Wikipédia:Tudakozó

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
< Kezdőlap < Tudakozó
Wikipédia:Tudakozó

Így kérdezz | A kérdésfeltevés után | Amiben segíthetsz | A tegnapelőtti kérdések | A tegnapi kérdések | A mai kérdések | A Tudakozó ihlette cikkek | Archívum | Kategória, sablonok | GYIK | Emlékkönyv

Carl Spitzweg 021.jpg
Üdvözlünk a Wikipédia Olvasószolgálatában!

Ezen a lapon néhány önkéntes igyekszik választ adni az enciklopédiába, lexikonba való kérdésekre.
1.  Szavak, kifejezések jelentésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
2.  Az enciklopédiába illő témában érdemes először is a Wikipédia ►keresőjével próbálkozni. Ott keresőszavakat használhatsz.
3.  Keress az ►Archívumban! Lehet, hogy a kérdésedet már más is feltette.
4.  Ha ezek a keresések nem sikerültek, akkor:

Kérdezz tőlünk érthető, kerek mondatokban. Kattints ide!

A kérdés beírásának technikájáról tájékoztatót fogsz látni.

Az olvasószolgálat önkéntesei, ha tudnak, segítenek a válasz megtalálásában. Ez egy-két napot igénybe vehet, nézd meg a kérdésedet több alkalommal is! Mielőtt újra megkérdezed ugyanazt, keresd meg a kérdésedet, talán már vár a válasz. 3 nap múltán a kérdésed az Archívumba kerül át.


Ha szerkesztői problémádhoz kérsz tanácsot, akkor az nem ide, hanem a szerkesztők külön fórumára, az úgynevezett Kocsmafalra tartozik. A kezdő szerkesztők azt is kérhetik, hogy egy személyes segítő, mentor álljon melléjük, akivel megtanácskozhatják a szerkesztéssel kapcsolatos gondjukat-bajukat.

Nem tekinthetjük feladatunknak a jogi, orvosi, gazdasági vagy más, szakmai tanácsadást. Eltűnt személyek, családfák, címek, telefonszámok felkutatásával sem foglalkozunk.

Ha tanuló vagy és a házi feladattal gondjaid vannak, segítünk, ha tudunk, de nem fogjuk a feladatot helyetted megoldani.

Information icon.svg
Hol és hogyan keressek?

A kérdés feltevése után
  • A frissen beírt kérdések mindig a lap aljára kerülnek.
  • Ha a szakaszcím melletti „szerkesztés” feliratra kattintasz, akkor később is módosítani tudod a kérdésedet.
  • Minden nap új lapot kezdünk. A mai nap kérdései ezen a lapon, a tegnapiak a Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2012-02-26 lapon találhatóak. A teljes listát a Wikipédia:Tudakozó/Archívum lapon találod meg.
  • Jegyezd meg, hogy hanyadikán tetted fel a kérdésedet. Az archívumban a dátum szerint tudsz keresni a válasz után. A választ önkénteseink mindig a kérdésedhez fogják írni – már ha találnak rá választ.
  • Kérünk, hogy
    • Legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
    • Ne tedd fel ugyanazt a kérdést a Wikipédia különböző oldalain.
    • Az archivált napok lapjain utólag már ne tégy fel új kérdéseket!
  • Ha sikerült segítségedre lennünk, akkor örülnénk neki, ha írnál róla pár szót az Emlékkönyvünkbe!
Amiben segíthetsz

Szívesen látunk téged is a Wikipédia:Tudakozó önkéntesei között! Ezen a lapon: Wikipédia:Tudakozó/Amiben segíthetsz találsz néhány ötletet arra, hogyan segítheted a Wikipédia:Tudakozó munkáját: válaszadással, az esetleg ügyetlenül beírt szövegek tagolásával, cikkírással, sablonkészítéssel, stb.

Az Archívum használata

Minden nap végeztével a Tudakozó aznapi kérdései az archívumba kerülnek át. Az archívum a kérdéseket naponként csoportosítva tárolja. Az elmúlt 3 nap anyagát a Tudakozó kezdőlapján találod meg. A korábbi napok anyagát az archivált napok listájában találod meg, lásd lejjebb. Ha nem ismered a pontos napot, az archívum anyagában szavakra kereshetsz is. A megnyitott nap kérdései közötti tájékozódáshoz használd az oldal tartalomjegyzékét, vagy a böngésződ keresőfunkcióját. Itt találsz segítséget arról, hogy hogyan teheted meg ezt a leggyorsabban.

Tartalomjegyzék

A tegnapelőtti kérdések  


[szerkesztés] hidak

Zöld pipa.png Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [szerkesztés] feliratra.
Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide!

Azt szeretném megtudni, hogy melyik a világ leghosszabb hídja?
--85.67.29.190 (vita) 2012. február 25., 12:47 (CET)

válasz:

Beírtam a Google input ablakába (ahová a keresendő szöveget kell írni) a kérdésed utolsó négy szavát: „a világ leghosszabb hídja” (majd leütöttem az Entert) - máris megvan az eredmény: a találati lista mindjárt a legelső eleme címében visszhangozza a kérdésedre a választ (de érdemes a képes találatokat is megnézni) - tavaly nyáron adták át! De érdemes továbbra is figyelni, mert készül már a nála is hosszabb, Hongkongot Makaóval és a szárazfölddel összekötő híd!
Adventuress Under Sail.jpg vitorlavita 2012. február 25., 14:37 (CET)
Válasz2
http://google.nekem.net/?q=a+vil%C3%A1g+leghosszabb+h%C3%ADdja --Rodrigó 2012. február 26., 05:57 (CET)

[szerkesztés] Novella írás

Olyan kérdésem van, hogy mitől lesz valaki a mai világban jó novella író? Vagy mitől lesz egy novella jó? Az ami kb fél oldalas de minden kritériumot kielégít az tekinthető novellának. Vagy egyáltalán lehet valaki elismert novella író a mai világban amikor olyan regények íródnak, amik közel sem nevezhetők szépirodalmi alkotásnak? Valami olyanra akarok kilyukadi, hogy lenen a fiókomban 300-400 "jó novella" akkor lehetne engem írónak nevezni? Engusz vita 2012. február 25., 13:16 (CET)

Válasz 1
Fura! Ez a kérdés nem az enciklopédiába való kérdés! Inkább egy blogba - aztán valamelyik olvasód vagy ír neked valami jót, vagy ... Ha szerencséd van, akkor esetleg olyan valaki, akit te írónak tekintesz!
Én csak annyit tettem, hogy lecsupaszítottam a kérdést: mitől író az író - semmi „mai világban”, semmi „jó [mármint író]”, semmi „novella”. Ugyanis, nekem a négyszavasra csonkított, alapkérdéssé tett kérdés sem könnyű. Beírtam a Google-ba, kíváncsian. A kérdésre nem kaptam választ. Csak arra, hogy mit csináljon az, aki író akar lenni: [1]. Tele jó tanácsokkal! De senki sem mondja, hogy - ha ezeket betartod - így leszel az, hanem csak azt, hogy lehetsz!
A „jó” kritériuma sincs megadva. Az sem biztos, hogy az olvasók számával korrelál.
Novella? Nem kritérium a szöveg hossza. De a határ bizonytalan: Örkény egypercesei, Fáy András állatmeséi túl rövidek, Csehov elbeszélései már túl hosszúak - ezek nem novellák. A novella rövid elbeszélés, de nem az a lényege, hogy megvan-e fél oldal. Mint műfaj, a definíciója itt (is) olvasható.
300-400 novella = író? Nem számszaki kérdés! Pl. Móricz Zsigmond első írása 1899-ben jelent meg, a Hét krajcár című híres novellája pedig 1908-ban - ennyi idő alatt összesen 26 műve jelent meg, mind tárcák, novellák, elbeszélések. Senki előtt nem volt kétséges, hogy Móricz már régóta író...
Adventuress Under Sail.jpg vitorlavita 2012. február 25., 15:37 (CET)
Válasz 2
Az a lényeg hogy mások jó írónak tartanak-e. Hogy jó-e egy novella, azt ugyancsak a publikum dönti el. Ennek első lépése az ismertség. A második lépés hogy hivatkozzanak rád, megemlítsenek illetve idézzenek. Amint bekerülsz egy tőled függetlenül szerkesztett irodalmi gyűjteménybe, máris írónak érezheted magad. Hogyan? Olvass sokat/ figyeld a környezeted, értelmezd az olvasottakat/környezeted, alakítsd ki a saját ízlésed, írj érdekes/őszinte műveket. --Rodrigó 2012. február 26., 13:26 (CET)

A tegnapi kérdések  


[szerkesztés] Candida fertozes es elelmiszerek (dio) hatasai

Zöld pipa.png Megválaszolva. Ha további kiegészítést akarsz tenni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [szerkesztés] feliratra.
Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide!

Kolozsvári Zoltán vagyok Erdély-ből
Azt szeretném megtudni, hogy
Kedves párom laboratóriumí vizsgálat által kimutatott Candida fertözés-ben szenved,kisalyak duzzadás,viszketés csatlakozott...diot és dios süteményt fogyasztottunk mindketten minek hatására intenzivebb fájdalamak,rosszullét,folyásának állaga,mennyisége és szinének(soötét sárga) változasa követte.

Azt szeretnénk tudni hogy csupán a dio,dios süti fogyasztása váltotta ki a változásokat vagy sulysobodott az állapota? Jelenlegi kezelés: Lomexim.Cervugid,Canesten használatával folyik,esetleg nem lenne megfelelő a jelenlegi kezelés? Mi történhetett,mit kell tennünk a gyógyulás érdekében? Tisztelettel K.Z

--188.27.49.79 (vita) 2012. február 26., 10:14 (CET)
  • Erre a linkre kattintva: candida fórum néhány olyan helyet fogsz találni, ahol betegek cserélik ki egymással a tapasztalataikat.
Sajnáljuk, hogy nem tudunk segíteni, de nem tekintjük, nem is tekinthetjük feladatunknak az orvosi tanácsadást, az enciklopédia nem helyettesítheti az orvost!
Egy enciklopédia segítséget nyújthat az orvosi kifejezések megértésében, illetve a betegségekkel, élettani folyamatokkal kapcsolatos általános tájékozódásban. Ugyanakkor ezek az információk semmilyen körülmények között nem alkalmasak személyre szóló, egyéni diagnózisok felállítására, az itt található információk nem alkalmasak orvosi kérdésekkel kapcsolatos döntések meghozatalára.
Diagnózis felállítására, a gyógykezelés elbírálására kizárólag szakember képes a leletek és egyedi körülmények ismeretében.
Én, teljesen laikusként, egy dióallergiára is gyanakodnék a mondott körülmények között.
--Karmela posta 2012. február 26., 11:50 (CET)

[szerkesztés] Hódmezővásárhelykutasipuszta

Sárga kérdőjel.png Ez a kérdés még nyitott. Ha tudod a választ és a forrást is meg tudod adni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [szerkesztés] feliratra.
Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide!

1955-ben készült Hugo Hartung regényéből az Ich denke oft an Piroschka (fordítása: gyakran gondolok Piroschkára) című német film. Német nyelvterületen máig ismert és kedvelt, a Liselotte Pulver által alakított édes és tüzes magyar lány még mindig befolyásolja a világban rólunk kialakult képet. A filmről a német nyelvű Wikipédiának cikke is van, nekünk nem. A film a háború utánik évek egyik legsikeresebb német filmprodukciója volt.
A film első jelentében szerepel egy elrettentően hosszú állomásnév, Hódmezővásárhelykutasipuszta. A filmkészítők, legalábbis a német Wikipédia Hódmezővásárhely című cikke szerint, az egykori Hódmezővásárhely-Kutaspuszta állomás nevével engedtek meg maguknak egy kis költői szabadságot.
Ezzel az információval kiegészítettem ugyan a Székkutas cikket, de jó lenne egy forrást is találni ehhez az információmorzsához, tehát az eredeti állomásnévhez. A német Wikipédia-cikk nem adja meg a forrást.
Tud valaki egy enciklopédikus forrásról?
A google segítségével csak egyetlen olyan említést találtam ami forrásként elfogadható, mégpedig a Katolikus lexikon Solymár (Stréhling) János hithirdető, cserkészvezető születési helyeként.
--Karmela posta 2012. február 26., 12:28 (CET)

talán:

Megszűnt vasútállomások: Kutasi puszta - ezen az oldalon van egy rigorózusan pontos hozzászólás:
„Endre
e-mail: laposkerek.kukac.freemail.hu 2009.01.01. 14:41.58
1977.05.22.-én 0 órától szünt meg.”
Mármint a vasútállomás. Aki ilyen pontos adatot tud, annak talán köze van/volt hozzá! Egy e-mail megírása talán segítene?
Székkutas - Piroska - ez hogy tetszik?
Adventuress Under Sail.jpg vitorlavita 2012. február 26., 17:29 (CET)
Újabb: Piroschka - Kutasi puszta - Adventuress Under Sail.jpg vitorlavita 2012. február 26., 17:40 (CET)

[szerkesztés] honnan erednek szavaink?

Azt szeretném megtudni, hogy
--79.121.95.88 (vita) 2012. február 26., 18:05 (CET)

Hát, a kérdés elég rövidke. De azért tippelek. Innen? - Orion 8 vita 2012. február 27., 02:18 (CET)

A mai kérdések


[szerkesztés] Egy XI. kerületi vízfolyás neve

Kedves szerktársak! Remélve, hogy valaki ki tud segíteni: térképet (a BKV e tekintetben indokolatlanul részletes viszonylattérképét) böngészve találtam egy vízfolyást Budán, amely forrásától a torkolatáig a XI. kerületben található. A forrást a térkép a Nagyida utca és a Gazdagréti út találkozásánál jelöli, ezután a víz a Hosszúréti út vonalát követve lefolyik a dombról, az Egérút és a Poprádi út közti területen legalább három ágra szakad, amelyek azonban a Balatoni útnál egyesülnek (itt a műholdképeken egyébként valamilyen, két medencével bíró vizes létesítmény is van.) Őrmező déli részén, a hajdani keserűvíz-telep környékén mintha újabb forrás csatlakozna be, ráadásul megint szétválik, hogy aztán az Egérúttól kezdve nyílegyenesen kelet felé futva (a Károly Iréneusz József utcával párhuzamosan még szabadon, a Tétényi és Fehérvári út között befedve, onnan a Kondorosi út mentén a Dunáig ismét szabadon) a Dunába jusson.

Kérdésem: van ennek a vízfolyásnak neve, és ha igen, micsoda? Egyáltalán: mi ez? Csupán csapadékelvezető csatorna vagy kiépített medrű patak? Sajnos hiába keresgéltem a neten, egyedül a Hosszúréti-patakról esik szó.– Mathae Fórum 2012. február 27., 00:58 (CET)

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Részvétel
Nyomtatás/exportálás
Eszközök
Más nyelveken