Lublin ; Informacja Turystyczna w Lublinie

     

     
       
 

MIASTO
LUBLIN


KRÓTKA HISTORIA LUBLINA

       
 

Data




POMNIK UNII LUBELSKIEJ


HOTEL LUBLINIANKA


KAMIENICA
WIENIAWSKICH



KOŚCIÓŁ ŚW.KRZYŻA


KOŚCIÓŁ pw.MATKI BOSKIEJ ZWYCIĘSKIEJ i KLASZTOR SIÓSTR BRYGIDEK


ARCHIKATEDRA i WIEŻA TRYNITARSKA w scenerii nocnej


KAMIENICE STAREGO MIASTA


KOŚCIÓŁ pw. ŚW.ELIASZA


SZKOŁA im. VETTERÓW

 

VI-VII w.

Początki osadnictwa najpierw na wzgórzu Czwartek, a następnie na sąsiednich wzgórzach - Grodzisku, Zamkowym, Staromiejskim, Żmigród i Białkowskim.
   
 

poł. XII w.

Lublin zostaje kasztelanią, z siedzibą kasztelana w grodzie otoczonym wałem drewniano-ziemnym na Wzgórzu Zamkowym.
   
 

poł. XIII w.

Wzniesienie pierwszej murowanej budowli w Lublinie przez księcia ruskiego Daniela Halickiego, tj. wieży obronnej, zwanej "donżonem", na Wzgórzu Zamkowym.
   
 

1260 r.

Do Lublina przybywa zakon dominikanów, którzy wznieśli drewniane oratorium relikwii Krzyża Świętego na Starym Mieście, a w połowie XIV w. murowany kościół i klasztor - zachowane do dzisiaj.
   
 

1282 r.

Ufundowanie gotyckiego kościoła pw. św. Michała na Wzgórzu Staromiejskim, przez księcia sandomierskiego Leszka Czarnego jako votum za zwycięstwo nad Jaćwingami; kościół ten istniał do połowy XIX w.; jedynym jego śladem są zrekonstruowane fundamenty na Placu po Farze.
   
 

15.VIII.
1317 r.

Książę krakowsko-sandomierski Władysław Łokietek wydał przywilej, na mocy którego Lublin uzyskał prawo miejskie oparte na prawie magdeburskim; herbem Lublina został wizerunek kozła wspinającego się na winną latorośl - obowiązujący do dzisiaj.
   
 

1342-1370 r.

Król Kazimierz Wielki otacza miasto murami obronnymi z dwoma bramami (Krakowską i Grodzką), furtami i basztami, a także buduje murowany zamek - jego ślady zachowały się na Wzgórzu Zamkowym w postaci przyziemi tzw. Baszty Żydowskiej, funduje też gotycką kaplicę zamkową pw. Św. Trójcy.
   
 

1390 r.

Pierwsze wzmianki o istnieniu cerkwi prawosławnej.
   
 

1412-1426 r.

Budowa kościoła i klasztoru św. Brygidy jako votum Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem.
   
 

1418 r.

Udekorowanie kaplicy Św. Trójcy na zamku freskami rusko-bizantyńskimi; jej fundatorem był król Władysław Jagiełło a prace nadzorował mistrz Andrzej.
   
 

II poł. XV w.

Pierwsze wzmianki o obecności Żydów w Lublinie; głównym centrum osadniczym były tereny wokół zamku oraz część Starego Miasta.
   
 

1474 r.

Król Kazimierz Jagiellończyk wyodrębnił z województwa sandomierskiego osobną jednostkę terytorialną jaką było i jest do tej pory województwo lubelskie, ze stolicą w Lublinie; herbem województwa został wizerunek skaczącego jelenia z koroną na szyi na czerwonym polu.
   
 

1506 r.

Zawarcie umowy z rurmistrzem Janem na budowę wodociągów, które doprowadzały wodę z Bystrzycy do publicznych ujęć na Starym Mieście.
   
 

ok. 1560 r.

Rozwój masowego ruchu różnowierczego, Lublin stał się jednym z głównych ośrodków ruchu ariańskiego w ówczesnej Polsce.
   
 

1569 r.

Zawarcie unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską, która powołała do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów; wydarzenie to przedstawił Jan Matejko na obrazie "Unia Lubelska", znajdującym się obecnie na zamku.
   
 

1575 r.

Wielki pożar Lublina, który zniszczył niemal całkowicie miasto; spaliły się m.in.: kamienice mieszczańskie, ratusz, mury obronne z basztami i bramami oraz kościoły i klasztory - odbudowa nadała miastu wygląd renesansowy.
   
 

1578 r.

Król Stefan Batory powołał do życia Trybunał Koronny w Lublinie, tj. najwyższą instancję sądową dla obszaru Małopolski, z siedzibą w ratuszu; ponieważ sesje trybunalskie trwały niekiedy nawet pół roku - wielu możnych budowało na ówczesnych przedmieściach Lublina swoje pałace, np. Pałac Lubomirskich czy Czartoryskich
   
 

1584 r.

12 sierpnia zmarł nagle w Lublinie Jan Kochanowski - wielki poeta renesansu, odwiedzający tu często swoich przyjaciół i bezpośredni obserwator zawarcia Unii Lubelskiej na Zamku w Lublinie 1 lipca 1569 r.; Jan Kochanowski był też świadkiem złożenia hołdu lennego przez Albrechta II Fryderyka Hohenzollerna Zygmuntowi Augustowi w Lublinie w dniu 19 lipca1569 r.
   
 

1655-57 r.

"Potop szwedzki", tj. okupacja Lublina i Rzeczpospolitej przez Szwedów pod wodzą Karola Gustawa; ogromne zniszczenie miasta.
   
 

1784 r.

Lubelscy reformaci otrzymali od króla Stanisława Augusta zgodę na budowę kościoła ewangelicko-augsburskiego (działającego do dzisiaj), szkoły i szpitala na Krakowskim Przedmieściu.
   
 

1795-1809 r.

Lublin znalazł się pod zaborem i okupacją austriacką.
   
 

1815 r.

W wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego miasto znalazło się w granicach Królestwa Polskiego, podporządkowanego carskiej Rosji.
   
 

1877 r.

Otwarcie linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą i Kowlem, co miało duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta.
   
 

1914 r.

Otwarcie Muzeum Lubelskiego, działającego do dzisiaj.
   
 

1918 r.

W nocy z 7 na 8 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele; przez kilka dni - aż do utworzenia Rządu Polskiego w Warszawie - Lublin był stolicą kraju.
   
 

1918 r.

Powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego absolwentem był m.in. Prymas Tysiąclecia - Stefan Wyszyński, a wykładowcą Karol Wojtyła - późniejszy Papież Jan Paweł II.
   
 

1930 r.

Otwarcie żydowskiej Uczelni Mędrców Lublina (Jeszywas Chachmej Lublin) - nowoczesnej wyższej uczelni talmudycznej.
   
 

1939 r.

9 września miasto zostało zbombardowane przez lotnictwo hitlerowskie; podczas nalotu zginął m.in. Józef Czechowicz - wybitny polski poeta pochodzący z Lublina.
   
 

1939 r.

17 września wojska niemieckie zajęły miasto i okupowały go przez kilka lat; był to okres terroru, upadku życia kulturalnego i gospodarczego, a wielu lublinian straciło życie.
   
 

1941 r.

Rozpoczęcie przez Niemców budowy obozu koncentracyjnego Majdanek, w którym zamęczono kilkaset tysięcy więźniów z 26 krajów europejskich, głównie Polaków, Rosjan i Żydów.
   
 

1941 r.

Utworzenie przez Niemców zamkniętej dzielnicy żydowskiej, zwanej gettem, zlikwidowanej przez nazistów hitlerowskich 17 kwietnia 1943 r. - wywieziona stąd ludność żydowska uległa zagładzie w obozach: Majdanek, Bełżec, Sobibór.
   
 

1944 r.

22 lipca wycofujące się z miasta wojska niemieckie rozstrzelały około 200 więźniów na zamku, a dwa dni później Lublin został opanowany przez wojska radzieckie i towarzyszące im oddziały polskie; miasto pełniło przez 164 dni rolę tymczasowej stolicy kraju; rozpoczął się okres terroru i prześladowań patriotycznie nastawionych Polaków przez komunistyczne władze sowieckie oraz polskie - był to początek tworzenia Polskiej Republiki Ludowej zdominowanej przez ZSRR.
   
 

1944 r.

Powołanie do życia Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.
   
 

1980 r.

W lipcu w Świdniku, a następnie w Lublinie wybuchły strajki robotnicze, które były zapowiedzią ważnych przemian społeczno-politycznych w całej Polsce, m.in. powstania Solidarności i demokratyzacji kraju.
   
 

1987 r.

Podczas papieskiej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Lublin, składając wizytę w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a na polach dzielnicy Czuby Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą z udziałem setek tysięcy wiernych.
     
    więcej o historii Lublina www.lublin.pl  
     

Str. główna

   

* * *

 
             
         
             

Projekt LSI