Magyar Honvédség

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Magyar Honvédség

A Magyar Honvédség emblémája
Dátum: 1848
Ország: Magyarország
Személyzet: hivatásos- és szerződéses katonák, köztisztviselők, közalkalmazottak
Feladat: Magyarország szuverenitásának és területi épségének védelme.
Hozzájárulás a NATO kollektív védelméhez.
Méret: 29 780 fő (2008. január 1-től, teljes személyi állomány a Honvédelmi Minisztérium és annak háttérintézményeivel együtt)
Parancsnoki struktura: hadsereg (alá-főlé rendeltségi viszonyon alapuló egyszemélyi vezetés) polgári irányítás alatt
Diszlokáció: több város, Budapest (HM és HM HVK) illetve Székesfehérvár (MH ÖHP) központok
Parancsnokok
Jelenlegi parancsnok: Tömböl László vezérezredes, HM HVKF
Jelvény
Jelvény:
Kultúra és történelem
Mottó: „A Hazáért”
Évfordulók: május 21. – a Magyar Honvédség napja
A 2007-es kecskeméti repülőnap alkalmából különleges festést kapott Mi–24-es harci helikopter

A Magyar Honvédség (rövidítve MH) polgári irányítás alatt álló, függelmi rendszerben működő és centrálisan vezetett fegyveres állami szervezet, békében az önkéntességen, megelőző védelmi helyzetben és rendkívüli állapotban az önkéntességen és az általános hadkötelezettségen alapuló haderő. Egyes szervei jogszabályokban meghatározott katonai igazgatási feladatokat is ellátnak. A Magyar Honvédség fő feladata az ország szuverenitásának és területi épségének védelme, valamint az Észak-atlanti Szerződés értelmében a Szövetség kollektív védelmének erősítése. További feladatai közé tartozik, hogy hozzájáruljon az egyéb – a partnerségi, szerződéses viszonyok között – közösen vállalt szövetséges küldetésekhez, béketámogató és humanitárius akciókhoz, súlyos ipari és természeti katasztrófák elhárításához, a szövetséges katonai és polgári rendvédelmi erők magasabb szintű kiképzéséhez akár a NATO és az Európai Unió szervezeti határain kívül is. A szövetségek közös védelmének érdekében kész a szükséges katonai erő és egyéb támogatások rendelkezésre bocsátására a vállalt kötelezettségeknek megfelelően. Kész a biztonságpolitikai alapelveknek megfelelő két- és többoldalú katonai együttműködés révén erősíteni a regionális biztonságot és stabilitást. Ezen feladatokat rendszerint a honvédelemben közreműködő más polgári szervekkel együttműködve hajtja végre.

A Honvédséget békében az Országgyűlés, a köztársasági elnök, a Kormány és a honvédelmi miniszter irányítja. Rendkívüli állapot idején a Honvédség legfelsőbb irányító szerve a Honvédelmi Tanács. A Magyar Honvédség vezetése a mindenkori Honvéd Vezérkar főnök joga és kötelessége (teljes megnevezése Honvédelmi Minisztérium Honvéd Vezérkar főnök, HM HVKF). Gyakorolja jogszabályban rögzített hatáskörét, illetve végrehajtja az irányítására jogosultak utasításait. A Magyar Honvédség szakmai vezetését a Honvéd Vezérkar (HVK) és 2007. január 1-jétől a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság látja el, a MH Szárazföldi Parancsnokság, a MH Légierő Parancsnokság megszüntetésével, azok jogutódjaként, illetve a megszűnő MH Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság, a Magyar Honvédség Híradó és Informatikai Parancsnokság, a Magyar Honvédség Művelet Irányító Központ és a Magyar Honvédség Egészségügyi Parancsnokság egyes feladatainak átvételével.

1992-től minden év május 21-e a Magyar Honvédség napja, mely napon Buda várának 1849-es bevételére emlékeznek. A várnegyed déli részén található Dísz téren emelték 1893-ban a Honvéd-szobrot a budai hősök emlékére (Zala György alkotása). A szobor egy zászlót tartó, harcba rohanó fiatal katonát mintáz, a talapzaton található felírás: „1849. május 21. Szabad hazáért!”.

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Története

A modern magyar hadsereg megalakulása a gyakorlatban 1848. május végére tehető, amikor Batthyány Lajos miniszterelnök utasítására felszereltek tíz reguláris gyalogzászlóaljat, névlegesen a Nemzeti Őrsereg részeként – valójában ezt a seregtestet a hivatalos iratokban is Honvédségként emlegették. A magyar állam ellen irányuló külföldi agresszió fenyegetése és belső nemzetiségi fegyveres mozgalmak veszélye miatt Kossuth Lajos kérésére 1848. július 11-én, Pesten az országgyűlés képviselői 200 ezer újoncot és a 42 millió forint azonnali hatályú hadihitelt szavaztak meg – hivatalosan is létrehozva ezzel a nemzet reguláris véderejét. Az erélyes intézkedések nyomán Magyarországnak 1848 legvégén már 110 ezer főnyi serege állt hadrendben, amely végigharcolta a szabadságharcot. Az 1849. évi orosz cári invázió nyomán az ország közel 20 évig tartó osztrák katonai megszállás alá került, ez idő alatt nemzeti rendelkezésű hadserege nem volt.

Az önálló magyar hadsereg ismételt felállítására 1868-ban, az Osztrák–Magyar Monarchia megalakulása után került sor. 1869-ben megkezdődött az első honvédcsapatok felállítása. A századforduló nem képez éles választóvonalat a honvédség fejlődésében, de az 1900-as évek első évtizedében az általános európai fegyverkezés hatására mélyreható és gyors haderő-fejlesztési program indult be az Osztrák–Magyar Monarchiában. A haderő első vonalát a császári és királyi közös hadsereg és haditengerészet, második vonalát a magyar királyi honvédség, illetve császári királyi Landwehr alkotta. Az európai nagyhatalmak felgyorsult ütemű fegyverkezését szem előtt tartva a hadvezetés a közös hadsereg tüzérségét óhajtotta fejleszteni, ami létszámnöveléssel járt együtt. Az I. világháborúban Magyarország több százezres emberáldozatot szenvedett el, főleg az orosz fronton és az olaszországi Isonzónál. A volt Magyar Királyság területét a köztársasági kormánynak nem sikerült egyben tartania, mert a szomszédos országok igényt tartottak a szlovák, román és délszláv nemzetiségek által lakott területekre, és az antant támogatásával katonai intervenció indult meg az ország feldarabolására. Az ország jelentős része francia, román és szerb ellenőrzés alá került. Ez a Károlyi-kormány bukásához vezetett, és 1919. március 21-én az ország még magyar kézen maradt részében a kommunisták ragadták magukhoz puccsal a hatalmat.

A Magyar Tanácsköztársaság létrejöttekor a külpolitikai helyzet még súlyosabb volt, mint a polgári kormányzat idején. Az események alakulását jelentősen befolyásolta a Vix-jegyzék, melyet 1919. március 20-án adtak át. Az ország vezetői úgy vélték, hogy 3-4 hónap alatt lehetséges egy körülbelül 200 ezer fős hadsereg létrehozása. 1919. március 25-én jelent meg a Vörös Hadsereg fölállításáról szóló rendelet. Április 16-án a román, majd április 27-én megindult a cseh csapatok támadása. A kezdeti katonai sikerek után azonban a több irányból szorongató túlerővel szemben a kommunista hadvezetés is vereséget szenvedett.

A június 4-én Trianonban aláírt békeszerződés katonai rendelkezései alapvetően biztosították a kisantant államok teljes katonai fölényét. Olyan hadsereg fenntartását engedélyezték Magyarországnak, mely nemcsak támadó hadműveletekre alkalmatlan, de az ország minimális védelmét sem képes ellátni. Magyarország a területi revízió politikáját támogató két országgal, először a fasiszta Olaszországgal, majd a legfontosabb gazdasági partner náci Németországgal kereste az együttműködést. A Tengelyhatalmak szövetségeseként 1941-ben Magyarország belépett a II. világháborúba. A gyengén felszerelt magyar csapatok hatalmas emberáldozatot hoztak a keleti fronton, majd 1943 januárjában a 2. magyar hadsereg megsemmisítő vereséget szenvedett a Don folyó partján.

1947. február 10-én Párizsban aláírták a magyar békeszerződést, amelynek a hadseregre vonatkozó előírásai értelmében Magyarországnak jogában állt 70 ezer fős hadsereget szerveznie. 1948 végén megkezdődött a hadsereg gyorsított fejlesztési tervének kidolgozása. 1951 őszéig nyolc lövész- és egy páncéloshadosztály, hadseregközvetlen tüzérség, szerény légierő és légvédelmi tüzérség felállítására került sor. Még e nagyságrendileg nem túl jelentős haderő is rendkívüli megterhelést igényelt, 1950-ben például az állami költségvetés 25%-át. 1951. június 1-jén a Magyar Honvédség elnevezést Magyar Néphadseregre változtatták, az év végétől megkezdődött az állomány szovjet mintájú egyenruházattal való ellátása.

Az új Magyar Néphadsereg a szovjet katonai rendszeren és eszközökön alapult. A hatalmas hadi kiadások az 1950-es évek közepére gazdasági csődbe juttatták az országot. Az 1956-os forradalom leverése után a Vörös Hadsereg a Magyar Néphadsereg összes komolyabb eszközét elhordta az országból.

1968-ban a Prágai tavasz politikai változásokat hozott Csehszlovákia életében. A szovjet vezetés ezt nem nézte jó szemmel, így 1968 nyarán a Varsói szerződés tagállamainak katonai egységei (Románia kivételével) bevonultak az országba. Magyar részről egy hadosztály vett részt a hadműveletben.

A rendszerváltozás a hadseregben már 1989-ben megkezdődött. A kormány 1989. november 30-i határozata szerint további 20–25%-os csapatcsökkentést kell végrehajtani, a néphadsereget nemzetközi haderővé alakítani és a diszlokációt egyenletessé tenni. 1990. március 15-étől a haderő hivatalos neve Magyar Honvédség.

Magyarország – a volt Varsói Szerződés tagországai közül elsőként – 1996. január 29-én jelentette be hivatalosan csatlakozási szándékát a NATO-hoz. 1997. július 8-án a NATO madridi csúcstalálkozóján a szövetség állam- és kormányfői úgy határoztak, hogy Csehországot, Lengyelországot és Magyarországot csatlakozási tárgyalásokra hívja meg. 1999. március 12-én Magyarország felvételt nyert a NATO-ba.

Az Országgyűlés 2004 novemberében módosította az alkotmányt a sorkötelezettség felfüggesztésével kapcsolatban, ettől kezdve a Honvédség állományát békében kizárólag szerződéses katonák, hivatásos katonák, köztisztviselők és közalkalmazottak alkotják.

[szerkesztés] Feladatai

  • A Magyar Köztársaság függetlenségének, területének, légterének, lakosságának és anyagi javainak külső támadással szembeni fegyveres védelme,
  • a szövetségi és nemzetközi szerződésből eredő egyéb katonai kötelezettségek – különösen a kollektív védelmi, békefenntartó és humanitárius feladatok – teljesítése,
  • közreműködés az arra kijelölt és felkészített erőkkel a nemzetközi terrorizmus elleni harc katonai feladatainak ellátásában,
  • a honvédelem szempontjából fokozott védelmet igénylő létesítmények őrzése és védelme,
  • a befogadó nemzeti támogatás katonai feladatainak ellátása,
  • közreműködés az Alkotmány 40/B. §-ának (2) bekezdése szerinti fegyveresen vagy felfegyverkezve elkövetett erőszakos cselekmények elhárításában,
  • talált robbanótestek tűzszerészeti mentesítése, illetőleg egyéb tűzszerészeti feladatok térítés ellenében való végrehajtása,
  • hozzájárulás a katasztrófavédelmi feladatok megoldásához,
  • állami szervek részére térítés ellenében katonai szakértelmet és speciális eszközöket igénylő feladatok ellátása,
  • részvétel az állami protokolláris feladatok teljesítésében.

[szerkesztés] Felépítése, egységei

Honvédelmi Minisztérium (HM) (Budapest)

  • A HM vezetése:
  • A HM szervezeti elemei:
    • HM Honvéd Vezérkar (HM HVK)
    • HM Kommunikációs és Toborzó Főosztály
    • HM Tervezési és Koordinációs Főosztály
    • HM Jogi Főosztály
    • HM Informatikai és Információvédelmi Főosztály
    • HM Védelempolitikai Főosztály
    • HM Nemzetközi Együttműködési Főosztály
    • HM Védelmi Tervezési Főosztály
    • HM Védelemgazdasági Főosztály
    • HM Hadműveleti és Kiképzési Főosztály
    • HM Haderőtervezési Főosztály
    • HM Személyzeti Főosztály
  • A HM háttérintézményei:
    • HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség
    • HM Infrastrukturális Ügynökség
    • HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség
    • HM Katona-egészségügyi Kiválósági Központ
    • HM Tábori Lelkészi Szolgálat
    • HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
    • HM NATO Képviselet
    • HM EBESZ Katonai Képviselet
    • HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal
    • HM Védelmi Hivatal
  • Egyéb alárendelt szervezetek:
    • Magyar Köztársaság Katonai Biztonsági Hivatal (MK KBH)
    • Magyar Köztársaság Katonai Felderítő Hivatal (MK KFH)
    • Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE)


Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP) (Székesfehérvár)


Magyar egységek más nemzetekkel közös szervezetben:


A Magyar Honvédség felépítése (angol)

[szerkesztés] Szárazföldi erő

[szerkesztés] Rendeltetése

A szárazföldi erők alapvető kötelessége a Magyar Köztársaság katonai védelme, az államhatár őrzése és védelme, valamint a nemzetközi szerződésből eredő katonai kötelezettségek (kollektív védelmi feladatok, béketámogató műveletekkel kapcsolatos feladatok) teljesítése. Segítségnyújtás elemi csapás vagy jelentős katasztrófa esetén, valamint protokolláris feladatok ellátása.

[szerkesztés] Fegyverzet

Megnevezés Mennyiség Megjegyzés
Harcjárművek
Szovjetunió T–54/T–55 harckocsi 505 db
(Hadrendből kivonva raktáron)
  • Hadrendből kivonva, egy részük hatástalanítva.
  • Darabszámuk folyamatosan csökken.
Szovjetunió T–72 harckocsi 103 db
(Mind konzervált állapotban raktáron)
  • Eredetileg 180 db volt de ebből 77 db (rosszabb állapotú) T–72-es az új iraki haderőnek lett ajándékozva.
  • A tankok kikonzerválását és felújítását az Iraki haderő részére a magyar Currus Rt. végezte. [1]
Szovjetunió T–72M1 harckocsi 58 db
(Ebből 43 db lekonzervált állapotban raktáron)
  • 15 darab T-72M1-esből harckocsizó modult alakítanak ki a támogató zászlóaljban, mely a Magyar Honvédség bármely kötelékének állományában képes feladatok megoldására.
  • A típus üzemideje 2010 után lejár. Új típust kell majd beszerezni/rendszeresíteni. A Magyar Honvédség a lehetséges váltótípusokról még nem adott ki semilyen információt vagy elképzelést.
Szovjetunió BTR–80 páncélozott szállító harcjármű 513 db
(ebből 100 db raktáron)
  • PSZH-kal együtt 770 db páncélozott harcjármű.
  • A BTR-80/80A-as modelleket folyamatosan modernizálják és építik át különböző feladatok ellátására.
  • 2006/2007-es évben 115 db jármű modernizálása, átalakítása fejeződött be.
  • 2008/2009-ben további 77 db jármű átépítése került megrendelésre amelyből 2008-ban 33 db készült el a többi 44 db 2009 első felében kerül kialakításra.
  • 2009-ben várhatóan újabb 190 db jármű modernizálásának, átépítésének megrendelésére kerül sor. [2]
  • 2006/2007-es évben 102 db jármű modernizálása, átalakítása fejeződött be.
  • Az alábbi változatok készültek el 2006/2007-ben: Vegyi- és sugárfelderítõ jármû; Mûszaki akadályelhárító jármû; Mentõ-vontató jármû; Zászlóalj és századparancsnoki jármû; Zászlóalj- és század tûztámogató jármû.
  • 2008-2010 között a következő változatok kerülnek kifejlesztésre: Elõretolt repülésirányító pont; Felderítõ szakaszparancsnoki és rajjármû; Sebesült kihordó jármû; Páncéltörõrakéta-hordozó jármû; Mobil harcvezetési pont; Aknavetõ-hordozó jármû.[3]
  • A BTR páncélozott harcjárművek felújítását, modernizálását és átépítését a magyar Currus Rt. végzi. [4]
  • Az Magyar Honvédség 2008-ban a lengyel WB Elektronics céggel kötött szerződést amely értelmében a BTR modellek modern Fonet C2 digitális intercom kommunikációs rendszerrel lesznek ellátva. [5]
Szovjetunió BTR–80A páncélozott szállító harcjármű 178 db
  • A BTR–80A modelleket folyamatosan modernizálják. A modernizálás során az alábbi rendszerek, eszközök kerülnek beépítésre: Lőporgáz elszívás, STANAG szerinti külső indító csatlakozó aljzat, Fűtő szellőztető berendezés, Torony feszültség alatti állapotát jelző lámpa (elsütő áramkör), Csúszásgátló réteg a tetőpáncélon, Toronyfék, Opto-elektronikus lőszerfogyás érzékelő, Ivóvíz tároló, Láda felfogató rögzítő elemek (D-10).
  • Az Magyar Honvédség 2008-ban a lengyel WB Elektronics céggel kötött szerződést amely értelmében a BTR modellek modern Fonet C2 digitális intercom kommunikációs rendszerrel lesznek ellátva.
Szovjetunió BMP–1 páncélozott szállító harcjármű 502 db
(mind raktáron)
  • Hadrendből kivonva
  • Páncélozott terepjárokkal tervezik a helyük pótlását
  • Elképzelhető váltótípusuk a német Dingo vagy az amerikai Hunves járművek lehetnek. Átmenetileg a BTR-80-as modellek helyettesítik hiányukat. [6]
Szovjetunió BRDM felderítő harcjármű ???
  • A BRDM-ből a BRDM–1, és BRDM–2 is szolgálatban van.
  • A BRDM-ből vannak, páncéltörő rakétával felszerelt, páncélelhárító feladatot ellátók, és vegyvédelmi feladatokat ellátók is.
Szállító járművek
Szovjetunió UAZ terepjáró ???
  • Az UAZ-ok közül, a 452-es, és a 469b-s is szolgálatban állt/áll.
  • Az UAZ-469B típusú katonai terepjárókat, lassan Mercedes-Benz G-270 CDI típusú katonai terepjárók váltják.
  • Az UAZ-469B típusú katonai terepjárók között vannak, páncéltörő rakétaindítóval vagy könnyűgéppuskával ellátott változatok is rendszerben.
??? Viking terepjáró tehergépkocsi 40 db
  • A Magyar Honvédség 2003-ban 20db majd 2004-ben további 20 db Viking 2 tonnás terepjáró tehergépkocsit vásárolt. [7]
USA Ford Transit tehergépkocsi 41 db
  • A Magyar Honvédség 41 db Ford Transit tehergépkocsi vásárolt 2003-ban. [8]
Németország Olaszország Iveco, Iveco-Magirus, MAN, Mercedes és UNIMOG tehergépkocsi 467 db
  • A Magyar Honvédség 467 db különböző teherbírású használt Iveco-Magirus, MAN, Mercedes és Unimog tehergépkocsit, valamint három Iveco üzemanyag-szállító járművet vásárolt 2002-ben a német Bundeswehrtől melyek 2002 szeptemberében meg is érkeztek.[9]
Németország Mercedes 1017A tehergépkocsi 155 db
  • 2006-os adat alapján a Magyar Honvédség 155 db 1017A típusú tehergépkocsival rendelkezett.[10]
  • Nyilvános beszerzési anyagban külön nem szerepelnek ezért feltételezhetően a fentebb felsorolt 467 db Bundeswehr jármű között érkeztek a Magyar Honvédséghez.
Németország Mercedes UNIMOG 435 katonai terepjáró tehergépkocsi 88 db
  • 2006-os adat alapján a Magyar Honvédség 88 db UNIMOG 435 típusú tehergépkocsival rendelkezett.
  • Nyilvános beszerzési anyagban külön nem szerepelnek ezért feltételezhetően a fentebb felsorolt 467 db Bundeswehr jármű között érkeztek a Magyar Honvédséghez.
Németország Volkswagen T4 / T5 tehergépkocsi ???
  • A Magyar Honvédség Volkswagen T4 és T5 tehergépkocsikat alkalmaz többek között tűzszerész járőr és szakkísérő feladatkörökben.
Németország Mercedes-Benz G-270 CDI katonai terepjáró 186 db
(2008-ig leszállított darabszám)[11]
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
  • A Mercedes-Benz G-270 CDI típusu katonai terepjárók között vannak könnyűgéppuskával ellátott változatok is rendszerben, illetve el lehet őket látni, péncéltörő rakétaindítókkal is.
Németország MagyarországMercedes-Benz G-270 CDI páncélozott katonai terepjáró 11 db
  • A Magyar Honvédség 2008 év végén 11db páncélozott Mercedes terepjárót vásárol és küld Afganisztánba a magyar kontingens biztonságának fokozása érdekében.[12]
  • A Mercedes terepjárók páncélzatának fejlesztését és gyártását a magyar Currus Rt. végzi. [13]
Németország Mercedes-Benz G230, G250, G290 katonai terepjárók ???
  • A Magyar Honvédség a Mercedes-Benz G-270 CDI típusokon kívül üzemeltet még G230, G250, G290 típusokat is.
  • Pontos darabszámuk ismeretlen.
  • Elsősorban a külföldi missziókra kerültek beszerzésre.
  • 2006-os adat alapján a G-250 típusból 19 db volt a honvédség tulajdonában.[14]
Japán Toyota Land Cruiser páncélozott katonai terepjáró 5 db
  • A Magyar Honvédség 2007 év végén 5db páncélozott Toyota Land Cruiser terepjárót vásárol Afganisztánban a magyar kontingens biztonságának fokozása érdekében.
USA HMMWV M1151A1 páncélozott katonai terepjáró[15] 27 db
  • A Magyar Honvédség páncélozott HMMWV-ket kapott az Afganisztánban szolgáló magyar egységek számára.[7]
Németország Mercedes-Benz UNIMOG U400 és U4000 típusok katonai terepjáró tehergépkocsi 52 db
(2007 júliusig leszállított darabszám)
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
  • Az UNIMOG típusú katonai teherautók között, vannak Mistral légvédelmi rakétaindítókat mobil felépítményen hordozó változatok is.
Magyarország Rába H14 (4x4) katonai terepjáró tehergépkocsi 121 db
(2007 júliusig leszállított darabszám)
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
  • 2008-ig a Rába modellek 26 különböző típusban, kialakításban kerültek kifejlesztésre és leszállításra.
Magyarország Rába H18 (6x6) katonai terepjáró tehergépkocsi 116 db
(2007 júliusig leszállított darabszám)
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
  • 2008-ig a Rába modellek 26 különböző típusban, kialakításban kerültek kifejlesztésre és leszállításra.
Magyarország Rába H22 (8x8) katonai terepjáró tehergépkocsi ???
  • A Rába cég 1990-es évek közepén kezdte el fejleszteni a NATO elvárásoknak megfelelő H sorozatú katonai terepjáró tehergépkocsijait. Ezen típusok között volt a H-22 típus is.[16]
  • A Magyar Honvédség is rendszeresítette a típust darus cserélőrakodó ill. multiliftes konténerszállító kivitelben.
  • A típust többek között a Kecskeméti Nemzetközi Repülőnapon is ki szokták állítani. [17]
Magyarország Rába H25 (6x6) katonai terepjáró tehergépkocsi 41 db
(2007 júliusig leszállított darabszám)
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
  • 2008-ig a Rába modellek 26 különböző típusban, kialakításban kerültek kifejlesztésre és leszállításra.
Németország MAN HX32 (8x8) katonai terepjáró tehergépkocsi 25 db
(2008-ban megrendelt darabszám)
  • A Rába Járműipari Holding Nyrt. 25 db MAN HX32 típusú katonai terepjáró tehergépkocsit vásárolt a MAN cégtől melyeket folyamatosan alakítanak át a 2008-as év során és értékesítenek a Magyar Honvédség felé. [18]
  • Beszállításuk folyamatos. A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamion kerül beszerzésre 2010-2013-ig.
Csehország Tatra 815 nagy teherbírású katonai tehergépkocsi ???
  • A Magyar Honvédség Tatra 815 típusú nagy teherbírású tehergépkocsikat vásárolt elsősorban a műszaki kontingensek számára.
Szovjetunió Ural–4320 (6x6) katonai terepjáró tehergépkocsi ???
  • Az Ural 4320 katonai terepjáró tehergépkocsik részben szolgálatban maradnak. [19]A üzemben maradó 4320-as típusok felújításra kerülnek míg a 375-ös típusokat 4320-as típusokra építik át.
  • 2004-óta több mint félszáz Ural tehergépkocsit újítottak fel és szerelték fel különböző felépítményekkel. [20] [21] [22]
Németország Mercedes katonai autóbusz 21 db
  • A Magyar Honvédség 2002-ben 21 db használt Mercedes katonai buszt vásárolt a német Bundeswehrtől.
Magyarország Ikarus E-95 katonai autóbusz 20 db
(2007 júliusig leszállított darabszám)
  • A gépjármű beszerzési program során kerültek beszerzésre.
Magyarország Ikarus F-15 katonai autóbusz ???
Magyarország Ikarus autóbuszok ???
  • A Magyar Honvédség az gépjármű beszerzési program során beszerzett típusokon kívül még üzemelteti az Ikarus 250, 256, 365, 543, 546, E 13, E 98 típusokat is.
  • Darabszámuk ismeretlen
  • A régebbi modellek folyamatosan kerülnek majd kiváltásra.
Németország TADANO-FAUN BFK-35.4 katonai darus autómentő [23] ???
  • Rendeltetése: 35 t-ig különféle terhek emelése, sérült, üzem- és mozgásképtelen eszközök vontatása, emelve vontatása, csörlőzése.
Speciális járművek/eszközök
Németország TeleMAX könnyű (felderítő) tűzszerész robot 1 db (+2 db beszerzés alatt)
  • A Magyar Honvédség 2007-ben egy tűzszerész robot készlet beszerzéséről döntött. Ez magába foglal egy nagyobb, felderítésre és megsemmisítésre egyaránt alkalmas robot rendszert, valamint egy kisebb, főként felderítésre és egyszerűbb megsemmisítési feladatokra alkalmas robot rendszert. [24]
  • A TeleMAX robot a rendszer kisebb darabját jelenti. Fő célja a felderítés és az egyszerűbb megsemmisítési feladatok.
  • A Magyar Honvédség a rendszer beszerzése után 2008/2009-ben újabb 1-1 (összesen további 2) komplett rendszer beszerzését rendelte el.
  • A tervek szerint a TeleMAX robotok a pápai katonai légibázison fognak szolgálatot teljesíteni.
USA ANDROS F-6A Nehéz tűzszerész (megsemmisítő) robot 1 db (+2 db beszerzés alatt)
  • A Magyar Honvédség 2007-ben egy tűzszerész robot készlet beszerzéséről döntött. Ez magába foglal egy nagyobb, felderítésre és megsemmisítésre egyaránt alkalmas robot rendszert, valamint egy kisebb, főként felderítésre és egyszerűbb megsemmisítési feladatokra alkalmas robot rendszert.
  • Az ANDROS F-6A (Northrop Grumman) robot a rendszer nagyobb darabját jelenti. A robot alkalmas robbanótestek, lőszerek felkutatására, felderítésére, helyszíni hatástalanításra, illetve elszállítására.
  • A rendszerhez beszerzésre került egy mini Mace vizes vágó rendszer is.
  • A Magyar Honvédség a rendszer beszerzése után 2008/2009-ben újabb 1-1 (összesen további 2) komplett rendszer beszerzését rendelte el.
  • Az ANDROS F-6A rendszert jelenleg Afganisztánban használják.
Nehézfegyverek
Szovjetunió BM–21 rakéta-sorozatvető 62 db
(mind raktáron)
Szovjetunió D–20 ágyútarack 305 db
(ebből 287 db raktáron)
  • Egyelőre modulrendszerben képeznek ki tüzér egységeket.
  • A Magyar Honvédség átalakításában, annak ellenére, hogy jelenleg az MH szervezetét vizsgálva nem látszik, de a közeljövőben ismét felértékelődik a magyar tüzér fegyvernem helyzete, amely munkához minden tüzér katona szakmai felkészültségére szükség lesz. A Magyar Honvédségben átértékelték a tüzérség szerepét, és megerősítették, hogy a közeljövő korszerű magyar haderejének kialakításához, komoly tűztámogatásra, mindenek előtt modern tüzérségre van szükség. Mondta beszédében Huszti András dandártábornok.[25]
Szovjetunió 2SZ1 Gvozgyika önjáró löveg 153 db
(mind raktáron)
  • Hadrendből kivonva.
82 mm-es aknavető 50 db
  • Modulrendszerben képeznek ki aknavetős egységeket.
  • A 82 mm-esek mellé, 81 mm-es aknavetők kerülnek beszerzésre.
60 mm-es aknavető 96 db
  • A Magyar Honvédség 2008-2010 között 96 db 60mm-es aknavető beszerzésére írt ki pályázatot. [26]
  • 2008-2010 között a következő lőszertípusok kerülnek beszerzésre a 60mm-es aknavetőhöz: 15 075 db +/- 25% 60 mm-es repesz aknavető lőszer, 2 000 db 60 mm-es lőtéri gyakorló aknavető lőszer, 1 800 db 60 mm-es világító aknavető lőszer, 1 800 db 60 mm-es köd aknavető lőszer.
Szovjetunió 9M111 Fagot, Szovjetunió 9M113 Konkursz irányított páncéltörő rakéta 389 db
(ebből 276 db raktáron)
  • Modulrendszerben képeznek ki páncéltörő egységeket.
  • Ezenkívül összesen a raktáron lévőkkel együtt 834 db tüzérségi löveg van, bár ezek nagyrészét kivonták (vagy a jövőben kivonják).
  • Modulrendszer: olyan egység, mely a Magyar Honvédség kötelékének bármely állományában képes lehet feladatai ellátására. (például tüzérség, aknavetősök, harckocsizók, páncéltörők)

[szerkesztés] Katonák fegyverzete

Páncéltörő erőknél:

  • Szovjetunió 9M111 Fagot irányított páncéltörő rakéta (Üzemidejük meghosszabbítva a hosszabbítást a HM Arzenál Zrt. végezte [30])
  • Szovjetunió 9M113 Konkursz irányított páncéltörő rakéta (Üzemidejük meghosszabbítva a hosszabbítást a HM Arzenál Zrt. végezte)
  • Oroszország 9K115-2 Metyisz-M irányított páncéltörő rakéta
  • Szovjetunió RPG–7 nem irányított páncéltörő rakéta

[szerkesztés] Különleges Erők

A Magyar Honvédség MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj jogelődje az 1939. október 1-jén megalakult Honvéd Ejtőernyős Zászlóalj. A zászlóalj első és egyben utolsó ejtőernyős bevetését 1941. április 12-én hajtotta végre. A bevetés során repülőkatasztrófában életét vesztette Vitéz Bertalan Árpád őrnagy, a zászlóalj parancsnoka is. A zászlóalj a háború további időszakában mint gyalogos alegység harcolt, majd a háború végén felszámolták.

Az ejtőernyős fegyvernem hagyományait az 1951. október 4-én Székesfehérváron megalakult ejtőernyős zászlóalj vitte tovább. A katonai szervezet működését 1954-ben felfüggesztették, majd 1959-ben akkor már megváltozott struktúrával újjászervezték. Új orosz gyártmányú D-1 típusú ejtőernyővel szerelték fel a zászlóaljat 1961-ben.

További átszervezés keretén belül a katonai szervezet 1963-ban diszlokált át Szolnokra. A zászlóalj 1973-tól MI-8 tipusú helikopterből, majd 1977-től AN-26 repülőgépből hajtotta végre ejtőernyős ugrásait. A zászlóalj 1990-ben vette fel gróf Bercsényi László nevét. Az alakulat 1. felderítő százada Magyarország NATO tagságától kezdődően felajánlásra került, először 1999-2003 között az AMF(L) kötelékébe, majd ugyanez a század 2004. január 16-tól már az AMF(L) helyébe lépett NRF kötelékében teljesített féléves készenléti szolgálatot. A század 2004 augusztusától az MH Könnyű Gyalog Századként vett részt az ISAF műveletekben, Afganisztánban. A felderítő zászlóalj különleges műveleti zászlóaljjá alakulását 2005. szeptember 01-én kezdte meg a katonai szervezet és a szervezési időszak végére, 2006. február 28-ra be is fejezte az átszervezést, ezt követően pedig megkezdte a felkészítést és a kiképzést.

A képzést támogatja MTT (Mobil Training Team) Amerikai Egyesült Államok kormányának megbízásából segíti a különböző országok hadseregeit, többek között a különleges műveleti képességeik kialakításában. A Bercsényi zászlóalj tagjai különfajta "special forces" képzésben részesülnek, mint például a híres green beret (zöld sapkás). A teljes képzés 2 éves, és emellett egy 3 hetes különleges túlélési gyakorlaton vesznek részt (ami állítólag még az ilyen alakulatoknál se átlagos). A kiképzés konkrét segítése mellett a csoport másik fontos feladata a jövőben egy olyan kiképzési program összeállítása, amelynek alapján a zászlóalj a jövőben már önmaga készítheti fel katonáit. Sőt, nem csak saját katonáit. A közeljövő tervei között szerepel ugyanis egy, az MH Béketámogató Kiképző Központ és a Bercsényi-zászlóalj bázisán megalakítandó regionális különleges műveleti kiképző központ létrehozása, amely egyrészt a környező országok, illetve más NATO-tagállamok különleges erői kiképzésének bázisa lehetne, másrészt pedig a Magyar Honvédség egy újabb, NATO-nak felajánlható képességévé válhatna.

A Zászlóalj felszerelése nem nyilvános, de a némileg publikus információk, videók, és képek alapján egy különleges erőkhöz méltóan, átlagon felüli a felszerelésük. Kézi fegyvereik között megtalálhatóak, az MP5, M4A1 SOPMOD, GEPARD stb. "A híradást, a biztonságos összeköttetést szolgálják a többsávos, hordozható URH-rádiók is, melyek közül az egyik SATCOM (műholdas) antennával képes a világ bármely pontján lévő hadműveleti területről összeköttetést biztosítani. Emellett kaptak ütés- és vízálló zsebszámítógépeket (Pocket PC handheld) és laptopokat, amelyek (valamint a digitális fényképezőgépek) segítségével a műholdas rendszeren keresztül akár fotót is képesek továbbítani a műveleti területről. Ugyancsak megérkeztek a speciális, nyolcvanliteres, vízhatlan, variálható, gyorsleoldó zárral ellátott hátizsákok, és tesztelik már a jelenlegi repeszálló mellényhez hasonló védelmi fokozatú málha- és védőmellényt is. Ez a különleges erők által tervezett mellény „felhasználóbarát", modul rendszerű, a feladatnak és használó igényeinek megfelelően állítható össze, továbbá eltávolítható nyak- és felkarvédelemmel is rendelkezik. Folyamatosan érkeznek a szükséges fegyverek, felszerelések, új technikai eszközök is"

Az alakulat különlegessége még, hogy zászlóaljként működik.

[szerkesztés] Légierő és légvédelem

Bővebben: Magyar Légierő

[szerkesztés] Rendeltetése

A Magyar Légierő a Magyar Honvédség egyik alapvető haderőneme. Feladata békében és háborúban a Magyar Köztársaság légterének ellenőrzése és védelme. A Magyar Légierő három fegyvernemből áll, úgymint repülő, légvédelmi rakéta és rádiótechnikai (radar).

Személyi állomány: 5000-6000 fő

[szerkesztés] Eszközök, fegyverzet

Repülők:

Magyar MiG–29-es.
Megnevezés Mennyiség Megjegyzés
Svédország Saab JAS 39 Gripen EBS HU vadászrepülőgép 14 db
  • Ebből 12 darab C és 2 darab D változat. (2009-től)
  • 2008. december 22-én látták el első fegyveres készenléti szolgálatukat Magyarországon. [31]
Szovjetunió MiG–29 vadászrepülőgép 19 db
  • A, B és UB változat. 2008-ra lesz bevethető a Gripen század, amely 2009 és 2010 között váltja a MiG-eket.
  • 5 db aktív MiG–29-es: ebből 4 db együléses MiG–29B és 1 db kétüléses MiG–29UB. Az együlésesek géppáronként váltott készültséget adnak a nap 24 órájában a tervek szerint 2008 év végéig.
  • Ezeken kívül 14 db rövid időn belül üzembe állítható, a többi 7 db gép alkatrészként funkcionál.
Csehszlovákia L–39ZO Albatros oktató repülőgép 10 db
  • 2009-ben kivonásra kerülnek.
  • A magyar légierő 2009-ben 14 db új gépet vásárol. A lehetséges opciók szerint további 14 db JAS 39 Gripen vagy pedig a Csehország által jelképes áron felajánlott L-159 ALCA típusú gépek kerülnek beszerzésre. [32]
Szovjetunió Jak–52 oktató repülőgép 10 db
Amerikai Egyesült Államok C–17 szállítórepülőgép 3 db
  • Magyar felségjelzéssel, nemzetközi személyzettel, NATO kötelékben, Pápán. 2009-től érkeznek.
Szovjetunió An–26 szállítórepülőgép 5 db
  • Modernizálva
Helikopterek
Szovjetunió Mi-24 harcihelikopter ??? db
  • Jelenleg 12 db került felújításra, modernizálásra.
  • Kb.: 10 db raktáron hiányos vagy lejárt üzemidejű állapotban.
  • A modernizált és raktáron lévő hiányos gépeken kívüli Mi-24-esek alkatrészként szolgálnak.
  • Felmerült a lehetőség, hogy a hadrendből kivont Mig-29-es gépekért cserébe Oroszország elvégezné a Magyar Légierő harci és szállító helikoptereinek felújítását. A tárgyalások 2009-ben kezdődnek meg. [33]
Szovjetunió Mi-8 szállítóhelikopter 8 db
  • 2010 után új típusokkal kerülnek kiváltásra.
  • Előzetes tervek szerint 2010-2014 között 10 db új közepes szállítóhelikopter kerül beszerzésre évente 2-2 db. [34]
  • Szekeres Imre nyilatkozata alapján a Mi-8 típusokat új építésű Mi-17-es szállítóhelikopterek fogják váltani.
Szovjetunió Mi-17 szállítóhelikopter 7 db
  • 5 db Mi–17 (701, 702, 703, 704, 705) és 2 db Mi–17P (706, 707).
  • A 703, 704 és 705 oldalszámú gépeket 2008-ban nagyjavították, ezen kívül a 703 és 705 gépeket pedig Mi–17N-né modernizálták. [35]
Pilóta nélküli felderítőgépek
Lengyelország SOFAR UAV 2 db
  • Felderítő pilóta nélküli repülőgép-komplexum, egyenként 3 repülőgéppel és egy vezetési ponttal.[36]
  • Több alkalommal esett szó a médiákban, hogy a SOFAR rendszerrel több gond is adódott. Elsősorban vezérlési és adatátviteli problémákról volt szó.
Izrael Skylark I UAV ??? db
  • Szekeres Imre 2008. 12. 08-án Afganisztánban újságírók előtt elismerte, hogy az MH által beszerzésre került az Izraeli Elbit Systems cég Skylark I típusú mini UAV-ja. További információkat azonban nem árult el a beszerzéssel kapcsolatban. [37]
Légvédelmi rakéták
Szovjetunió KUB 2K12M rakétarendszer 44 db
  • Ebből 32 db raktáron[38]
  • Lengyel-Magyar együttműködésben modernizálásra kerültek. NATO kompatibilisek lettek, idegen-barát felismerő rendszert kaptak, és szinte minden harcászati és technikai paraméterük javult.
Franciaország Németország Atlas–2 Mistral & Mercedes-Benz Unimog közeli hatótávolságú légvédelmi rakétarendszer ??? db
  • 2009-2011 között újabb 140 db Mistral légvédelmi komplexum kerül beszerzésre.[39]
Szovjetunió Sztrela, 9K310 Iglakis hatómagasságú légvédelmi rakétarendszer 348 db
  • 255 db raktáron.
Radarok
AN/TPX-54 másodlagos (IFF) radar ??? db
  • 2004-ben Mode 4-es képességet kapott
P–14 nagy hatótávolságú kétkoordinátás felderítő és rávezető rádiólokátor ??? db
P–15 felderítő rádiólokátor ??? db
P–17 felderítő rádiólokátor ??? db
P–18 nagy hatótávolságú digitális jelfeldolgozású, L sávban működő felderítő rádiólokátor ??? db
  • Felújítva, modernizálva. A modernizációt a HM Arzenál Zrt. végezte [40]
P–19 kis hatótávolságú felderítő rádiólokátor ??? db
P–37 közepes hatótávolságú kétdimenziós felderítő és rávezető rádiólokátor ??? db
  • Felújítva, modernizálva. A modernizációt a HM Arzenál Zrt. végezte
PRV–16 nagy hatótávolságú magasságmérő rádiólokátor ??? db
PRV–17 nagy hatótávolságú magasságmérő rádiólokátor ??? db
SZT–68U nagy hatótávolságú háromdimenziós digitális jelfeldolgozású felderítő- és magasságmérő rádiólokátor ??? db
RAT-31DL 3D FAR távolfederítő lokátor 2 db (+1 db)
  • A harmadik és egyben utolsó radar lenne a Tubesre tervezett.
  • A rendszer közel 3 évtizedre oldaná meg a Magyar Honvédség igényeit.

[szerkesztés] Védelmi kiadások

A Honvédség költségvetése 2000-2004 között folyamatosan a GDP 1,7%-a körül mozgott. 2005-től a költségvetési megszorítások miatt jelentősen csökkentek a rendelkezésre álló források. Többször is kritika érte Magyarországot, mivel a NATO elvárása a tagországokkal szemben kétszázalékos ráfordítás, ezzel szemben Magyarország 2006-ban a nemzeti össztermék 1,1%-át költötte honvédelmi célokra.[41] Egyébként 2006-ban a kétszázalékos arányt a NATO 26 tagországa közül mindössze hét teljesíti.

A kormány 2006. november 22-i ülésén jóváhagyott költségvetési terve szerint a 2007-re tervezett mintegy 270 milliárd forintról (1,35 milliárd USD) 2010-re 322,5 milliárd forintra (1,612 milliárd USD) emelkedik majd a honvédelmi tárca költségvetése.[42][43][44]

Védelmi kiadások 2000-től[45]
Év Milliárd forint A GDP %-ban
2000 226,9 1,7%
2001 272,4 1,8%
2002 279,5 1,7%
2003 214,3 1,7%
2004 310,7 1,5%
2005[46] 284,5 1,25%
2006[47][48] 283,1 1,17%
2007[49][50][51] 278,2 1,09%
2008[52] 319,7 N/A
2009 (előirányzat) [53] 338,4
(ebből zárolt: 26,6)
N/A
2010 (előirányzat) 322,0 N/A

[szerkesztés] Honvédelmi átalakulások

A Varsói Szerződés megszűnése és a szovjet csapatok kivonulása után megkezdődött a Magyar Honvédség első jelentős átalakítása. A technikai eszközök átlagéletkora meghaladta a 15 évet, és mintegy 60%-uk technikailag elhasználódott. A szükséges javításokhoz nem minden esetben állt rendelkezésre pénzügyi fedezet. Ebben az időszakban a Honvédség – az orosz államadósság terhére – MiG–29-es vadászgépeket, BTR–80-as páncélozott szállító harcjárműveket, illetve Fehéroroszországból T–72-es harckocsikat szerzett be. Megkezdődött a kötelező katonai szolgálaton alapuló reguláris haderő átalakítása vegyes rendszerű – szerződéses és sorozott katonákból álló – hadsereggé. A sorkatonai szolgálatot előbb kilenc, majd rövid idő elteltével hat hónapra csökkentette a törvényhozás.

1999-ben a kormány döntött egy 2013-ig szóló fejlesztési program elindításáról. A kormányhatározat konkretizálta a haderőfejlesztés soron következő lépéseit. Megszűnt a Magyar Honvédség parancsnoka beosztás, a Honvéd Vezérkar visszakerült a tárca alárendeltségébe, a haderőnemek vezetése – békében – azok parancsnokainak hatáskörébe került. A kormányhatározat döntött a pénzügyi keret felhasználásáról is: 40 + 30 + 30%-os megosztást irányzott elő személyi, fenntartási és fejlesztési kiadások területén.

A légierő modernizálásával kapcsolatban az amerikai F–16-os, F/A–18-as, a francia Mirage-2000, a svéd JAS 39 Gripen, illetve az orosz MiG–29-es vagy Szu–27-es vásárlása vagy lízingelése került szóba. 2001 őszén a kormány végül a Gripen bérlete mellett döntött. Ugyanebben az évben a törvényhozás megalkotta a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvényt, amelyben újraszabályozta a hivatásos katonák jogait és kötelezettségeit. 2006 októberében a honvédelmi miniszter és a vezérkari főnök ismertette az új haderőreform terveit.[54]

2007-ben ötpárti egyetértés jött létre a Magyar Honvédség további fejlesztésének irányairól. Ez azért is fontos, hogy a Honvédség tényleg fejlődjön az évek során, hiszen eddig az volt, hogy a pártok egymással rivalizáltak és ez meglátszódott a nemzetvédelemben is. Amit az egyik párt elrendelt, azt a másik soron következő párt eltörölte, és mást rendelt el, így nem tudott haladni a fejlődés, amolyan egyet előre, kettőt hátra taktika. Így viszont a pártok közösen tárgyalják meg a magyar honvédelem dolgát, így fejlődik a honvédelem. 2007-ben a határozattervezet, amely mind az öt parlamenti párt képviselőinek együttműködésével és egyetértésével született meg, egyrészt támaszkodik az elmúlt évek, évtizedek haderőreformjaira, másfelől választ ad az aktuális biztonságpolitikai követelményekre. Készítői igyekeztek megőrizni a korábbi (2004-es) országgyűlési határozat vívmányait, sarokköveit; azokat továbbfejlesztették, építettek az elért eredményekre. Céljuk az volt, hogy a szövetségi kötelezettségi rendszerből fakadó igényekhez, illetve a honi társadalmi, politikai és gazdasági élet diktálta igényekhez igazodva döntsön az Országgyűlés a Magyar Honvédség következő 10–15 évének fejlesztési irányairól. Az elfogadás előtt álló határozatot olvasva egy takarékosan működtethető, ugyanakkor szakmailag optimális szervezésű és felszerelésű haderő körvonalai rajzolódnak ki. Az elmúlt időszakban összevontak, megszüntettek, diszlokáltak bizonyos katonai szervezeteket. Csökkentették a vezetőszervek számát, egyszerűsítették a vezetési rendszert, és folyamatosan növelték a csapattagozatban szolgálatot teljesítők létszámát, ezzel is erősítve a valós katonai képességeket. A Magyar Honvédség katonáinak, szervezeteinek számos komoly kihívással kellett szembenézniük, akár a hazai katasztrófavédelmi feladatokat, akár a különböző ENSZ-, NATO- és EU-missziókban történő folyamatos részvételt nézzük. Az alapvető kihívások változatlanok. Ahhoz azonban, hogy jövőbeni feladatainkat az eddigi magas színvonalon teljesíthessük, folytatni kell a modernizációt, a képességfejlesztést, a haderő-átalakítást. A dokumentum mindezt alapelvként kezeli. Ma már viszont önmagában nem elég az, ha kiválóan felkészült és képzett személyi állomány áll rendelkezésünkre, szükség van korszerű felszerelésre, fegyverre, logisztikai és infrastrukturális háttérre is. Ez pedig nem kevés pénzbe kerül (figyelmeztetett a honvédelmi miniszter az Országgyűlés előtt). Az Országgyűlésben abban nem volt vita, hogy a Magyar Honvédség rendelkezésére álló technikai eszközök folyamatos fejlesztésre, gazdaságos üzemeltetésre, időnként pedig cserére szorulnak. Az öt párt és a kormány ugyanakkor fontosnak tartotta azt, hogy a határozattervezetben hangsúlyt kapjon: a haditechnikai fejlesztések és beszerzések során a korszerűség, a hosszabb távon rendszerben tarthatóság, a gazdaságosság, a könnyebb szállíthatóság, a védettség és a környezetvédelem szempontjainak szintén érvényesülniük kell. "Fontosnak tartom, hogy az előkészítés során kialakult vitákban mind az öt parlamenti képviselőcsoport alkotó módon vett részt. Így válik a magyar honvédelem össznemzeti üggyé." - mondta a honvédelmi miniszter. [55]

[szerkesztés] Létszámváltozások

A szárazföldi szervezetek személyi állománya a jelenlegi 8609 főről 10 219 főre nő (9 önálló szervezeti elemmel, 7 helyőrségben végzi feladatait), a légierő szervezetek létszáma a jelenlegi 6044 főről 5023 főre csökken (5 önálló szervezeti elemmel, 5 helyőrségben fog települni). A logisztikai és egyéb szervezetek létszáma a jelenlegi 7248 főről 6458 főre csökken, és 15 önálló hadrendi elemmel hajtják majd végre feladataikat. A Magyar Honvédség egészét tekintve, jelenleg 78 önálló hadrendi elem, 44 helyőrségben 24 890 fős (2006 vége, 2007 eleje, a 2007-re tervezetteknek megfelelően) létszámmal rendelkezik, ami a haderő-átalakítás végrehajtása után 30 hadrendi elem 42 helyőrségben 21 700 fős létszámmal teljesíti majd a feladatokat. A 2007 novemberében a Parlament elé terjesztett javaslat alapján, a Magyar Honvédség létszáma 23 950-re fog növekedni (21 030 fő fog a csapatoknál szolgálni ekkor már). Bár az 5 párt közül, a Fidesz tartózkodik az előirányzattól, mert a frakció szerint a 23 950 fő, csak minimális érték lehet, ezért ennek növelését javasolják majd módosító indítványban. A Magyar Honvédség január elsejétől 23 950 fővel működik. További 1000 munkatárs dolgozik a Katonai Biztonsági Hivatalnál, valamint a Katonai Felderítő Hivatalnál, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen kilencszázan oktatnak, vagy tanulnak, míg az Állami Egészségügyi Központban kétezer-kilencszázharmincan látnak el részben katona-egészségügyi feladatot. Ezek figyelembevételével a teljes létszám az országgyűlési határozatban előírtaknak megfelelően 28 780 fő. Az esztendő során beterjesztett kormányjavaslatokat széleskörű konszenzus övezte.[56]

MH Támogató Dandárral (kb. 1700 fő) együtt 19 400 fő fog a csapatoknál szolgálatot teljesíteni, ez jelentős növekedés, mivel korábban a közel 30 000 főből csak 15-17 000-en teljesítettek a csapatoknál szolgálatot. A 24 500 fős tárca létszámból 19 400-an a csapatoknál fognak szolgálni, ez a jelenlegi vezető és alárendelt arányt 50:50%-ról, 20:80%-ra változtatja. Ez az ország számára is hasznosabb, lényegesen hatékonyabb haderőt eredményez.

5500 főről 2800-főre kívánják csökkenteni a hivatali és háttérintézményi szervezetek létszámát. Ezt olyan megoldásokkal akarják elérni, hogy civil közigazgatásba adnak át bizonyos feladatokat. A minisztérium létszáma is kevesebb lesz, a korábbi 650-ről mintegy 490 főre csökken.

A haderő jelentős létszám csökkentése nem rí ki a többi európai ország közül, hiszen mindenhol ez (vagy hasonló) tendencia mutatkozik. A különbség a csökkentés ütemében figyelhető meg, Magyarországon ez igen gyorsan ment végbe. A tervek szerint 2007-re a feltöltöttség 100%-os lesz, a 2006-os 80%-hoz képest. Több lesz a katona, de kevesebb a közalkalmazott, és kisebb lesz a Honvédelmi Minisztérium létszáma. A tervek szerint a fegyveres állomány kisebb, de jobban kiképzett lesz.


A tartalékosok létszáma 90 300 fő volt, ebből 75 000 szárazföldi, 15 400 repülő és légvédelem. (2005)

Mozgósítható létszám 2,66 millió fő, melyből katonai szolgálatra alkalmas 2 millió fő. (2005-ös adatok)[57]

Magyarországon a 2004-es alkotmánymódosítás óta békeidőben nincs sorkötelezettség, a fegyveres erők állományát hivatásosok, szerződésesek és közalkalmazottak alkotják. A sorozást rendkívüli állapot (háború) esetén az Országgyűlés újra elrendelheti.

Esetleges Nemzetőrség, Honi Gárda: 2001-ben felmerült a Nemzetőrség létrehozásának lehetősége, sorozott tartalékos erőnek, de az ötlet végül nem valósult meg.[58][59]. 2007-ben Simicskó István újra felvetette a Nemzeti Gárda ötletét (megyénként, 1000 önkéntes, kiképzett, katonai erő),[60][61] de még döntés nem született (mivel meg kell vitatni, majd ki kell alakítani az esetleges gazdasági, és más tényezőket), illetve 2007 szeptemberében kezdődtek meg az öt párti egyeztetések a Honi Gárdáról, konkrétum azóta nem született.

Határvadász egységek: Rendkívüli állapot(háború esetén) a Határőrség egyes egységei, a "határvadász századok" az Alkotmány alapján beolvadnak a Magyar Köztársaság Honvédségébe, irányításukat pedig a Honvédelmi Minisztérium veszi át. A Határőrség létszáma, 2005-ben 11 500 fő volt. A Határőrség 2007-re részben integrálódott a Rendőrségébe, 2008-ra teljesen beleolvadt, a határvédelmi feladatokat így, közösen látják el. A Rendőrség 9433 határőrt vett át, a határvadász egységek a Határőrség-Rendőrség integrációja után a rendőrségi csapaterőt fogják erősíteni.[62]

[szerkesztés] Az eszközök modernizálása

A kilencvenes évek végén a gépesített lövész dandárok könnyűlövész dandárokká alakultak át. Ezzel járt a BMP–1 páncélozott, szállító, lánctalpas harcjárművek leváltása BTR–80 típusú páncélozott, kerekes harcjárművekre. Az UAZ-ok helyett hadrendbe kerültek Mercedes-Benz G-osztályú terepjárók különböző típusai. Rába H–18, Rába H–25, Mercedes Unimog kamionok váltották/váltják a Zileket, Krazokat, Dacokat. Hadrendbe kerültek MAN, Iveco kamionok.

Magyarország napjainkban váltja le elavultnak minősített orosz technikájú járműveit, német, magyar technikára. A Honvédség modernizálja légierejét, fegyverzetét, a harckocsikat, helikoptereket, de csökkenti azok létszámát, kivonják a harcképtelen, elavult eszközöket. Bizonyos alkalmazási területeken új kézifegyverek kerültek bevezetésre (KGP–9, Gepárd M1A2, Szép stb.), illetve modernizálják a páncéltörő erőket is.

Megvalósult

  • Létrejön a modulrendszer a honvédségben. Az új magyar honvédelmi koncepció szerint (mely a nyugati államok elképzeléseit is tükrözi, (például Franciaország, Belgium) a Magyar Honvédségnek számottevő páncélos és tüzér erőkre nincs szüksége, illetve azok modulrendszerként lesznek megtalálhatóak a honvédségben.
  • Mi-17-ek felújítása (5 db-ot modernizáltak)
  • BM–21-es sorozatvetők, és a D–20-as ágyútarack kivonva 2006-ig.
  • 2 darab AN-26-os modernizálása 2008-ban (új belső számítógéprendszert,új festést és a raktere rázkódásvédelmet kapott).
  • 81 mm-es, 60 mm-es aknavetők beszerzése.
  • Maljutka páncéltörő rakéta kivonása. (114 db)
  • Norvégiából URH adóvevők beszerzése.
  • Modern, három dimenziós radarok beszerzése.
  • Sofar Pilóta nélküli felderítőgép (UAV) beszerzése
  • Heckler & Koch MP5A3 géppisztoly, Gepárd M1 romboló, mesterlövészpuska, Remington 870 Marine sörétes puska beszerzése, és rendszerbe állítása.
  • Szép mesterlövészpuska rendszerbe állítása.
  • 2002-2003-ban 5 db An-26-os szállítórepülőgép lett felújítva.
  • Modernizálásra kerültek a 2K12 Kub rakétarendszerek. A lengyel és magyar együttműködésben megvalósult modernizálás eredményeképpen a rendszer legfontosabb harcászati és technikai paraméterei javultak. Emellett NATO szabványú idegen-barát felismerő rendszerrel és (az épített utakon való közlekedést lehetővé tevő) gumibetétes lánctalppal rendelkezik." [38]

Folyamatban

  • BTR–80-ok NATO kompatibilis modernizálása, fejlesztése, BTR–80A és BTR–80K típusokra. 300 darabot kivonnak.
  • Mi-24-ek felújítása, NATO kompatibilis modernizálása. (ezzel a Mi-24-esek 2020-ig rendszerben tarthatóak teljesen el tudják látni feladatukat)
  • MiG–29-ek kivonása. Őket váltják 2010-ig a Gripenek.
  • A gépjármű program keretein belül 12 000 új Rába terepjáró kamion, Mercedes terepjáró kamion, Mercedes G katonai terepjáró, illetve Iveco terepjáró kamionok beszerzése 2010-2013-ig.
  • 2008-ban készül átfogó javaslat egy modern rakétarendszer telepítésére Magyarországon.
  • A 3 db 3D-s radar telepítése már zajlik (mely 3 évtizedre oldja meg a hadsereg ilyen irányú igényeit), a harmadik és egyben utolsó radar lenne a Tubesre tervezett (annak telepítése függ a jelenleg is zajló pertől és a helyi társadalom ellenállásától az ügyben).
  • A veszprémi radarvezetési központ modernizációja pedig 2010-ben fejeződhet be.
  • A légi szállítás terén jelentős előrelépés, hogy a NATO Pápára telepíti a fő hadműveleti bázisát. Itt C-17-es szállítógépek állomásoznak majd (magyar felségjelzéssel).
  • Az átmeneti időszakra An-24-eseket terveznek felújítani.
  • 2009-2014-ig új gépkarabély rendszeresítése (szóba került hogy a meglévő AK-63D típusú gépkarabélyok kerülnek felújításra.)
  • Új mintázatú egyenruha beszerzése.
  • Új rohamsisak rendszeresítése.
  • Rendszeresítve lett GEPÁRD M2,-M2A1 és M3 is, de az ellátás még folyamatban van.

Terv

  • 2011-ig a honvédelmi tárca újabb 140 db Atlas-2 Mistral légvédelmi rakétakomplexum beszerzését tervezi.
  • A repülési idő növelésének és a NATO feladatok érdekében újabb repülőgépek beszerzése. (Több verzió is létezik. Így, hogy például a meglévők mellé plusz 14 db Gripent vennének/bérelnének. Vagy esetleg felújítják a MIG-29-eseket. Másik verzió lehet még 12-14 db repülőgép beszerzése, a csehek jelképes áron felajánlottak L-159 Alca típusú gépeket.)
  • KUB 2K12M légvédelmi rakétaindító komplexumok helyett újak beszerzése. (2016-ig tarthatóak rendszerben)
  • 2010 után a Konkurs kiváltása korszerű eszközzel.
  • A Mi–8-ok helyett új gépek beszerzése.
  • Az An-26-osok kivonása után új típusú szállítógépek beszerzése.

Forrás (részben): Milliárdos fejlesztési tervek a légierőnél. (www.jetfly.hu)[63]

A Honvédség 2007-ben nem kezd új beruházásokba, helyette a jelenleg folyamatban lévő fejlesztések befejezésére helyezi a hangsúlyt.[64]

[szerkesztés] Tízéves védelmi terv

2006. november végéig elkészül a szaktárca tízéves védelmi terve, mely a honvédség szerkezetét, képességeit és feladatvállalásait határozza meg.[65] Úgy tervezték, hogy 2007 elejére egyesített parancsnokságot hoznának létre. Ez meg is valósult, 2007. január 1-jei hatállyal megalakult a MH Összhaderőnemi Parancsnokság. Ide a szárazföldi-, a légierő-, az összhaderőnemi logisztikai-, a híradó és informatikai-, a budapesti helyőrség-, valamint az egészségügyi parancsnokságot vonták össze, és egyes minisztériumi szervezeteket is összevontak. Például 2007. január 1-jétől a Katonai Ügyészséget a Legfőbb Ügyészség, a Katonai Fogházat pedig az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium kezelésébe adják át.

Vizsgálják azt az elképzelést is, hogy az egyesített parancsnokság ne Budapesten koncentrálódjon, hanem Székesfehérváron, és részben Veszprémben működjön. Ez a változtatás kétharmados parlamenti döntést kíván.

[szerkesztés] Nemzetközi szerepvállalás

A magyar békefenntartói szerepvállalás a 19. század végéig nyúlik vissza. Magyar katonák az Osztrák–Magyar Monarchia közös hadseregének részeként a világ számos pontján igyekeztek megakadályozni a konfliktusok eszkalációját: békefenntartói feladatot láttak el 1897-ben Kréta szigetén, részt vettek a kínai boxerlázadás (1901) utáni helyzet normalizálásában, óvták a békét Kosovóban (1902–1907) és Albániában (1902–1914). A második világháború után 197375 között egy 750 fős magyar kontingens tevékenykedett a Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottság égisze alatt Dél-Vietnamban.

A 90-es évek elejétől a nemzetközi békefenntartáshoz való magyar hozzájárulás folyamatosan fejlődött és erősödött. A Magyar Honvédség kezdetben ENSZ katonai megfigyelőket, néhány fős csoportokat küldött Afrika (Angola, Uganda, Mozambik) és a Közel-Kelet (Irak, Kuvait) válsággócaiba. 1995-ben Magyarország fegyveres békefenntartókat küldött a Sínai-félszigetre, Ciprusra és a Balkánra. Ugyanebben az évben biztosította a NATO-erők átvonulását szárazföldön és a légtérben, befogadó nemzeti támogatást nyújtott átmenetileg az IFOR/SFOR-erők részére, és egy műszaki zászlóaljjal járult hozzá a Camp David-i egyezmény megvalósításához. A boszniai rendezésben való részvétel rendkívül fontosnak bizonyult, mert a magyar hozzájárulásnak komoly súlya volt a NATO tagsági meghívásban.

1999 óta a Magyar Honvédség valamennyi NATO szárazföldi katonai békeműveletben részt vesz. 2003 és 2004-ben Irakban egy magyar logisztikai szállítózászlóalj működött, amely a lengyel vezetésű nemzetközi hadosztály logisztikai támogatását végezte. 2003-tól magyar katonák szolgálnak Afganisztánban is.

Az ország Európai Uniós tagsága óta részt vesz az EU Althea operációban egy katonai rendőri századdal, emellett 2005-től Magyarország részese a kongói EU missziónak is. Az ENSZ-, NATO-, EU-műveleteken kívül magyar katonák szolgálnak EBESZ-missziókban, Afrikai Uniót támogató (EU–AU) műveletekben, és más nemzetközi megállapodásokon alapuló béke feladatokban is.[66]

Az Országgyűlés legutóbb 2006 őszén 12 fő határőr és 6 fő katonai térképész Libanonba küldéséről döntött, ahol az ENSZ UNIFIL kötelékében fognak szolgálatot teljesíteni.[67][68]

Összesen közel 1000 fő szolgál ezekben a missziókban.

Missziók, amelyekben magyar katonák a legnagyobb létszámban szolgálnak[69]
Ország Szervezet Létszám Megjegyzés
Koszovó Koszovó, Prishtina NATO, KFOR 312 fő Törzstisztek, EÜ személyzet, ŐBZ állomány összesen
Koszovó Koszovó, Peć NATO, KFOR 159 fő Törzstiszt és század állomány összesen
Bosznia-Hercegovina Bosznia-Hercegovina, Szarajevó EUFOR 158 fő Törzstiszt és IPU állomány összesen
Afganisztán Afganisztán, Pol-e Kumri NATO, ISAF 191 fő A magyar kontingens 2006-ban vette át Bagram tartomány felügyeletét a holland kontingenstől. Lásd: MH Tartományi Újjáépítési Csoport
Irak Irak, Bagdad NATO 20 fő Törzstiszt
Ciprus Ciprus, Nicosia ENSZ, UNFICYP 84 fő Fegyveres békefentartók
Egyiptom Egyiptom, Sínai-félsziget MFO 41 fő ebből 15 fő rendőr
2007 augusztusi állapot.

Néhány fős létszámmal szolgálnak még magyar katonák Libanonban, Nyugat-Szaharában, Kongóban, Tádzsikisztánban, Grúziában és Albániában is.


[szerkesztés] Halálesetek a külföldi missziókban

  • 1973. április 9., VietnamDylski Aurél határőrszázados és Cziboly Csaba főhadnagy, a NEFB tagjai. Járőrözés közben helikopterük lezuhant.
  • 1998. február 18., Sínai-félsziget – Két magyar katona halt meg autóbalesetben.
  • 2001. október 8., AbháziaTörök László ezredes, az ENSZ grúziai megfigyelő missziójának parancsnokhelyettese. Járőrözés közben helikopterét lelőtték.[70]
  • 2004. június 17., Irak – Életét vesztette az Irakban szolgáló Nagy Richárd szakaszvezető, amikor a egy vízszállító konvoj ellen pokolgépes merényletet követtek el. A detonációban egy másik szakaszvezető is megsérült. [71]
  • 2008. június 10., Afganisztán – Egy bomba hatástalanítása közben meghalt Kovács Gyula 30 éves tűzszerész főtörzsőrmester, hiába volt rajta a legjobb védőfelszerelés. A házi készítésű bombát korábban robottal próbálták elvinni a helyéről, de a súlya miatt ez nem volt lehetséges. A bomba akkor robbant fel, amikor a törzsőrmester kampót akart rátenni, hogy elvigyék a helyéről.[72][73]
  • 2008. július 12., AfganisztánNemes Krisztián százados, aki éppen az egy hónappal korábban elhunyt Kovács Gyulát váltotta. Éppen rendőri felvezetéssel úton volt a pokolgép felé, ekkor egy másik robbanószerkezet robbant fel az út mellett. A vezérkari főnök ez után az eset után azt mondta, hogy valószínűleg előre kitervelt merényletekben halt meg a két magyar tűzszerész. Egy rendkívüli honvédelmi bizottsági ülés után a honvédelmi miniszter bejelentette, hogy az afganisztáni misszió továbbra is élvezi mind az öt parlamenti párt támogatását.[74][75][76][77]

[szerkesztés] Jelentősebb hadgyakorlatok

Magyarországon NATO-csatlakozása óta (1999. március 12.) több ország hadereje képviseltette magát NATO-együttműködést segítő hadgyakorlatokon, vagy más feladatok teljesítése során (például NATO szövetséges erők állomásoztak Magyarországon a délszláv válság idején, kisegítve és erősítve a Honvédség légvédelmi csapatait). Gyakorlatokon, kiképzéseken jártak az országban olasz, holland, francia, német, amerikai, román és a 2006-ban megrendezett „Sólyomcsapás” (Falcon Strike) elnevezésű hadgyakorlaton szlovén erők is Várpalota térségében, illetve magyar kontingensek is csatlakoztak több közös NATO-hadgyakorlathoz, hogy javítsák a Szövetség egyes tagjaival létrehozandó együttműködési képességiket.

A Magyar Honvédség fontosabb hadgyakorlatai NATO-csatlakozása óta:

Hadgyakorlat neve Időpontja
(év. hónap nap.)
Helye Célja Résztvevők és eszközeik Forrás
Bevetési Irány 2007
2007. október 11.
na.
na.
na.
Spring Flag 07
2007. május 7–25.
Olaszország, Szardínia szigete
többnemzeti NATO légierő-gyakorlat
na.
Cooperative Search and Rescue 2006
2006
Románia
NATO kutató-mentő hadgyakorlat
na.
Steadfast Jaguar 06
2006
Zöld-foki-szigetek
na.
na.
Brillant Ledger 06
2006
na.
na.
na.
„Sólyomcsapás”
(Falcon Strike)
2006. október 23–
november 17.
MH Bakony Harckiképző Központ, Várpalota
szlovén–magyar kontingensek együttműködési képességeinek gyakorlása és javítása, magyar PRT-tapasztalatok átadása, kiképzési együttműködési egyezmények megkötése
Szlovén Fegyveres Erők – 600 fő (Valuk harcjárművek és PC–9 kiképző repülőgépek)
[78]
Bevetési Irány 2006
2006. szeptember 15–30.
és október 1–13.
na.
na.
na.
[79]
Légi Fölény 2006
2006
Lengyelország
rakéta-éleslövészet
na.
Bevetési Irány 2005
2005
na.
na.
na.
Long Fall hadgyakorlat
2006. október 24–27.
na.
na.
na.
Légi Roham 2005
2005
na.
na.
na.
Balti 2005
2005
Lengyelország
éles légvédelmi rakétalövészet
na.
Clever Ferret 2005
2005. május 9–25.
na.
na.
na.
Ample Train 2003
2003. május 26–30.
MH 59. Sz. D. Rb., Magyarország
az első „kereszt-kiszolgálási” hadgyakorlat Magyarországon hét NATO-tagállam és Svédország részvételével
Belgium (F–16AM/BM),
Franciaország (Mirage 2000D), Görögország (F–16C/D), Nagy-Britannia (Sea Harrier FRS. 2), Németország (Tornado és F–4F), Svédország (JAS 39 Gripen), Törökország (F–4E) és
Magyarország (MiG–29B/UB)
[80]
Clever Ferret 2003
2003. május
MH Bakony Harckiképző Központ, Várpalota[81]
az IT–HU–SL MLF (Multinational Land Force)[82] főpróbát tartott a 2003 őszén kezdődő közös parancsnoki KFOR-misszióhoz
olasz Júlia alpesi dandár
szlovén 1. Gépesített Lövészdandár
magyar 5. Bocskai István Gépesített Lövészdandár
[83]

[szerkesztés] A magyar hadiipar

A magyar hadiipar az utóbbi időkben jelentős fejlődéseken ment keresztül, melyet az állam is támogat. A hadiipar fejlesztéseinek köszönhetőek többek között a Szép illetve Gepárd mesterlövészpuska családok, KGP–9 géppisztoly kifejlesztése, rendszerbe állítása, amelyek világ színvonalon is elismeréssel képviseltetik magukat. A legjobb példa lehet talán a hadiipar felé való elkötelezettségre azonban a Rába katonai terepjáró kamionok fejlesztése, rendszerbe állítása. A Rába Jármű Kft. és a Honvédelmi Minisztérium 2003 áprilisában egy 15 évre szóló együttműködési keretszerződést írt alá, amelynek értelmében 2018-ig a társaság nemzetközi partnereivel együttműködve terepjárókat szállít a Honvédségnek. A Rába most katonai szállítójárműveket, valamint különleges felépítmények hordozására alkalmas járműveket szállít a katonaságnak egy kétéves időszakra aláírt kiegészítő megállapodás keretében. A Rába Jármű Kft. bruttó 14,1 milliárd forint értekben szállít katonai járműveket a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének.[84]

[szerkesztés] Képek, filmek a Magyar Honvédség életéből

[szerkesztés] Galéria

[szerkesztés] Lásd még

[szerkesztés] Források

  1. ^ 77db Magyar tank Iraknak
  2. ^ BTR és gépkarabély modernizációs tervek
  3. ^ BTR Modernizációs program
  4. ^ [1] Currus Rt.
  5. ^ [2] WB Electronics
  6. ^ Hadsereg átalakítási tervezet
  7. ^ http://www.hm.gov.hu/hirek/kiadvanyok/uj_honvedsesegi_szemle/a_magyar_honvedseg_onkentes_haderove_torteno_atalakitasanak A Magyar Honvédség Önkéntes haderővé történő átalakítása
  8. ^ Általános tájékoztató
  9. ^ Bundeswehr-járművek a honvédségnek
  10. ^ www.quality-mmt.hu/portal_mmt/magyar/cikkek/21/MM_BELIV_06_07.pdf Magyar Minőség
  11. ^ Általános indoklás
  12. ^ Nő a magyar katonai jelenlét
  13. ^ [3] Currus Rt.
  14. ^ www.quality-mmt.hu/portal_mmt/magyar/cikkek/21/MM_BELIV_06_07.pdf Magyar Minőség
  15. ^ Az MH PRT 5 2008 őszi váltása.
  16. ^ Rába H-22
  17. ^ Repülőnap program és kiállított jármű típusok listája
  18. ^ Rába Magazin 2008/01
  19. ^ http://www.hm.gov.hu/hirek/kiadvanyok/uj_honvedsesegi_szemle/a_magyar_honvedseg_onkentes_haderove_torteno_atalakitasanak A Magyar Honvédség Önkéntes haderővé történő átalakítása
  20. ^ http://www.mhk.hu/kozbesz/index.php?menuindex=100&pageindex=0200&Ev=2004&Szam=116 [Állománytáblás élelmezési szaktechnikai eszközök felújítása és 23 db URAL-4320 típusú alvázra történő átszerelése, egyidejűleg forgalomba helyezése
  21. ^ http://hir.hmflu.gov.hu/_layouts/hirdetmeny/RVFELH45031_06-74_39.pdf Részvételi felhívás
  22. ^ http://www.kozbeszerzes.hu/static/KEarchiv/04046/3701.html HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatal ajánlati felhívása
  23. ^ http://www.honvedelem.hu/cikk/8/9490/haditech_faun.html TADANO-FAUN darus autómentő
  24. ^ TŰZSZERÉSZ ÉS FELDERÍTŐ ROBOTOK A MAGYAR HADERŐBEN
  25. ^ Honvédelmi Minisztérium
  26. ^ http://hir.hmflu.gov.hu/_layouts/hirdetmeny/AJFELH16002_07-70_63.pdf Aknavető Beszerzés
  27. ^ Gpkarabély és BTR modernizáció
  28. ^ Emelt szintű, intenzív kiképzés
  29. ^ Bartha Tibor: A nem halálos eszközök fejlesztésének tendenciái - Hadtudomány 2005/2
  30. ^ HM Arzenál Zrt.
  31. ^ http://www.honvedelem.hu/cikk/0/13416/gripen_keszenleti_szolgalat.html
  32. ^ http://index.hu/politika/belfold/ujvadgep011/ Szekeres cseh harci repülőkröl tárgyal
  33. ^ Oroszok újítanak
  34. ^ http://www.fn.hu/belfold/20080627/penzt_katonat_ker_szekeres/ Pénzt és Katonát kér Szekeres
  35. ^ http://legiero.blog.hu/2008/09/10/vegre_itthon_mi_17?token=b3514ba176abb8eed95ea58ccb4285c4 Végre itthon! - mi-17 update 1.
  36. ^ Köszönjük a lengyeleknek - Magyar mini UAV-k. Biztonságpolitika és terrorizmus, 2008. augusztus 1. (Hozzáférés: 2008. augusztus 30.)
  37. ^ http://legiero.blog.hu/2008/12/?token=7e5dc2a04f20abcd527a06dca4fd58d7 Már megkésve szól a pacsirtaszó
  38. ^ a b Honvédelmi Minisztérium „A lengyel és magyar együttműködésben megvalósult modernizálás eredményeképpen a rendszer legfontosabb harcászati és technikai paraméterei javultak. Emellett NATO szabványú idegen-barát felismerő rendszerrel és (az épített utakon való közlekedést lehetővé tevő) gumibetétes lánctalppal rendelkezik.”
  39. ^ http://www.jetfly.hu/rovatok/jetfly/milliardos_fejlesztesi_tervek_a_legieronel Milliárdos fejlesztési tervek a légierőnél
  40. ^ HM Arzenál Zrt. P-18 Modernizáció
  41. ^ Budapesten tárgyalt a NATO főtitkára – magyarorszag.hu
  42. ^ Költségvetés és korszerűsítés – honvedelem.hu
  43. ^ Húsz tábornokot hagyna a seregben Szekeres – index.hu
  44. ^ Hatékonyabb irányítás a honvédségnél – echotv.hu
  45. ^ Defence Expenditures of NRC Countries (1980-2004) (PDF)
  46. ^ 2004. évi CXXXV. törvény a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről
  47. ^ HM 2006. évi költségvetés
  48. ^ A 2005. évi CLIII. törvény a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetéséről
  49. ^ Mekkora lesz a jövő évi szigor?
  50. ^ A 2006. évi CXXVII. törvény a Magyar Köztársaság 2007. évi költségvetéséről
  51. ^ Bruttó hazai termék, 2007 (Előzetes adatok) – ksh.hu
  52. ^ 2007. évi CLXIX. törvény a Magyar Köztársaság 2008. évi költségvetéséről.
  53. ^ T/6380. számú törvényjavaslat a Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről. 1. számú melléklet: A központi költségvetés elõirányzatai
  54. ^ „Integrált, hatékonyan működő haderő” – Dr. Szekeres Imre, honvédelmi miniszter tájékoztatója és „XXI. század új kihívásainak megfelelő, képesség alapú haderő” – Havril András vezérezredes, a honvéd vezérkar főnökének tájékoztatója
  55. ^ [4]
  56. ^ honvedelem.hu - Katonahírek
  57. ^ Új Honvédségi Szemle 2005/11 – Haderőkörkép Európából 1.
  58. ^ Sorkatonaság helyett kötelező nemzetőrség
  59. ^ A kormány lefújta a nemzetőrséget
  60. ^ [5]
  61. ^ [6]
  62. ^ Rendészeti Védegylet: Határvadászok és a Rendőrség-Határőrség integrációja…
  63. ^ JETfly Magazin
  64. ^ Fókuszban a költségvetés és a mecseki radar ügye – Ülésezett a honvédelmi és rendészeti bizottság
  65. ^ Szekeres: tíz éves védelmi tervet készít a HM – echotv.hu
  66. ^ Szenes Zoltán – A békefenntartás hatása a magyar haderőre
  67. ^ Magyar katonák mehetnek Dél-Libanonba – index.hu
  68. ^ Magyar Közlöny 2006/124. (PDF)
  69. ^ Részvétel a békeműveletekben 2007.08.28.
  70. ^ Kronológia a magyar veszteségekről 1973-tól 2004-ig (index.hu/MTI)
  71. ^ Életét vesztette egy Irakban szolgáló magyar (index.hu)
  72. ^ Meghalt egy magyar katona Afganisztánban (index.hu)
  73. ^ Tragédia Afganisztánban – honvedelem.hu
  74. ^ Újabb magyar katona halt meg Afganisztánban (index.hu/MTI)
  75. ^ Nem baleset volt a tűzszerészek halála Afganisztánban (index.hu)
  76. ^ Ismét gyászolnak a tűzszerészek: újabb társuk esett el Afganisztánban – honvedelem.hu
  77. ^ Tőrbe csalták tűzszerészeinket – honvedelem.hu
  78. ^ „Sólyomcsapás” Várpalotán - hm.gov.hu
  79. ^ Bevetési Irány 2006 - hm.gov.hu
  80. ^ Ld. Haditechnika 2004/2. 44-46. o.
  81. ^ Magyar Honvédség Központi Gyakorló és Lőtér
  82. ^ Az olasz-magyar-szlovén Többnemzetiségű Szárazföldi Kötelék leírása a hm.gov.hu-n.
  83. ^ A Haditechnika cikke.
  84. ^ honvedelem.hu - Katonahírek

[szerkesztés] Bibliográfia

  • Könyvek, monográfiák:
  • Periodikumok, cikkek:
  • Top Gun folyóirat cikkei:
  • Sebők János: Válságszámtan. In: Top Gun 1994/12, 4. o.
  • Sebők János–Tőrös István: Számháború - békében. In: Top Gun 1994/12, 3–7. o. – interjú Keleti György HM-rel.
  • K.L.M.: Akiket elfújt a „hideg szél”. In: Top Gun 1997/7, 12–15. o. – a „Mistral”-tender.

[szerkesztés] Külső hivatkozások

Személyes eszközök