Hegyi-Karabah

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Լեռնային Ղարաբաղ
Hegyi-Karabah zászlaja Hegyi-Karabah címere
zászló címer
Himnusz: Azat ou Ankakh Artsakh
Hegyi-Karabah fekvése
Főváros Sztepanakert
Államforma parlamentális köztársaság
 - Államfő Bako Szahakjan
 - Miniszterelnök Arajik Harutjunjan


Hivatalos nyelv örmény
független Azerbajdzsántól 
 - kikiáltása 1996 
Terület  
 - Összes 4 400 km² (.)
 - Víz (%) 1,7%
Népesség  
 - 2005 évi becslés 147 500 
 - Népsűrűség 33,5 fő/km²
GDP
 - Összes
 - Egy főre jutó
HDI ()  (.) – 
Pénznem örmény dram (AMD)
Időzóna (UTC+4)
 - Nyári időszámítás (UTC+5)
Internet TLD .internet végződés
Hívószám +374 97

A Hegyi-Karabah Köztársaság egy vitatott státusú terület. Azerbajdzsán délnyugati részén, az örmény határ közelében található, a Karabah-hegység keleti oldalán.

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Története

Az egykori kánátus területén 1923. július 7-én alakult meg a Hegyi-Karabah Autonóm Terület, amelyet Azerbajdzsánból kormányoztak. A közelmúlt történelmében számos olyan eseményt láthatunk, amelyek a mai napig jelentősen befolyásolják Hegyi-Karabah szomszédaihoz való viszonyát. Az egész kaukázusi térségre kihat Hegyi-Karabah helyzete. 1988-ban zavargásokat okozott Hegyi-Karabah Örményországhoz csatlakozásának terve. 1989-ben elhatározták az „Egyesült Örmény Köztársaság” megalapítását, amelyet a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa alkotmányellenesnek minősített és elutasított.

1991 szeptemberében az ország függetlenné vált mind Azerbajdzsán, mind Örményország. Hegyi-Karabah elszakadt Azerbajdzsántól. Ezt Azerbajdzsán katonai erővel próbálta meg megakadályozni. A folytatódó háborúban fokozatosan fölénybe kerültek az örmények, akiket Örményország támogatott, majd a terület csaknem egésze örmény ellenőrzés alá került. 1993 áprilisában Törökország embargót vezet be Örményországgal szemben.

1994-ben Oroszország közvetített Örményország és Azerbajdzsán közötti béke létrehozásának ügyében. Sikertelenül. Hegyi-Karabah parlamentje 1996-ban függetlenné nyilvánította az országot.

Örményország igényt tart az Azerbajdzsán nemzetközileg elismert területén lévő, többségében örmények lakta Hegyi-Karabah tartományra. Emiatt az örmény-azeri határ zárva van, nem ritkán fegyveres összecsapásokra is sor kerül. Az Örményország és Azerbajdzsán között Hegyi-Karabah helyzetéről folyó vita egyik érve, hogy ez volt az utolsó örmény hercegség, amely autonómiával rendelkezett.

"Soha nem fogunk engedményeket tenni országunk területi egységét illetően. Azerbajdzsán területi egysége sérthetetlen. Hegyi-Karabah soha nem kap függetlenséget" – mondta Ilham Alijev azeri elnök 2008 januárjában.

"Hegyi-Karabah függetlensége visszafordíthatatlan, a terület sohasem lesz újra Azerbajdzsáné" – jelentette ki Szerzs Szargszjan örmény elnök 2008 tavaszán.

Örményországnak nem csak Azerbajdzsánnal van határvitája, hanem Grúziával is. Grúzia délnyugati részén megközelítőleg 3,4 millió örmény él Örményországon kívül.

[szerkesztés] Népessége

A lakosság túlnyomó többsége 95%-a örmény. Ez a legfőbb ok, amiért a terület Örményországhoz szeretne csatlakozni. A maradék 5%-ot kisebb népcsoportok alkotják. Vannak itt asszírok, kurdok és görögök egyaránt. Az asszírok, az ókori Asszír birodalom vezető népcsoportja volt, ma már ez a nép szinte teljesen kihalt, maradványcsoportjaik néhány országban találhatók csupán. A kurdok a Közel-Kelet legnagyobb saját ország nélküli népe. Legnagyobb csoportjaik Törökország, Irak és Irán területén élnek.[1]

[szerkesztés] Földrajz

[szerkesztés] Ünnep

Szeptember 2. - Nemzeti ünnep (a függetlenség napja 1991)

[szerkesztés] Külső hivatkozások

  1. ^ Forrás: A Világ országai, Nyír.Karta Bt 2008

[szerkesztés] Forrás

  • Topográf Térképészeti Kft.: Midi világatlasz, Nyír Kartal & Topográf, Nyíregyháza, 2004. ISBN 963-951663-5
A lap eredeti címe: „http://hu.wikipedia.org/wiki/Hegyi-Karabah