Norvégia hadereje

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Tartalomjegyzék

[szerkesztés] Norvégia haderejének néhány öszefoglaló adata

Norvégia hadereje, azaz a Norvég Védelmi Erő több szervezetből áll, így: Norvég Királyi Haditengerészet (Marinen), Norvég Királyi Légierő (Luftforsvaret), Norvég Szárazföldi Erő (Hæren), Honi Gárda (Heimevernet), Parti Őrség (Kystvakten). A norvégok, mivel hatalmas tengeri területeik vannak, legtöbb fejlesztést a haditengerészetükre fordítják, de nem hanyagolják el a szárazföldi és a légi erejüket sem.

[szerkesztés] Szárazföldi erő: 14 700 fő

Norvég katona MP-5-ös géppisztollyal.

Észak- és Dél-Norvégiai Összhaderőnemi Parancsnokság:

[szerkesztés] Fegyverzet

Harckocsik:

A norvégok Leopard 1 harckocsiai 1966 óta vannak rendszerben, míg a Leopard 2-es harckocsiaik 2001 óta.

Harcjárművek:

Tüzérségi lövegek, rakétavetők:

[szerkesztés] Légierő, légvédelem: 5000 fő

1945 óta ez a Norvég Királyi Légierő felségjele.
Norvég Bell 412SP-k.

A Norvég Királyi Légierő (norvégül: Luftforsvaret, angolul: Royal Norwegian Air Force, tehát nemzetközi rövidítése: RNoAF) létszáma, béke időszakában 5 850 fő, háborús időszakban pedig, 17 000 fő.

[szerkesztés] Felépítése

[szerkesztés] Fegyverzete

Repülők:

Norvégia 2008 novemberében bejelentette, hogy az F–35-öst választja a Gripennel szemben az F–16 leváltására. A 48 megrendelt gépet értesülések szerint darabonként 54 millió USD-s áron vásárolják.

Szállító repülőgépek:

Kiképző gépek:

Használaton kívül:

Helikopterek:

Légvédelmi rakéták, rakétarendszerek:

6 db NASAMS ( azaz Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) indító

[szerkesztés] Haditengerészet: 6100 fő

A Norvég Királyi Haditengerészet zászlaja.
A Nansen-osztályú fregatt 2006-ban.

A Norvég Királyi Haditengerészet (norvégul: Kongelig Norske Marine), Norvégia egyik legfejlettebb fegyverneme. Békés időszakban a létszáma 3700 fő, háborúban ez akár 32 000-re is duzzadhat, és 105 tengeri eszközt tart rendszerben, ebből három fregatt, és 6 tengeralattjáró.

Hajóállomány:

Tengeri bázisok, hadikikötők:

[szerkesztés] A 2007-es, új, csúcstechnológiájú norvég hadihajó

Az öt új Nansen-osztályú fregatt közül hosszas próbák után szolgálatba állt a második egység, a Roald Amundsen. Az új osztály az elavultnak számító Oslo-osztályt váltja fel. A Nansen-osztály hajóit AEGIS (Advanced Electronic Guidance Information System) rendszerrel szerelik fel, így azok komoly légvédelmi képességekkel rendelkeznek. Mellesleg az USA ezt a rendkívüli teljesítménnyel bíró rendszert csak a japán, norvég, spanyol, dél-koreai és ausztrál haditengerészetnek adta el. A 133,25 méter hosszú, 5200 tonnás Nansen fregattok egységenként 600 millió dollárba kerülnek. A hajó fegyverzete között találjuk a korszerű NSM (Naval Strike Missile) rakétát, amelyből nyolcat hordoz, 32 darab ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) légvédelmi rakétát, egy 76 mm-es ágyút, négy 12,7 mm-es géppuskát, négy torpedóvetőt, mélységi bombákat és a hajó meghosszabbított karjaként szolgáló NH90 helikoptert. Ezen arzenálnak köszönhetően a hajó komoly ellenfélnek számít. A magas fokú automatizáltságú hajó legénysége 130 fő.

Személyes eszközök
Névterek
Változók
Műveletek
Navigáció
Részvétel
Nyomtatás/exportálás
Eszközök
Más nyelveken