Internet Info, s.r.o. Lupa Root Měšec Podnikatel DigiZone Slunečnice Vitalia new Bomba Navrcholu Weblogy Jagg Woko Dobrý web Computer.cz SK: MojeLinky
Reklama
Reklama

Archiv oblasti Hypotéky

Články

Hypotéka se může prodražit na dodatečných poplatcích

Josef Janda - Hypotéky (10. 6. 0:00)
Pořízení hypotečního úvěru je zpravidla závazkem na několik desetiletí dopředu. U úvěru na bydlení se často porovnává úroková sazba. To může být chyba, s hypotékou jsou spojené další poplatky a sankce.
17 názorů (poslední 17. 6. 16:20, 17 nových)

Banky se začaly zbavovat špatných úvěrů

Některým bankám začala docházet trpělivost s neplatícími klienty a kromě spotřebitelských úvěrů a úvěrů z kreditních karet začaly prodávat inkasním společnostem i úvěry hypoteční. Tím hůř pro majitele nemovitostí a dlužníky.
11 názorů (poslední 15. 6. 21:38, 11 nových)

Jak a proč refinancovat hypoteční úvěr

Josef Janda - Hypotéky (24. 4. 0:00)
Potřeba refinancování hypotečního úvěru potká každého, kdo nefinancuje své bydlení za své peníze. Na trhu hypoték panuje i přes hospodářskou recesi vysoká konkurence bank, které tyto úvěry nabízejí. Vybrat si tak může téměř každý.
10 názorů (poslední 10. 6. 16:31, 10 nových)

Úvěrovou historii si musíte budovat postupně

Pokud chcete v budoucnu získat nějaký typ úvěru, jako například kreditní kartu, hypotéku či úvěr na auto, vyplatí se vám postupně budovat pozitivní úvěrovou historii. Vlivem krize se totiž zpřísnily podmínky pro půjčování a banky více než kdy jindy sázejí na kvalitu dat v úvěrových registrech. Nemít záznam však není výhrou.
171 názorů (poslední 1. 5. 15:23, 171 nových)

Jak na potíže se splácením hypotéky

PR článek, Hypotéky (16. 3. 0:00)
Bojíte se, že nebudete moci splácet hypotéku? Přišli jste o část příjmu, změnila se situace a splátky jsou pro vás náhle příliš vysoké? A nechcete teď k tomu všemu ztratit i střechu nad hlavou?

Aktuality

Objem nových bankovních úvěrů v dubnu mírně vzrostl

Podle společnosti CCB - Czech Credit Bureau, která v tuzemsku provozuje Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, začínají banky půjčovat větší množství peněz. Objem nových bankovních úvěrů byl podle CCB v dubnu vyšší než v březnu. Meziměsíční tempo růstu úvěrů se zmírnilo, ale bylo vyšší než v lednu a únoru. Hodnota nebankovních úvěrů naproti tomu v dubnu v porovnání s březnem kvůli odklonu klientů od finančního leasingu poklesla. V dalším období však společnost očekává jen mírnější nárůst celkového objemu úvěrů.

Ceny nemovitostí klesly v průměru o 15 procent

Ceny bytů se v posledních měsících vracejí na úroveň roku 2005 či 2006. Rekordně velká poptávka po bytech, která ceny vyhnala nahoru v loňském roce, se výrazně snížila. Poptávka po bydlení se propadla i kvůli hůře dostupným hypotékám. Naopak vzrostl zájem o pronájmy bytů.

Ceny nemovitostí rostly až do posledního čtvrtletí loňského roku. S nástupem finanční krize, která se přehoupla do hospodářské recese, začaly přemrštěné ceny pomalu padat. Podle průzkumu serveru bezrealitky.cz se ceny v panelových domech oproti loňsku snížily v průměru až o 20 procent. Ceny nemovitostí celkově klesly průměrně o 15 procent.

Nejlevnější ceny bytů byly v roce 2008 v Královéhradeckém a Ústeckém kraji, kde bylo možné metr čtvereční koupit za 15 respektive 18 tisíc korun. Naopak nejdražší byty byly ve Středočeském kraji a v Praze, s cenou za metr čtvereční přes 30 tisíc korun.

Počet prodejů nemovitostí bez realitních kanceláří stoupá

Počet lidí nabízejících nemovitost k prodeji či pronájmu bez realitní kanceláře se meziročně zvýšil o 249 procent. Jen během letošního prvního čtvrtletí činil nárůst 46 procent. Vyplývá to z analýzy bezrealitky.cz.

Hlavním důvodem jsou vysoké zprostředkovatelské provize, které si realitní kanceláře účtují. V průměru se provize pohybují kolem tří až pěti procent z prodejní ceny nemovitosti. „Kvůli finanční krizi jsou teď kupující citlivější na cenu nemovitostí a tu provize zbytečně navyšuje – například u bytu v hodnotě tří milionů jde o částku okolo 100 tisíc korun,“ vysvětlil Jakub Havrlant, ředitel bezrealitky.cz.

Dluhy domácností loni rostly dvakrát rychleji než úspory

Ministerstvo financí včera vydalo Zprávu o vývoji finančního trhu v roce 2008, podle níž celkové úspory domácností dosáhly 2,5 bilionu korun a dluhy zhruba jednoho bilionu. Ačkoliv by se zdálo, že je vše v pořádku, varovným signálem je poměr růstu úspor a dluhů. Zatímco objem úspor vzrostl loni o 7,4 procenta, dluhy domácností se zvýšily až o 16 procent.

Z celkového objemu úspor dosáhly nejvyššího meziročního nárůstu (téměř 19 %) netermínové vklady. Kromě nich dvouciferným tempem rostlo i penzijní připojištění a vklady v cizí měně. Naopak propady hodnot cenných papírů na kapitálových trzích v důsledku finanční krize se projevily v meziročním poklesu prostředků investovaných do podílových fondů.

Ve srovnání s rokem 2007 se struktura úspor domácností loni téměř nezměnila. Přes 70 procent (1,8 bil. Kč) svých úspor svěřily domácnosti bankám a stavebním spořitelnám. České domácnosti tak i nadále zůstávají velmi konzervativní. Svůj vliv na rozložení jejich úspor měla určitě finanční krize, která české domácnosti vedla k převodu části úspor z rizikovějších produktů do pojištěných bankovních vkladů.

Celkové zadlužení domácností u bank a nebankovních finančních institucí loni vzrostlo na 1 009,5 miliardy korun. Podle ministerstva lze za relativně zdravé považovat, že se domácnosti zadlužují i nadále především z důvodu řešení bytových potřeb, tyto úvěry tvoří 60 procent zadlužení domácností. V absolutním vyjádření vzrostly úvěry na bydlení v roce 2008 o 104,0 miliard korun, úvěry na spotřebu o 37,6 miliardy korun. Obě kategorie však v roce 2008 zaznamenaly snížení meziročního tempa růstu. V případě úvěrů na bydlení kleslo tempo růstu o 17,3 procentního bodu na 20,2 procenta. Dynamika spotřebních úvěrů se snížila o 12,9 procentního bodu na 14,1 procenta v roce 2008.

Ve srovnání se zbytkem Evropy zůstává úroveň zadlužení domácností vztažená k výkonnosti ekonomiky stále relativně nízká (27,2 % HDP), ale potenciálně varovná vzhledem ke zpomalení ekonomiky a možnému zhoršení schopnosti domácností splácet úvěry, upozornilo ministerstvo ve zprávě.

Zadlužení českých domácností se zvyšuje i v době krize

Krize-nekrize, české domácnosti se zadlužují každým měsícem více a více. Potvrzují to statistiky České národní banky (ČNB), podle nichž se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během dubna zvýšily oproti březnu o více než devět miliard korun na 915,447 miliardy korun. Od loňského dubna tak zadlužení domácností stouplo o více než 145 miliard korun (v dubnu 2008 činil dluh domácností 770,346 miliard korun).

Naopak zadluženost českých podniků se i nadále snižuje. Na konci dubna podniky bankám a finančním institucím dlužily 984,157 miliardy korun, což je oproti březnu o více než 5,5 miliardy korun méně. Ve srovnání s loňským dubnem je však jejich zadlužení vyšší o necelých 52 miliard korun (v dubnu loňského roku dlužily podniky 932,391 miliardy korun).

Národní měnový přehled, ve kterém výše uvedené údaje ČNB každý měsíc zveřejňuje, je tvořen na základě bilancí měnových finančních institucí. Mezi ně patří centrální banka, obchodní banky, pobočky zahraničních bank v Česku, fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Reklama:

Další informace

Nejlepší kurzy

EUR beze změny 25,800 0,000
USD beze změny 18,500 0,000

partner

Sponzor oblasti

Sponzor oblasti

Reklama