Joghurt

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Joghurt
Lactobacillus bulgaricus

A joghurt (törökül yogurut) kissé besűrített, 5% zsírtartalmú tejből, egyedi baktérium tenyészet, úgynevezett joghurtkultúrával történő beoltás után alvasztással készül. A kész joghurt kialakulásában két baktériumtörzs, a lactobacillus bulgaricus és a streptococcus thermophilus vesz részt. Színe csontfehér, aromája gazdagabb és jellegzetesebb a közönséges aludttejénél. Az élő joghurtkultúra regenerálja a bélflórát, amely nagyon fontos szerepet játszik az emésztésben.

[szerkesztés] Készítése

A joghurt kultúrával beoltott tejet 6-8 órán keresztül körülbelül 42-46 celsius fokos hőmérsékleten tartják, ugyanis a baktériumoknak ezen a hőmérsékleten a leggyorsabb a szaporodásuk.

A joghurthoz felhasznált tejet pasztörizálják, mert ez az eljárás biztosítja, hogy a tej joghurttá érlelésének az ideje alatt csak a joghurt kultúra baktériumai szaporodnak el, a tejben lévő egyéb szennyező és káros baktériumok viszont nem. Az érlelési folyamat alatt a baktériumok a tejcukor egy részét tejsavvá alakítják át, a fehérje pedig megalvad.

[szerkesztés] Külső hivatkozások

Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Joghurt témájú médiaállományokat.
A lap eredeti címe: „http://hu.wikipedia.org/wiki/Joghurt
Mit gondolsz erről az oldalról?

Arra kérünk, szánj egy percet a cikk értékelésére! A visszajelzések segítenek az oldal fejlesztésében.

:  :  :  :