Közép-Európa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

Közép-Európa Európának a Kelet- és Nyugat-Európa közé eső régiója.

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Országai

Közép-Európa országai

Nyugat-Közép-Európa:

Kelet-Közép-Európa:

Kelet-Közép-Európához sorolják még a következő országok egyes területeit is:

[szerkesztés] Egyéb meghatározások

A német „Mitteleuropa” (Közép-Európa) kifejezést kulturális értelemben néha kifejezetten azokra az államokra alkalmazzák, amelyek a Habsburg-monarchia felbomlása óta jöttek létre.

Azok az országok, melyek Közép-Európához tartozónak tekintik magukat, olykor a tőlük keletre eső államokat nevezik Kelet-Európának. Németországban például Lengyelországról Kelet-Európa részeként szoktak beszélni, Lengyelországban pedig Ukrajnáról ugyanígy.

Némelyek annak idején úgy fogalmazták tréfásan, hogy Közép-Európa az a része a földrésznek, amit Nyugat-Európában Keletnek, Kelet-Európában pedig Nyugatnak tartanak. Közép-Európa egy másik meghatározása Európának azokat a részeit foglalja magába, amelyek kultúrájukban, történelmükben nyugatiak, de amelyeket a Szovjetunió uralma alá hajtott a II. világháborúban.

Egyes nézetek Közép-Európa igen tág értelmezését vallják, amely ide sorolja Délkelet-Európa valamennyi országát is Görögország és Törökország európai része kivételével.

[szerkesztés] Külső hivatkozások

[szerkesztés] Lábjegyzet

  1. ^ Románia keleti része, Moldva hagyományosan Kelet-Európához, déli része, Havasalföld pedig Délkelet-Európához tartozott, a mai román külpolitika és közfelfogás szerint azonban ma már az ország egésze Közép-Európa részét képezi, lásd: Az Euro-Atlanti integráció és a román Közép-Európa-felfogás (PDF)
Mit gondolsz erről az oldalról?

Arra kérünk, szánj egy percet a cikk értékelésére! A visszajelzések segítenek az oldal fejlesztésében.

:  :  :  : 
Személyes eszközök