Vatikán

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Koordináták: é. sz. 41° 54′ 9’’, k. h. 12° 27′ 6’’

Status Civitatis Vaticanae
Stato della Città del Vaticano
Vatikán zászlaja Vatikán címere
zászló címer
Himnusz: Inno e Marcia Pontificale
Vatikán fekvése
Főváros Vatikánváros[1]
é. sz. 41° 54′ k. h. 12° 27′
Államforma teokratikus monarchia
 - Pápa XVI. Benedek
 - Államtitkár Giovanni Lajolo bíboros


Hivatalos nyelv latin[2]
Függetlenség az Olasz Királyságtól 
 - A lateráni egyezmények
értelmében
1929. február 11. 
Terület  
 - Összes 0,44 km² (.)
Népesség  
 - 2008 évi becslés 824 
 - Népsűrűség 1780 fő/km²
GDP
 - Összes n.a
 - Egy főre jutó n.a
HDI ()  (.) – 
Pénznem Euró (EUR)
Időzóna +1 (UTC)
Internet TLD .va
Nemzetközi gépkocsijel V
Hívószám +39

Vatikánváros térképe

A Vatikán (másként Vatikánváros) a katolikus egyház állama. A Vatikán a legkisebb független állam a világon terület és lakosság szempontjából is. Róma, Olaszország fővárosa teljes egészében körülveszi. A Vatikán szolgál a Szentszék függetlenségének biztosítékául.

A Vatikán államformája teokratikus monarchia[3][4], abszolút uralkodója a pápa, aki a végső és legfőbb joghatóság mind a Vatikánváros, mind pedig a katolikus egyház vonatkozásában. A pápa jogainak egy részét különböző hivatalai útján gyakorolja (főleg a bírói és végrehajtói jogköröket).

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Földrajz

[szerkesztés] Domborzat

A Vatikán név a latin Mons Vaticanus elnevezésből ered, amely Vatikán-hegy-et jelent. A törpeállam területe a Mons Vaticanus egy részén terül el. A hegy gerince nagyjából az ország északnyugati határvonalát követi, vatikáni területen. Ezen kívül van egy nem túl magas domb közvetlenül a Szent Péter-bazilikától északra.

[szerkesztés] Éghajlat

A Vatikán éghajlata tipikus mediterrán éghajlat, tekintve, hogy nem fekszik messze az olasz tengerparttól.

[szerkesztés] Történelem

A Róma városával szemben, a Tevere túlpartján lévő terület eredetileg lakatlan volt (ager vaticanus). Caligula császár (37-41) idején egy kocsiversenypályát kezdtek el építeni, amit Nero fejeztetett be. A vatikáni obeliszket eredetileg Nero hozatta Egyiptomból és a versenypálya közepén állíttatta fel. Ez a hely volt sok keresztény mártíriumának színhelye a 64-es római nagy tűz után. Ősi hagyomány szerint Szent Pétert is itt feszítették keresztre. 326-ban épült az első templom, a konstantinusi bazilika, azon a helyen, ahol a hagyomány szerint Szent Pétert eltemették.

A római püspököknek a 4. századtól meglévő birtokait 754 és 756 között Kis Pipin frank uralkodó bőkezű adományokkal egészítette ki. Ekkor jött létre Itália középső részén a Pápai Állam, amely a mindenkori pápa világi hatalmának keretéül szolgált. A 19. század közepén területe még tengertől-tengerig ért mintegy 42 000 km²-nyi területen, és több mint 3 millió alattvalóra terjedt ki a pápa világi hatalma. Ebben az időben a pápák többnyire nem a Vatikánban laktak. Gyakrabban volt lakhelyük a Lateráni- vagy a Quirinale-palota.

Az Itália egységéért küzdő csapatok 1859-1860-ban az egyházi állam északi részét elfoglalták és Olaszországhoz csatolták. 1870-ben Rómára is kiterjesztették hatalmukat, és a mai Vatikán kivételével az egész várost beolvaszották az Olasz Királyságba, amelynek 1871-től Róma a fővárosa. A pápa nem ismerte el világi hatalmának csorbítását egészen az 1929-ben megkötött ún. lateráni szerződésig. Ekkor deklarálták, hogy a Vatikán Rómától és Olaszországtól független, jogilag önálló politikai képződmény, önálló városállam a mindenkori pápa mint államfő vezetésével. A szerződést 1984-ben átdolgozva megújították. Azóta nem államvallás a katolicizmus Olaszországban.

[szerkesztés] Gazdaság

Vatikán államnak érdekeltségei vannak különböző – nagyrészt olaszországi – bankokban, illetve földtulajdonokban. Jövedelmeit egyéb forrásokból is kiegészíti: egyházi adók, adományok, kegytárgyárusítás, bélyegkibocsátás, idegenforgalom stb. Saját vasútállomása van, 1931-ben indult rádióadója, (Radio Vaticana) valamint önálló újságja (L'Osservatore Romano) és televízióadója ([1]) is van.

A vatikáni kertek

[szerkesztés] Pénznem

A Vatikánváros létrejötte óta pénzügyi egyezmény van érvényben a városállam és Olaszország között. Ennek értelmében az olaszországi hivatalos pénznemet alkalmazza a Vatikán is. Az euró bevezetésekor a Vatikánváros és Olaszország módosította a vonatkozó szerződést, aminek a vatikáni jogrendbe történt átültetését követően, 2002-től a Vatikánváros hivatalos pénzneme is a líra helyett az euró lett.

Lásd még: Vatikáni euróérmék
A Svájci Gárda adja Vatikán őrségét

[szerkesztés] Népesség

A Vatikán népessége 900fő(pontos meghatározás nincs).A népesség 85%-a olasz.[forrás?] Nagy csoportot képeznek a Svájci Gárda tagjai is (110 fő).

[szerkesztés] Ismert, a nyilvánosság számára korlátozottan nyitott intézményei


[szerkesztés] Különlegességek

A Vatikáni Múzeum

[szerkesztés] Bélyegek

Az ország postája, a Post Vaticane olyan bélyeget gyárt, amely nemcsak az állam területén érvényes.

[szerkesztés] Telefonkártyák

A telefonkártyák is érvényesek külföldön.

[szerkesztés] Turizmus

[szerkesztés] Hivatkozások

[szerkesztés] Lásd még

[szerkesztés] Jegyzetek

  1. ^ Vatikánváros egy városállam.
  2. ^ A hétköznapi életben az olasz használatos, a Svájci Gárda hivatalos nyelve a német.
  3. ^ (2009. április 15.) A Világ országai. Budapest: Topográf. ISBN 9639222968 
  4. ^ (1990. április 15.)szerk.: Szegedi Nándor: A Világ országai. Budapest: Kossuth. ISBN 9630934833 

[szerkesztés] Külső hivatkozások

Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Vatikán témájú médiaállományokat.
Wikitravel
A Wikitravel tartalmaz Vatikán témájú leírásokat.

A lap eredeti címe: „http://hu.wikipedia.org/wiki/Vatik%C3%A1n
Mit gondolsz erről az oldalról?

Arra kérünk, szánj egy percet a cikk értékelésére! A visszajelzések segítenek az oldal fejlesztésében.

:  :  :  : 
Személyes eszközök
Más nyelveken