valamint az intézmények, kormányzati módszerek bonyolult rendszerét, amely együttesen a hatalom megtartását és gyakorlását is biztosítják. Az államforma két alapvető összetevője a kormányforma és az államszerkezet.

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Kormányforma

A legfelsőbb állami szervek rendszere, azok egymáshoz és a lakossághoz való viszonya. A kormányforma lehet monarchia és köztársaság.

[szerkesztés] Monarchia

Bővebben: Monarchia

Ha az uralmat egy személy gyakorolja (király, sah, császár, emír, sejk, szultán, herceg, pápa stb.), aki hatalmát örökléssel vagy választással kombinált örökléssel szerzi és haláláig uralkodik.

[szerkesztés] Köztársaság

Ha az állam élén egy személy vagy testület áll, hatalmát választással nyeri, és ezt meghatározott ideig gyakorolja.

  • Parlamentáris, ha a köztársaság elnök jogosultságai gyengék, a parlamentnek alárendelten működik, csak protokolláris szerep jut neki, és többnyire a parlament választja. Főleg Európában jellemző, a többi földrészen ritka.
  • Félprezidenciális, ha a köztársasági elnök erős jogosítványokkal és vétójoggal rendelkezik. Itt a végrehajtó hatalom – a kormány – a parlamentnek és az elnöknek is felelős, akit népszavazással választanak meg:
  • Prezidenciális, ha a köztársasági elnök a végrehajtó hatalom feje. A kormány nem a parlamentnek, hanem az elnöknek felelős, akit népszavazással választanak meg:
  • Egyéb köztársaság:
  • Teokratikus köztársaság, ha megválasztott szervek felett egy vallási szerv vétójoggal rendelkezik. A kormány, a parlament és az elnök egyaránt alá vannak vetve ennek a vallási legfelsőbb szervnek:
  • Kommunista állam ("szocialista népköztársaság"), formálisan köztársasági berendezkedés, melyben az alkotmány kimondja a kommunista párt vezető szerepét. A kommunista párt vezető testületei a hatalom birtokosai. Az egyéb szervek (kormány, parlament, elnök) a kommunista párt vezető testületei által meghozott döntések végrehajtói:
  • Egyéb (katonai és más diktatúra), formálisan köztársasági berendezkedés, melyben katonai diktatúra vagy olyan egyéb rendszer működik, melyben a hatalom birtokosa egyetlen szervezet:

Legfőbb állami szervek:

[szerkesztés] Államszerkezet

Az állam mint egész és részei, valamint a részek egymás közötti viszonyának rendszerét fejezi ki. Fontos jellemzője: centralizáltság és decentralizáltság, ez mutatja, hogy az egyes részek milyen fokú önállósággal rendelkeznek.

  • Centralizáltság: az egyes részek önállósága csökken
  • Decentralizáltság: az egyes részek önállósága nő

[szerkesztés] Csoportosítás

  • Föderatív, ha több állam egyesüléséből olyan új állam keletkezik, amely a szuverenitásból eredő jogosítványokat a lehető legmagasabb szinten gyakorolja, de a tagállamok többé-kevésbé megtartják az önállóságukat. Lehet területi alapú vagy nemzeti alapú.

Jelenlegi föderatív államok: Amerikai Egyesült Államok Amerikai Egyesült Államok, Argentína Argentína, Ausztrália Ausztrália, Ausztria Ausztria, Belgium Belgium, Bosznia-Hercegovina Bosznia-Hercegovina, Brazília Brazília, Comore-szigetek Comore-szigetek, Arab Emírségek Egyesült Arab Emirátusok, Etiópia Etiópia, India India, Irak Irak, Kanada Kanada, Malajzia Malajzia, Mexikó Mexikó, Mikronézia Mikronézia, Németország Németország, Nigéria Nigéria, Oroszország Oroszország, Pakisztán Pakisztán, Saint Kitts és Nevis Saint Kitts és Nevis, Spanyolország Spanyolország Svájc Svájc, Szudán Szudán, Venezuela Venezuela.

  • Unitárius, ha az államon belül nincsenek olyan részek, amelyek az önálló államiság jegyeivel rendelkeznek (jegyek: terület, népesség, főhatalom). Ilyen az összes többi állam.
  • Történelmi:
    • Perszonálunió ha két vagy több államnak közös államfője van.
    • Reál unió ha a két vagy több állam közös államfőjén kívül létrejönnek közös szervek a közös ügyek intézésére.
    • Konföderáció: államok szövetsége, de nem jön létre új állam, csak több állam egyesül, a megállapodás gazdasági, politikai és kulturális, a célok hatékonyabb megvalósulása céljából.
Mit gondolsz erről az oldalról?

Arra kérünk, szánj egy percet a cikk értékelésére! A visszajelzések segítenek az oldal fejlesztésében.

:  :  :  : 
Személyes eszközök